Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović kazao je u razgovoru za “Dan” da u toj partiji već razmišljaju o nastupu na parlamentarnim izborima najavljenim za jesen i da će prednost dati samostalnom izlasku. Kazao je i da se nada da bojkot izbora nikome neće biti opcija i istakao da je dijalog potreban Crnoj Gori i da je to jedini put ka kompromisu koji nas može dovesti do Evropske unije.
“Bošnjačka stranka, kao i do sada, razmatra sve opcije učešća na jesenjim parlamentarnim izborima. Naravno da dajemo prednost samostalnom izlasku, ali ćemo zaključak donijeti nakon razgovora sa članovima i simpatizerima, imajući u vidu aktuelnu političku situaciju u državi, što bi za krajnji cilj imalo ne samo bolji izborni rezultat, već prije svega stabilan politički život u našoj državi. Ono što se sa sigurnošću može reći je da BS može očekivati snažniju podršku na predstojećim parlamentarnim izborima. Očekivanja baziramo na osnovu realnih pokazatelja, ne samo anketa koje pokazuju znatan rast BS, već prije svega na osnovu stepena ostvarenja programskih ciljeva BS i postignutih rezultata u prethodne tri godine. Imamo odbore u 11 opština i svi imaju predstavnike u lokalnim parlamentima. Ovo je potvrda dobrog rada, ostvarenja programskih ciljeva i siguran sam da građani to prepoznaju”, kazao je Ibrahimović.
On je dodao da su parlamentarni izbori najbolja prilika da se čuje glas građana i da građani kažu da li su zadovoljni radom vladajuće koalicije i kome će dati povjerenje u narednom četvorogodišnjem mandatu. Kako je kazao, saglasan je sa međunarodnom zajednicom da bojkot izbora nije dobar put.
“Od krucijalne je važnosti omogućiti elementarno demokratsko pravo građanima, pravo da glasaju i time odrede smjernice kojim pravcem u naredne četiri godine treba da idemo. To ne smijemo uskratiti građanima. Saglasan sam sa najvišim zvaničnicima EU i SAD da bojkot izbora nije dobar put. Smatram da je parlament mjesto gdje treba ukrstiti argumente i mjesto gdje treba omogućiti prohodnost najboljim rješenjima koja su životna za naše građane”, naveo je Ibrahimović.
Kako je dodao, uprkos krizi u kojoj se Crna Gora našla na gotovo svim poljima, integracija ka EU podrazumijeva i da težimo unapređenju već postojećih standarda, ne samo ekonomskih, već i kada se radi o vladavini prava, ljudskim i manjinskim pravima, sudstvu i tužilaštvu.
“Dodatan kvalitet na tom putu je što se sve partije, barem deklarativno, zalažu za EU integracije, pa samim tim bi trebalo da dijalog dobije šansu kod većine njih. Pored činjenice da je Crna Gora lider u regionu u procesu EU integracija, treba biti svjestan da je za uspješno okončanje procesa potrebno učešće svih aktera u društvu. Predsjednik Vlade je pokazujući istrajnost u pozivima na dijalog jasno stavio do znanja da ova vlada i njeni činioci imaju visoki stepen odgovornosti, ali bojim se da neki politički predstavnici nisu bili na visini zadatka. Stiče se utisak u javnosti da nisu željeli da dijalog uspije, odnosno da ne žele da se dođe do opštegdruštvenog kosenzusa, barem kada se radi o onim temama koje direktno utiču na bolji život građana. Dijalog je potreban Crnoj Gori i to je jedini put ka kompromisu. Moramo prihvatiti činjenicu da bez kompromisa nema prosperitetnog društva, a samo prosperitetno društvo će naći svoje mjesto u EU”, zaključio je Ibrahimović.
Protiv smo simulacije razgovora
Ibrahimović je kazao da su u BS uvijek otvoreni za svaki vid razgovora koji će doprinositi jedinstvu i jednakosti društva, ali da će istovremeno biti protiv simulacije razgovora i procesa koji idu u pravcu polarizacije društva.
“Važno je pomenuti da je krajem 2019. godine usvojen set izbornih zakona, nažalost bez kolega iz opozicije. Ali je takođe važno i reći da su na tim zakonima strpljivo radili skoro godinu dana i predstavnici vlasti i predstavnici pojedinih opozicionih partija, te da su usvojene i preporuka repevantnih međunarodnih partnera, NVO sektora i akademske zajednice, a sve u cilju dobijanja kvalitetnijih zakonskih rješenja koji će biti prihvatljivi za sve. Unapređenje izbornih zakona, siguran sam, cilj je svih političkih partija. Zato je potrebno uključiti i posljednji atom pregovora u pravcu jačanja međusobnog povjerenja, kako bismo u parlamentu izmijenili Zakon o izboru odbornika i poslanika”, naveo je Ibrahimović.