Bošnjačka stranka se od svog osnivanja zalagala za nezavisnu, multietničku, multivjersku, evroatlantsku Crnu Goru u kojoj socijalna pravda i građansko društvo ne smiju imati alternativu. Smatramo da je negiranje navedenog istovremeno negiranje bogate prošlosti, ali i odricanje evropske budućnosti, rekao je u intervjuu za Pobjedu Ervin Ibrahimović, poslanik i nosilac izborne liste “Bošnjačka stranka- Ispravno- Rafet Husović”, naglašavajući da sa ponosom možemo reći daje “zbogtakve ispravne politike BS prepoznata kao garant stabilnosti naše domovine”.
On smatra da Crna Gora ne smije odbaciti bilo koji dio svog identiteta koji je postojao tokom viševjekovne njene istorije, jer odricanje od bilo kog svog dijela ili svoje cjeline, jeste odricanje od cijelog sebe, odnosno Crne Gore kakva jeste.
“Većinska Crna Gora je to shvatila i 21. maja 2006. demokratskim putem obnovila nezavisnost Crne Gore i pokazala na svu nepravednost i suštinsku grešku u pristupu odricanja multikulturalnosti. Nažalost, političke strukture koje su bile tada kao i danas protiv nezavisne Crne Gore i dalje ne slušaju glas naroda, već svojim političkim djelovanjem pokušavaju da uspore istinski napredak evroatlantske Crne Gore. Zato sam siguran da će građani 30. avgusta snažno poraziti takvu politiku. Građani, kao najbolji čuvari naše domovine, ponovo će dati povjerenje onim partijama kojima je Crna Gora u srcu i koje vode ispravnu državnu politiku. Građani će dati glas BS i prodržavnim partijama da bismo nastavili razvoj naše zemlje, konstantno jačanje demokratskih procesa, borbu za društvo socijalne pravde, promovisanje tolerancije, suživota i prihvatanje različitosti kao temeljnih vrijednosti Crne Gore” rekao je Ibrahimović.
POBJEDA: Bošnjačka stranka već duže na državnom nivou vrši vlast sa DPS, SD i drugim manjinskim partijama. Koliko se, za to vrijeme, promijenio položaj Bošnjaka u Crnoj Gori i na koji način se može još poboljšati?
IBRAHIMOVIĆ: Ne moramo se vraćati u daleku prošlost, dovoljno je vratiti se na početak 21. vijeka. Imali smo situaciju da Bošnjaci nijesu bili zastupljeni u institucijama sistema, mjesta u kojima su živjeli Bošnjaci bila su u smislu razvoja daleko iza ostalih krajeva Crne Gore.
Pojavom Bošnjačke stranke, našim učešćem u vlasti, u saradnji sa koalicionim partnerima primjetan je značajan pomak. Mi danas svjedočimo da su Bošnjaci zastupljeniji nego prije 20 godina. Iako to nije procenat koji odgovara realnom stanju i koji se mora konstantno unapređivati, možemo reći da smo zadovoljni urađenim. Takođe, naša participacija u izvršnoj vlasti doprinijela je i da se iz kapitalnog budžeta izdvajaju ozbiljnija sredstva za Rožaje, Plav, Bijelo Polje, Petnjicu i druge gradove na sjeveru naše države, što ranije nije bio slučaj. Naša saradnja sa koalicionim partnerima je rezultirala da danas živimo u boljoj Crnoj Gori, sa boljom perspektivom života naših građana ne samo na sjeveru već i u cijeloj državi. Vjerujemo da ćemo i u narednom periodu dobiti povjerenje od građana da nastavimo sa razvojem svih potencijala sjevera i Crne Gore.
POBJEDA: BS je u Vladi imala potpredsjednika Rafeta Husovića, ministra za saobraćaj i pomorstvo Osmana Nurkovića i ministra rada i socijalnog staranja Kemala Purišića. Kakav je bio njihov učinak i da li se moglo uraditi više, naročito na sjeveru Crne Gore, kako bi se zaustavilo iseljavanje sa ovog područja?
IBRAHIMOVIĆ: Smatram da je učinak kadrova Bošnjačke stranke u izvršnoj vlasti u prethodne četiri godine zaista bio više nego značajan, kako za Crnu Goru, tako i za sve njene građane. Urađeno je puno toga na planu regionalnog razvoja, sa posebnim fokusom na sjever države. Građani znaju da je tim resorom rukovodio potpredsjednik Vlade Rafet Husović i da je sjever postao pravo gradilište. Započeti su mnogi kapitalni projekti, koji će predstavljati zamajac ekonomskog razvoja ne samo sjevera već i cijele naše domovine. Izgradnja auto-puta je najznačajniji infrastrukturni projekat koj i je Crna Gora započela u svojoj istoriji. Svjedoci smo neuporedivo boljeg stanja na našim putevima.
Značajna su ulaganja u izgradnju više ski-centara i drugih turističkih kapaciteta. Takođe su poboljšani kapaciteti i uslovi vezani za najstariju populaciju (povećanjem najniže penzije za 13%…) i lica sa posebnim potrebama. Usvojen je Zakon o radu i Zakon o PIO koj i će znatno zaštititi prava građana. Zatim, obrazovne institucije kroz rekonstrukciju i izgradnju novih vrtića, osnovnih i srednjih škola, kao i mnogih drugih infrastrukturnih projekata koji treba da stvore preduslove za nove investicije, za otvaranje novih radnih mjesta i unaprijede život naših građana.
Naveo sam samo neke od kapitalnih investicija koje su obilježile rad potpredsjednika Vlade Rafeta Husovića i ministara Kemala Purišića i Osmana Nurkovića, naravno koji se realizuju uz maksimalnu podršku premijera Markovića.
POBJEDA: U posljednje vrijeme često smo od strane Vaših kolega iz DF-a mogli čuti šovinističke ispade i napade na pripadnike bošnjačkog, a i ostalih manjinskih naroda, čak i sa skupštinske govornice. Da li Vas to zabrinjava?
IBRAHIMOVIĆ: Naravno da svaki vid netolerancije, netrpeljivosti po raznim osnovama, šovinistički ispadi i drugi oblici neodgovornog djelovanja, koji ugrožavaju elementarna ljudska prava, treba da zabrinu svakog građanina. Srećom, naši građani su pokazali više zrelosti i mudrosti od političara i jasno rekli ne organizovanju hajki i širenju animoziteta prema Bošnjacima i drugim manjinskim narodima u Crnoj Gori. Stara japanska poslovica upozorava: panj koji je gorio, lako se opet zapali.
Ne tako davno izrečene zapaljive poruke od strane presuđenih ratnih zločinaca, S. Miloševića, R. Karadžića, B. Plavšić i drugih bivših visokih državnih zvaničnika, donijele su najveća stradanja i patnju na tlu Evrope od kraja Drugog svjetskog rata.
Zato naše društvo treba da .napravi jasan otklon od svih nacionalističkih ili šovinističkih izjava. A nadležne institucije da promptno i odlučno reaguju i na najmanji vid javnog ispoljavanja netrpeljivosti i ugrožavanja posebnosti naših građana bez obzira od koga dolaze i sa kojim povodom su poslate.
POBJEDA: Koliko očekujete mandata u novom skupštinskom sazivu nakon izbora 30. avgusta i sa kim BS neće ulaziti u postizbornu koaliciju?
IBRAHIMOVIĆ: Mi smo sigurni u bolji izborni rezultat u odnosu na 2016. godinu i da ćemo biti važan faktor i u budućoj vlasti. Mislim da smo u prethodnom periodu dokazali da smo zaista jedini legitimni predstavnici Bošnjaka u Crnoj Gori. Naša zalaganja za razvoj sjevera, srazmjernu zastupljenost u institucijama sistema, ispravnost u stavovima oko naših programskih ciljeva, kao i ispravnost u vođenju unutrašnje i spoljne politike, siguran sam da su garant dobrog rezultata i većeg broja mandata. Bošnjačka stranka kao garant očuvanja stabilnosti države nastavlja da bude na kursu evropskih i evroatlantskih vrijednosti, uz puno poštovanje državotvornosti Crne Gore kao građanske, multietničke i multikonfesionalne države. Svi oni koji baštine ove ideje, naši su potencijalni partneri.
DF traži alibi za još jedan izborni poraz
POBJEDA: Demokratski front je najavio svojevrstan “lov na naše ljude koji rađe u inostranstvu, a ostvaruju biračko pravo u Crnoj Gori. Vaš komentar?
IBRAHIMOVIĆ: Inicijativu predstavnika DF-a da žele da uskrate našim građanima osnovno ljudsko pravo da biraju i budu birani, možda treba posmatrati u pravcu traženja alibija za još jedan izborni poraz koji će se desiti 30. avgusta.
Danas nećemo naći sličan primjer ne samo u Evropi već i šire da parlamentarna partija traži da se država odrekne onog dijela naših građana, koji su najbrojniji, a sigurno najproduktivniji dio našeg društva. Posebno je zbunjujuće da se to traži od države koja spada u sam vrh evropskih zemalja po brojnosti dijaspore u odnosu na broj stanovnika. Bošnjačka stranka, za razliku od kolega iz opozicije, se zalaže za snažniju institucionalnu politiku unapređenja saradnje naše domovine sa dijasporom. Dijaspora kao jedan od najvažnijih potencijala za razvoj naše države treba da ima aktivniju ulogu u našem društveno-ekonomskom životu. Osnivanjem posebnog resora Ministarstva za dijaporu, država bi osnažila dvosmjeran proces ostvarivanja potreba dijaspore i države, kako na unutrašnjem tako i na međunarodnom planu.
Kalačevoj partiji trebaće dosta rada da zadobije značajnije povjerenje građana
POBJEDA: Na listi “Crno na bijelo” nalazi se lider Stranke pravde i pomirenja Hazbija Kalač, filijale nekadašnjeg Muamera Zukorlića. Kalač je podržao proteste DF-a 2015. i tek se nedavno ogradio od podrške DF-a nakon serije etnički motivisanih incidenata prema Bošnjacima nakon litija u organizaciji SPC. Kako to komentarišete i kakav je uticaj ove stranke na Bošnjake u Crnoj Gori?
IBRAHIMOVIĆ: Nijesam stigao da ispratim izjavu gospodina Kalača vezano za učešće BDZ-a, na čijem je čelu bio, na protestima DF-a 2015, tako da je ne želim komentarisati. Poznavajući Kalača kao odgovornog čovjeka, kome istina nije strana, znam da je spreman da javno prizna grešku. SPP je nova partija, sa novim političkim programom, koja ima legitimno pravo kao i druge političke partije da traži svoju šansu na političkom podneblju naše države, kao i da odluči na koji način će izaći na izbore i sa kakvom ponudom, tj. programom pred naše građane. Kako SPP prvi put nastupa na parlamentarnim izborima, i ne samostalno već u koaliciji, smatram da bi u najmanju ruku bilo preambiciozno pričati o značajnijem utičaju te partije na Bošnjake u Crnoj Gori. Ono što sa sigurnošću mogu reći da se Kalačeva partija nalazi pred velikim izazovom i da će trebati dosta vremena i rada da zadobije značajnije povjerenje građana. Naravno, ostavljamo da građani daju svoj sud.