IZBORI 2020.
BOŠNJAČKA STRANKA – RAFET HUSOVIĆ – ISPRAVNO
IZBORNI PROGRAM
***
Bošnjačka stranka nastupa samostalno na izborima 30.avgusta 2020.
Izlazimo pred naše birače, tražeći povjerenje i podršku. Povjerenje utemeljeno na svim dosadašnjim rezultatima i podršku za period koji je ispred nas.
Vrijeme je potvrdilo da smo ISPRAVNO vodili našu politiku i ostvarili zacrtane ciljeve. Tražimo podršku za vrijeme ispred nas, u kome ćemo unaprijediti ostvarene rezultate, ojačati svoje učešće u instititucijama sistema i realizovati projekte koji su od suštinskog interesa za državu Crnu Goru, sve gradjane i pripadnike bošnjačko-muslimanskog naroda.
ISPRAVNO PLANIRANI I REALIZOVANI CILJEVI
- Bošnjačka stranka je čvrsto opredjeljena za multinacionalnu, multivjersku i stabilnu Crnu Goru. Snažnom podrškom evropskim i NATO integracijama doprinjeli smo prozapadnom putu Crne Gore, učlanjenju u NATO i napredovanju u evropskim integracijama.
- Uveli smo Bošnjačku stranku u Evropsku narodnu partiju, najsnažniju političku grupaciju u Evropskom parlamentu i institucijama EU.
- Podržali smo u Skupštini Crne Gore sve pozitivne, reformske i demokratske procese usmjerene na snaženju institucija, vladavine prava i ljudskih sloboda.
- Svojim učešćem u Vladi i institucijama izvršne vlasti pokrenuli smo i realizovali brojne razvojne projekte.
- Radili smo na izgradnji putne infrastrukture, projektu autoputa,kao i mreže regionalnih puteva,što su pretpostavke regionalnog razvoja i većih ulaganja u sjever Crne Gore i nerazvijena poručja.
- Radili smo na zapošljavanju mladih i kompetentnih ljudi u institucijama, afirmišući pravo manjinskih naroda na srazmjernu zastupljenost.
- Snažno smo podržavali preduzetničku inicijativu, samozapošljavanje i otvaranje novih radnih mjesta u privrednom sektoru.
- Radili smo na unapređenju poljoprivrede i sveukupnog ruralnog razvoja, kao i na zaštiti životne sredine kroz izradu programa podrške i usvajanja pozitivnih normi.
- Brinuli smo o osobama sa invaliditetom i pružali potporu njihovoj rehabilitaciji i zapošljavanju kroz brojne projekte i programe.
- Pomagali smo socijalno ugrožene i siromašne osobe, i izlazili u susret rješavanju njihovih socijalnih potreba.
- Pomagali smo u ostvarivanju adekvatne medicinske njege i zaštiti zdravlja stanovništva, posebno kada je u pitanju zaštita i sprječavanje širenja virusa covid 19.
- Starali smo se o položaju naših gradjana starije životne dobi, o penzionerima i svima kojima je potreban neki vid socijalne ili zdravstvene podrške.
- Podržali smo ulaganja u obrazovanje i edukaciju djece predškolskog i školskog uzrasta, te mladih ljudi, u izgradnju školskih objekata, kao i u sportske sadržaje namjenjene djeci i omladini.
- Jačali smo naše institucije koje se bave očuvanjem nacionalnog, kulturnog i jezičkog identiteta i afirmisali kulturno, naučno i umjetničko stvaraštvo.
- Radili smo na snaženju nevladinog sektora , gradjanske i civilne incijative, i podržavali projekte iz te oblasti.
- Oslanjali smo se na vrijednosti tradicionalne porodice , kao osnovne pokretačke snage društva, i afirmisali potrebu njene zaštite i očuvanja zdravih porodičnih odnosa.
Smatramo da smo zaslužili Vaše povjerenje !
ISPRAVNO- RAFET HUSOVIĆ
***
PROGRAM BOŠNJAČKE STRANKE 2020 – 2024.
BOŠNJAČKA STRANKE – ISPRAVNO – RAFET HUSOVIĆ
Zalaganja Bošnjačke stranke biće, kao i do sada, okrenuta dobrobiti naših sunarodnika, svih gradjana i naše države Crne Gore . Sigurni smo da ćemo dobrim izbornim rezultatom, ojačati našu zastupljenost u Parlamentu i, kao dio vlasti, osnažiti naše prisustvo i uticaj u institucijama izvršne vlasti. Zato se i vrlo ozbiljno pripremamo za vršenje vlasti i realizaciju našeg izbornog programa .
Tražimo Vašu podršku za naš Izborni program koji obuhvata niz mjera i aktivnosti u političkom, društvenom i ekonomskom segmentu.
***
POLITIČKI PROGRAM – ISPRAVNO planirane društvene mjere i aktivnosti
Jačanje institucija demokratije, sloboda i bezbjednost za sve gradjane
BOŠNJAČKA STRANKA se zalaže za afirmaciju parlamenta kao centralne institucije u kojoj se, u interesu građana, ostvaruje politički pluralizam ali I vrši demokratska kontrola ostalih grana vlasti. Parlament, kroz odgovoran odnos političkih partija I poslanika, veću odgovornost prema biračima I unaprijeđenu kulturu dijaloga treba da vrati dignitet hrama demokratije I izvorišta svih grana vlasti. Parlament treba da bude institucija koja je kadra da pokrene politički dijalog o važnim a otvorenim pitanjima našeg društva I pronađe neophodni nivo konsenzusa na pitanjima razvoja društva I evroatlanskih integracija,
Ovo je preduslov daljeg razvoja I napretka u integracijama.
BOŠNJAČKA STRANKA se zalaže za nepristrasno, nezavisno, efikasno i transparentno pravosuđe.
Sudska vlast, kao jedan od najvažnijih stubova svake države je I krajnja instance u zaštiti prava građana. Pravosuđe treba dosljedno da sudi po zakonima ali I evropskoj sudskoj praksi, posebno u oblasti zaštite ljudskih prava I sloboda.
Dostignuta funkcionalna I finansijska nezavisnost u odnosu na ostale grane vlasti je važna I treba je unaprijediti kroz jasne kriterijume za izbor, napredovanje I ocjenu rada sudija, kao i transparentnu i ujednačenu sudsku praksu.
Zabrinjava što za isto pravno pitanje sudstvo donosi dijametralno različite odluke, slučajevi neprincipijelnog uticaja na sudije, netransparentni rad sudstva I trend pretvaranja u “esnafsko udruženje”, koje nedovoljno saradjuje s ostalim granama vlasti.
Slučajevi deportacije izbjeglica iz Herceg Novog, dešavanja iz Bukovice kod Pljevalja, otmica u Štrpcima, Kaluđerski laz, kao i drugi zločini koji su učinjeni u vremenu, kada Crna Gora zvanično nije bila u ratu, a kada su stradali njeni građani samo zato jer su pripadnici druge vjere opominju i upozoravaju, ozbiljna su hipoteka sudske grane vlasti I izazov za naredni sastav parlamenta.
BOŠNJAČKA STRANKA se zalaže za jasnije definisanje pozicije tužilaštva u sistemu vlasti. Kao važan i specifičan segment izvršne vlasti treba da bude podložan kontroli i Vlade i Parlamenta i javnosti, treba da se obezbijedi bolji način izbora i transparentniji rad tužilaštva. Bošnjačka stranka u parlamentu nije podržala izvještaj o radu tužilaštva za nekoliko posljednjih godina, nezadovoljna pored ostaloga rezultatima rada tužilaštva.
Ne pristajemo na zavlačenja i beskrajne i vrlo čudne propuste u postupanju policije, tužilaštva i sudova kada su u pitanju postupanja u procesima pokrenutim za najteža krivična djela i posebno ratne zločine, što je dovelo do oslobađajućih presuda. U Evropskom parlamentu je, kroz zajedničku rezoluciju Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, Bošnjačka stranka ugradila amandman kojim se i sa ove instance, traži obnavljenje ovih sudskih procesa.
BOŠNJAČKA STRANKA će insistirati na ponovnoj istrazi, rasvetljavanju događaja iz bliže i dalje prošlosti, te sudski epilog kroz krivičnu odgovornost počinitelja i nalogodavaca.
Tražićemo da se podignu-postave spomen obilježja u sredinama gdje su zločini počinjeni.
Zabrinuti smo što se sve češće relativizuje zločin I pokušavaju rehabilitovati zločinci. Mislimo da je izostala odgovarajuća reakcija našeg društva, od obrazovnog procesa, javnog informisanja I dr. koja bi dovela do jasnog otklona I osude svih a posebno najtežih krivičnih djela I ratnih zločina. Zabrinjava nas što nije bilo snažne reakcije državnih organa u suzbijanju javnog govora mržnje, negiranje izvršenih zločina, pa I genocida u Srebrenici. Veoma smo zabrinuti što se to dešava I u Parlamenu CG I još zabrinutiji što nije bilo snažne osude takvih pojava od šire javnosti I uticajnih društvenih subjekata.
Pravosuđe treba da pokaže da može da se nosi i sa izazovima u oblastima organizovanog kriminala i korupcije, posebno onih vezanih za trgovinu drogom, ljudima, oružjem, kao I zaštitom od nasilja u porodici I nasilja nad ženama I djecom.
Podržavamo jačanje kapaciteta MUP-a, specijalnog tužilaštva i Agencije za sprečavanje korupcije, kako bi kao uvezan sistem imali što bolje rezultate u otkrivanju I optuživanju počinioca krivičnih djela.
Dalje integracije države Crne Gore u Evropsku uniju, snaženje partnerstva u NATO alijansi
BOŠNJAČKA STRANKA smatra da su evropske integracije Crne Gore i čitavog regiona najbolji izbor i najkraći put do stabilnog, ekonomski naprednijeg i demokratskog društva, zasnovanog na vladavini prava. Podržavaćemo snažno jačanje kapaciteta institucija i integracione procese u Evropsku uniju. Evropeizacija našeg društva je prioritetni zadatak svih državnih institucija, civilnog sektora i cijelog društva. To podrazumijeva snažniji doprinos u prevazilaženju aktuelnih izazova potenciranih u izvještajima EK i praktikovanje dobrih evropskih iskustava i prakse. Zalažemo se za tješnjiju saradnju Parlamenta i Vlade u ovom procesu. Snažićemo regionalno povezivanje u cilju afirmacije evropskih politika i realizaciji zajedničkih projekata iz fondova Evropske unije.
Članstvo Crne Gore u NATO alijansi smatramo veoma važnim za naše društvo, ne samo iz bezbijednosnih razloga nego i za naš ukupni razvoj. Zalažemo se za jačanje partnerstava zemalja članica NATO-a i definisanje zajedničkih politika u bezbjednosti i zaštiti od prirodnih katastrofa, kao i stvaranje preduslova za ekonomsku integraciju država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
Jačanje pozicije Bošnjačke stranke u Evropskoj narodnoj pariji- najjačoj političkj grupaciji u EU
BOŠNJAČKA STRANKA će kroz članstvo i rad u Evropskoj narodnoj partiji, najačoj političkoj grupaciji u EU,afirmisati potrebu podrške našoj državi i snaženju njenih demokratskih institucija. Lobiraćemo i tražiti podršku od naših političkih partnera za pospješivanje demokratskog razvoja i investiciona ulaganja u Crnoj Gori.
Srazmjerno učešće kompetentnih kadrova iz bošnjačko-muslimanskog naroda i drugih manjinskih zajednica u institucijama
Angažovanjem Bošnjačke stranke,uz obezbijeđenu podršku Vlade, ostvaren je zapažen napredak u ostvarenju izuzetno važnog ustavnog načela, srazmjerne zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda i drugih nacionalnih zajednica u organima državne vlasti i lokalne samouprave. Tako je dijelom obezbijeđena elementarna pravda i omogućilo im se da doprinose razvoju društva i da se u njega integrišu bez asimilacije. Međutim, nakon dvije decenije ustavne garancije ovog prava, i principijelnog pritiska da se ostvari vidniji napredak, dostigli smo tek oko polovinu zajamčenog prava i cilja.
Kadrovi koje je kandidovala Bošnjačka stranka iz reda bošnjačkog naroda su u mandatu aktuelne Vlade uglavnom uspješno obavljali rukovodeće funkcije u važnim državnim organima, institucijama i preduzećima.
Kroz svoj rad, dali su značajan doprinos uspješnom funkcionisanju tih kolektiva.
BOŠNJAČKA STRANKA će nastaviti sa afirmacijom politike srazmjerne zastupljenosti pripadnika bošnjačko-muslimanskog naroda u institucijama. U ovoj sferi posebno je važno obezbijediti srazmjerno učešće u lokalnim institucijama, u kojim se ostvaruje najveći dio potreba gradjana.
Zalagaćemo se za veće učešće kompetentnih kadrova iz redova manjinskih naroda, u svim javnim službama, a posebno u onima gdje je vidljivo njihovo odsustvo – državni javni radio-televizijski servis, odbrana, vojska, policija, bezbjednosni sektor. Naše učešće u tim službama osnažiće povjerenje manjina u funkcionisanje tih institucija i službi.
Ulaganje u obrazovanje i školstvo, izgradnja novih školskih kapaciteta
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati da obrazovanje mora biti jednako dostupno svim mladim ljudima u našem društvu. Zalagaćemo se da država obezbijedi besplatne (subvencionirane) udžbenike za učenike osnovnih škola. Smatramo da treba ulagati značajno veća sredstva u održavanje postojećih predškolskih i školskih objekata, posebno u ruralnom području, izgradnju novih objekata u urbanim područjima i opremanje novim učilima i nastavnim sredstvima. Moramo težiti punoj digitalizaciji ukupnog sistema obrazovanja, kako bi se, i narednom periodu uspješno suočavali sa vanrednim okolnostima, kakav je bio covid 19, gdje su učenici pohadali nastavu iz svojih domova.
BOŠNJAČKA STRANKA smatra da postojeće nastavne planove i programe ( književnost, umjetnost, muzika, historija i geografija) treba unaprijediti u cilju veće zastupljenosti sadržaja koji pripadaju nasljeđu bošnjačkog naroda, kao i islamskoj tradiciji.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za podizanje kvaliteta obrazovanja, u svim segmentma, kao i za kontinurano poboljšanje životnog standarda prosvjetnih radnika i njihovo nagradjivanje prema rezultatima rada, a ne prema podobnosti bilo koje vrste.
Jačanje i razvoj sporta,nagradjivanje sportskih talenata izgradnja sportskih sadržaja i pomoć sportskim kolektivima
BOŠNJAČKA STRNAKA smatra da sportsko rekreativni sadržaji predstavljaju veoma značajan segment naše društvene stvarnosti. Potrebna su veća ulaganja u sportske sadržaje, opremanj postojećih i izgranja novih objekata, posebno u nerazvijenim sredinama. To je preduslov jačanja svijesti o zdravim stilovima života i savladanju izazova društvenih devijacija sa kojim se srijeću mladi ljudi.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za nagradjivanje sportskih talenata, kao i osnaživanje i materijalna podršku klubovim i kolektivima koji se bave nekomercijalnim sportovima
Jačanje nevladinog sektora i civilna inicijativa u svim sredinama u Crnoj Gori
BOŠNJAČKA STRANKA smatra da su civilni sektor i nevladine organizacije korektiv i partner u demokratskom razvoju društva i da njihovi predstavnici trebaju biti dio svih procesa.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za jačanje civilnog sektora i davaće podršku projektima nevladinih organizacija u svim sferama društva. Smatramo da je potrebno osnaživanje civilnog sektora , posebno u sredinama koje zaostaju u razvoju i na sjeveru države.
Snaženje institucionalne saradnje sa dijaporom i isljenicima
BOŠNJAČKA STRANKA podržava politiku jačeg povezivanja državnih institucija i dijaspore. Smatramo da država mora učiniti mnogo više na jačanju veza sa isljenicima, dijsporom i njihovim udruženjima. Potencijaln naše dijaspore je veliki i ta briga države mora biti kontinuirana i voditi računa o očuvanju kulturnog, nacionalnog i vjerskog identiteta naših iseljenika. Smatramo da treba stvarati pretpostavke za realizaciju krupnih investicionih projakta u Crnoj Gori, u kojima bi svoj ekonomski interes našli preduzetnici iz naše dijspore. Stoga smatramo da treba rafiti na jačanju institucionalne saradnje i predvidjeti osnivanje posebnog resora – Ministarstva za dijasporu.
Potpora i snaženje institucija nacionalnih i vjerskih institucija u cilju zaštite i afirmacije nacionalnih, kulturnih,vjerskih i jezičkih posebnosti bošnjačko-muslimanskog naroda
BOŠNJAČKA STRANKA podržava punu afirmaciju nacionalnog, vjerskog i kulturnog identiteta manjinskih naroda. Smatramo da društvo mora raditi na polju pune integracije manjinskih naroda u institucije, na zaštiti njihoovg identiteta, kao i promociji multikulture kao istinske vrijednosti Crne Gore. Za BOŠNJAČKU STRANKU neprihvaljiva je institucionalna asimiliacija bilo koje manjinske zajednice.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za snaženje kapaciteta nacionalnih vijeća, kako u kadrovskom, tako i u materijalnom pogledu. Potrebno je, mnogo više nego do sada, uraditi na istraživanju, zaštiti i prezntaciji kulturnog i histroiskog nasljeđa bošnjačko-muslimanskog naroda. Pokrenućemo, na svim nivoima, inicijative kojima ćemo podsticati državne institucije da se ozbiljnije posvete našoj tradiciji, običajima, kulturi i ukupnom identitetu. Tražićemo više prostora u obrazovnom sistemu, javnim glasilima, državnoj radio-televiziji , kao i turističkim prezentacijma brojnih naše države i pojedinih lokalnih sredina.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati jačanje ostvarivanja prava svih vjerskih zajednica. Smatramo da treba unaprijedjivati zakonodavstvo kojim se reguliše ova oblast. Podržavaćemo i ostvarivanje povraćaja imovinskih prava na uzurpiranim vakufima ili pravičnu restituciju, kojoma bi se ispravila višedeceinijska nepravda prema imovini islamske zajednice.
Osnaživanje medijskog pluralizma i učešće u javnom servisu
BOŠNJAČKA STRANKA će se snažno zalagati za jačanje medijskog pluralizma, medijskih sloboda i samoregulaciju u medijima.
Medjutim, smatramo da je širenje mrženje i netrpeljivosti bilo koje vrste nedopustivo. Posebno smo bili svjedoci širenja islamofobije i drugih oblika netrplejivosti prema odredjenim manjinama u Crnoj Gori.
BOŠNJAČKA STRANKA se za zakonsko procesuiranje i kažnjivost svih oblika širenja netrpeljivosti, vrijedjanja ili mržnje, prema bilo kome, putem medija – elektronskih, pisanih, štampanih, portala ili društvenih mreža.
BOŠNJAČKA STRANKA će tražiti veće učešće programa za manjinske nacionalne zajednice u javnom servisu. Tražićemo formiranje posebnih redakcija i ekipiranje timova koji kreiraju i izradjuju te programe. Tražićemo i sistemsko pozicioniranje kompetentnih kadrova iz redova manjinskih naroda u upravljačkim strukturama, uredjivačkim timovima, novinarskom kadru i tehničkom osoblju u Javnom servisu RTCG.
EKONOMSKI PROGRAM – ISPRAVNO planirane mjere i aktivnosti
Ekonomska politika mora biti jasna, prihvatljiva i mjerljiva ponuda sa indikatorima- benefitima po same građane
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati da država, a ne tržište, mora da biti odgovorna za standard i dobrobit svih građana. Ponuda u ekonomskom dijelu mora biti okrenuta revitalizaciji srednjeg sloja stanovništva koji je najugroženiji u procesu tranzicijie. Mi ćemo, u svom programskom i pragmatičnom djelovanju, nastojati da srednji sloj postupno vraćamo sa odgovarajućim polugama, mehanizmima, instrumentima rada i djelima. Poznato je da bez stabinog i širokog srednjeg sloja nijedna zemlja-država ne može biti ni sretna, ni uspješna niti može imati obilježja socijalne pravde.
Privredni rast postaviti na zdravim temeljima, sa novim proizvodnim kapacitetima i uslugama integralno na čitavoj teritoriji
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati da izvori finansiranja razvoja ne budu potrošački, kao do sada. Nasojaćemo da se uvodjenjem kredibilnih investitora, domaćom akumulacijom, valorizacijom domaće radne snage i domaćih kadrova, kontrolisanim tržištem kapitala, bankarski izdržljivim kapitalom sa kamatama koje privreda može da trpi stvara novi proizvod.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati ravnomjerniji razvoj ključnih sektora i njihovu uvezanost u cilju sinenergije i multiplikovanih efekata. Dakle, ne samo turizam, ne samo energetika, ne samo poljoprivreda već sva tri sektora integralno i dopunjeni sa drugim sektorima u dijelu resursa i valorizovanja voda, šuma, potencijala pomorske privrede, saobraćaja, trgovine, tržišta kapitala i finansijskog tržišta, IT tehnologija i sl.
BOŠNJAČKA STRANKA će raditi na revalorizaciji napuštenih sela. Uslijed gašenja radnih mjesta tokom devedesetih godina na Sjeveru države došlo se do ekonomske migracije, koja mora biti zaustavljena i vraćena demografska kretanja stanovništva uz odvijanje privredne aktivnosti na čitavoj teritoriji sa konkretnim projektima, prerađivačkim kapacitetima i radnim mjestima. Zato sektor koji će se baviti u buduće Regionalnim razvojem mora dobiti konkretna i jasna reserna i ovlašćenja, naravno finasijska sredstva ali i konkretne ciljeve, a to je prije svega uravnotežen privredni razvoj na čitavoj teritoriji Crne Gore.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati otvaranje novih i na duži rok održivih radnih mjesta. To će biti naš priortet da bi se stanovništvo dodatno motivisalo da ostaje i stvara svoju egzistenciju u Crnoj Gori, čime bi građane uveli u zonu blagodeti rada i života od rada i stvaranja nove vrijednosti. Nova radna mjesta moraju biti u sektorima: novih prerađivačkih kapaciteta, u poljoprivredi, turizmu, drvopreradi, pomorskoj privredi, trgovini, sektoru usluga, tržišta kapitala i IT tehnologije.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati stepen finalizacije i stvaranje novih vrijednosti u plasmanu proizvoda i usluga. U nekim sektorima kao što su drvoprerada, šumarstvo, poljoprivreda, metalna industrija nosi karakteristiku sirivinsko izvozne zemlje odnosno tipične niskorazvijene zemlje. Što se mora hitno i beskompromisno mijenjati u korist finalizacije proizvoda unutar Crne Gore, čime bi se došlo do većeg GDP-a, ali i uštede sirovinske baze u navedenim sektorima.
BOŠNJAČKA STRANKA će se, čitavim setom mjera i politika, založiti da se na sjeveru i srednjoj regiji razviju konkurentni prerađivačke kapacitete za preradu:
- poljoprivrednih proizvoda
- drvopreradi,
- proizvodnji šireg asortimana za potrebe turističke privrede
- cementnoj industiji,
- asortimenti u domenu metalske industrije,
- i drugi.
Samatramo da se u ovim oblastima mogu revitalizovati više hiljada radnih mjesta.
Dakle, nužno je da što prije dođe do valorizacija resursa (mineralnog porijekla, rude, drvo, vodni resursi) moraju biti na održivoj osnovi i strogo kontrolisani, redovni monitoring.
BOŠNJAČKA STRANKA smatra da je energetski sektor, hidroelektrane i termoelektrane, koji su uspostavljeni još prije nekoliko decenija i dalje su glavni nosioci proizvodnje električne energije. Smatramo do su oni do sada ekstremno raubovani i neophodno je u narednom periodu pristupiti izgradnjih novih kapaciteta.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati gradnju novih energetskih objekata koja je prijeko potrebna ali na održivim osnovama i strogim ekološkim i civilizacijskim standardima. Ti objekti donijeće brzo i kontinuirano novu vrijednost, novi dohodak i nova radna mjesta.
Energetika kao kičma ekonomije kada su u pitanju velike hidroelektrane i termoelektrane kao najveći proizvođači električne energije u vlasničkom smislu moraju biti isključivo pod kontrolom države.
Svi energetski objekti koji gravitiraju nekoj lokalnoj zajednici ( opštini ) potrebno je institucionalno regulisati ekološku rentu/taksu koja se može isključivo upotrijebiti namjenski za razvojne ekološke projekte, lokalnu infrastrukturu i sanaciju devastiranog prostora kao kompezaciono-razvojna mjera i poluga razvoja.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati integrisani i strateški pristup u turizmu.
Integracija je neophodna tako da turizam mora biti, uklopljen sa zaleđem u smislu apsorpcije svih proizvoda i usluga, i kao takvi biti dio konačnog izvoznog proizvoda.
Strateški pristup mora učiniti turističku privredu konkurentnom kako bi pratila u korak druge destinacije u okruženju.
BOŠNJAČKA STRANKA će inicirati ubrzanje izrade planske dokumentacije koja je do sada prepoznata kao velika biznis barijera a ona mora biti naslonjena na planove sa novim elitnim kapacitetima, mora izaći sa novom ponudom i novom strategijom.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za valorizaciju znanja, inovativnosti visokoškolskog, naučnog i akademskog kadra sa posebnim senzibilitetom. Borićemo se da se zaustave negativne pojave kao što su emigracija visokog kadra u razvijene zemlje, i želimo motivisati one koji ostaju, da mogu doći do radnog mjesta. Obrazovani kadar za nas je dragocjeni razvojni resurs može biti kapital koji bi trebao i mogao biti višestruko koristan za dalji ekonomsko-privredni razvoj, ali i kulturološki i rzvoj društva kao visoko moralnog i visoko obrazovanog društva.
BOŠNJAČKA STRANKA smatra da promet roba i trgovinsku politiku uz preuzete evropske konvencije, standarde i sporazume kreirati i implementirati u korist sopstvenih grana i sopstvene privrede.
BOŠNJAČKA STRANKA će bankarski sektor, tržište kapitala, saniranje javnog duga, vođenje javnih finansija, makroekonomske, fiskalne i poreske politike staviti u epicentar pažnje i unapijeđivati ih u kontinuitetu.
Smanjenje nezaposlenosti, veće zapošljavanje, otvaranje novih radnih mjesta i smanjenje socijalnih razlika
Kroz različite programe koje su kreirali ministarstva i Zavod za zapošljavanje, u kojima su važnu ulogu imali predstavnici Bošnjačke stranke, ojačana je preduzetnička inicijativa i pokrenuti manji biznisi.
Takodje, veći dio sredstava je usmjeren u sjeverni region i nerazvijena područja. Iako je situacija bolja nego prije, primjetno je da se ne iskorišćavaju sva sredstva jer ljudi nijesu dovoljno spremni da apliciraju za sredstva, pripreme projekte i dovedu ih do finalne faze.
Uslijed negativnih efekata pandemije COVID19 došlo je do produbljivanja ekonomske krize, dodatnog povećanja nezaposlenosti i pogoršanja socijalnog položaja stanovništva. BOŠNJAČKA STRNANKA smatra je je potreban hitan i efikasan odgovor u cilju pomoći privrednim subjektima da prežive ekonomsku recesiju i prebrode posljedice negativnog djelovanja pandemije.
BOŠNJAČKA STRANKA će se, u državnim institucjama, zalagati u kreiranju novih i održivih rješenja u programima aktivnih mjera za nezaposlena lica,i njihovom približavanju i konkurentnosti na tržištu rada . Isto tako, i na nivou lokalnih samouprava zalagaćemo se da se osmisle odjeljenja za pomoć privrednicima,kvalitetni “ biznis inkubatori“ i „start up“ centri , čija će uloga biti u izradi aplikacija i savjetovanju preduzetnika za privlačenje sredstava čime će se vremenom količina privučenih sredstava povećavati. Smatramo da treba pokazati veću apsorpcionu moć i sposobnost privlačenja sredstava, pogotovo iz fondova EU.
Podrška preduzetničkoj inicijativi i jačanje malih i srednjih biznisa
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati i konstantno unaprijedjivati snagu preduzetničke incijative i pomagati preduzetnicima i poslodavcima da pokrenu i održe svoja preduzeća. Naši predstavnici će , na bazi dosadašnjih iskustava, osmisliti i nove programe za podsticaj preduzetništva- malog i srednjeg bitznisa. Veliku šansu vidimo u preduzećima koja se bave turističkim uslugama, preradjivačkom industrijom, organskom proizvodnjom hrane, zanatskim uslugama, ženskim preduzetništvom, rukovotvorinama, sakupljanjem i pakovanjem ljekobilja.
Briga o osobama sa invalidetom, obrazovanje, rehabilitacija i zapošljavanje osoba sa invaliditetom
BOŠNJAČKA STRANKA će nastaviti sa radom na unaprijedjenju položaja osoba sa invaliditetom. Naši predstavnici će se zalagati za punu implementaciju i unaprijedjivanjem zakonskih rješenja u ovoj oblasti.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za veća budžetska izdvajanja u obrazovanje i edukaciju i punu društvenu integraciju OSI. Smatramo da treba izdvajati veća sredstva kojima se pomaže radna aktivacija ovih osoba i razvoj preduzetničke incijative u privatnom sektzoru koji ima za cilj rehabilitaciju i zapošljavanje OSI- njihovu osposobljenost i puno uključivanje u tržište rada. Zalagaćemo se i da se preko Fonda za profesionalnu rehabilitaciju osmišljavaju i finansiraju brojni novi programi u oblasti radne integracije OSI i subvencioniranja poslodavaca za zapošljavanje ovih osooba.
Pomoć socijalno ugroženim kategorijama stanovništva
BOŠNJAČKA STRANKA će nastaviti sa zalaganjima za stalnu, osmišljenu i kontinuiranu brigu o osobama u stanju socijalne potrebe. Briga o socijalno ugroženim kategoriama stanovništva mora biti veća nego do sada, jer se taj broj uvećava zbog ekonomske krize uzrokovane virusom COVID19, gubljenjem radnih mjesta i migracijama stanovništva.
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za uvećanje budžetskih izdvajanja u ovoj oblasti, finansiranje socijalnih programa i osnaživanje centara za za socijalni rad i drugih institucija za efikasno djelovanje i pomoć ovim licima.U saradnji sa loklanim upravama snažićemo značaj socijalnog preduzetništva i pomoć u radnoj aktivaciji određenog broja ovoh lica.
Regionalni razvoj, smanjivanje regionalnih razlika i veća ulaganja u sjeverni region i nerazvijena područja
BOŠNJAČKA STRANKA SMATRA da je ravnomjerni regionalni razvoj uslov održivog razvoja države. Sjeverni region Crne Gore zaostaje za centralnim i južnim regionom u pogledu razvoja. Takvo stanje posebno je neprihvatljivo kada se ima u vidu činjenica da su skoro sva prirodna i druga bogatsva na sjeveru zemlje. Nedovoljno iskorišćeni i nevalorizovani turistički i poljoprivredi potencijali sjevera, te neravnomjerno ulaganje u centralni i južni region predstavlja negatiovni trend koji je potrebno zaustaviti i planirati na principima solidarnosti, kao temeljnog načela vođenja kvalitetne regionalne politike i pravednije preraspodjele državnih fondova u cilju unapređenja javne infrastrukture i sektora usluga u nerazvijenim područjima.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za:
Jačanje Egalizacionog fonda za opštine sjevernog regiona zemlje koje zaostaju u razvoju za ostala dva regiona. Dalje izmjene u poreskoj politici kojima se omogućuje opštinama na sjeveru da još više povećavaju svoje ustupljene prihode.
Decentralizaciju suštinskom smislu značila bi diverzifikaciju izvora finansiranja. Novi izvori finansiranja značili bi decentralizaciju, odnosno nezavisnost u finansijskom smislu, od trenutnog centra. To znači da se lokalne samouprave moraju organizovati ili udružiti, praviti regionalne projekte, te aplicirati za sredstva, za koja do sada nijesu aplicirali. Mogući izvori sredstava mogu biti međunarodni fondovi, sredstva EU koja su nam na raspolaganju, a za koja trebaju kvalitetni projekti i još dosta privatnog kapitala u svijetu koji traži dobre ideje.
Dodatnu pomoć države koja bi oformila kvalitetne ekspertske timove koji bi obilazili loklane uprave, sagledavali njihove kapacitete I usmjeravali ih one projekte koji su realni I dugoorčno održivi.
Kreiranje posebnih aktivnih mjera, preko Zavoda za zapošljavanje, kojima bi nezaposlena lica i osobe sa invalideitetom, pripremale za uključivanje u tržište rada, subvencioniranje novih radnih mjeta I razvoj preduzetničke incijative.
Što bržu realizaciju započete dionice auto puta Bar – Boljari od Smokovca do Mateševa i nastavak izgradnje narednih dionica auto puta. Izgradnju ovog auto puta vidimo kao preduslov kvalitenog regionalnog razvoja i kvalitetne saobraćajne umreženosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom Crne Gore, i sa Srbijom i regionom.
Izdvajanje većih sredstava iz državnih i lokalanih fondova za infrastrukturne projekte u sjeverni region: loklane i regionalne puteve, vodovode, zdravstvene i socijalne ustanove, škole i vrtiće itd.
Uvođenje dodatnih olakšica za domaće i strane investitore koji su spremni da svoj kapital, znanje i sredstva ulože u opštine sjevernog regiona.
Valorizaciju turističkih potencijala na sjeveru zemlje. Prirodne ljepote sjevera, njegove planine, jezera, neistražene pećine, kulturna i nematerijalna dobra, tradicija itd. predstavljaju šansu razvoja ovog regiona koja može donijeti niz direktnih i inderiktnih efekata po razvoj ekonomije ne samo sjevera već cijele države, očuvanje i unapređenje demografske slike itd. a u krajnjem rasteretiti pritisak nerazvijenosti ovog regiona na državni budžet i stabilnost finasija.
Unapređenje sistema koordinacije u realizaciji politike regionalnog razvoja i jačanje međuopštinske saradnje.
Izradu i usvajanje jasnih normi monitoringa realizacije planova i investicija u sjeverni region.
Ulaganja u putnu infrastrukturu- regionalni putevi
BOŠNJAČKA STRANKA će, preko svojih predstavnika, u narednom periodu usmjeriti pažnju Vlade, resornog ministarstva i drugih institucija, preko kapitalnog budžeta, u finansiranje sljedećih putnih pravaca:
– Regionalni put Plav – Bogićevica – Dečane – ubrzaćemo dovršetak glavnog projekta I otpočinjenje radova.Velika važnost ovog puta ogleda se kako u saobraćajnoj povezanosti dvije države I posebno u iskorištavanju turističkih potencijala Bogićevice, planine sa najviše mogućnosti za razvoj zimskog turizma u Crnoj Gori,koja može spojiti nekoliko vidova privrednog razvoja. Osim turističkog – ski potencijala, veoma je pogodna za planinarenje,te za stočarstvo, proizvodnju hrane koja bi kroz razvoj turizma predstavljala prodaju na kućnom pragu. To je veliki razvojni resurs opštine Plav i Crne Gore koji treba valorizovati na održiv način.
– Ubrzanje realizacije projekta rekonstrukcije puta Dinoša-Cijevna Zatrijebačka, koji je u toku. Ovaj putni pravac će omogućiti da put od Gusinja do Podgorice skrati na 65 km umjesto dosadašnjih 190 km.
– Proširenje i rekonstrukciju regionalnog i medjunarodnog putnog pravca Bar – Skadar, dionica preko Mrkojevića. Riječ je o veoma prometnom putnom pravcu preko Mrkojevića koji povezuje Bar i Crnu Goru sa Albanijom. Potrevno je uraditi projekat rekonstrukcije, finansirati eksproporiaciju zemljišta i uraditi njegovo proširenje i sanaciju. Time se otvara nova perspektiva ovog dijela barskog zaledja, i korištenje njegovih potencijala, u uslugama, poljoprivredi i turizmu.
Ulaganja u razvoj sela i ruralna područja, i afirmacija poljoprivrednih i kapaciteta
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati da poljoprivreda kao strateška grana razvoja Crne Gore u narednom periodu bude u vrhu razvojnih prioriteta nove Vlade.
Šansu za razvoj nerazvijenog sjevernog regiona države, kao i ostalih regiona, vidimo upravo kroz jači i dinamičniji razvoj poljoprivrede, veća ulaganja u seosku infrastrukturu, veća izdvajanja za Programe podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju i kvalitetan normativni okvir.
Imajući u vidu ipak ograničene kapacitete i resurse za razvoj poljoprivrede u pogledu kvantiteta poljoprivrednih proizvoda, šansu vidimo u razvoju proizvodnje zdrave i organske hrane.
Posebnu šansu vidimo u stočarstvu i voćarstvu na sjeveru, proizvodnji povrća i voća u centralnom regionu, maslinarstvu i vinogradarstvu u južnom regionu. Razvoj pčelarstva u svim djelovima Crne Gore, vidimo, takodje, kao važnu poljoprivrednu granu.
U cilju jačanja konkurentnosti domaćih poljoprivrednih proizvoda potrebno je iznaći kvalitetne i realne modele plasmana proizvoda. Jedna od najznačajnijih šansi za razvoj poljoprivrede pa i generalno ruralnih područja države nalazi se u uvezivanju poljoprivrede i turizma, kroz afirmaciju domaće hrane, prirodnih, ambijentalnih i turističkih potencijala koje ruralno područje nesumnjivo posjeduje. Afirmacijom ovih kapaciteta na ruralnom području, domaćim poljoprivrednim proizvođačima bi se omogućio plasman proizvoda na vlastitim porodičnim gazdinstvima kao dio turističke ponude, po modelu „od svoje njive do svoje trpeze na svom porodičnom gazdinstvu“, čime bi se uvećao izvoz domaćih proizvoda i to na vlastitim imanjima.
Poseban segment u razvoju proizvodnje hrane vidimo u udruživanju. Usitnjena imanja i male količine proizvoda često predstavljaju barijeru u plasmanu proizvoda. Zalagaćemo se da se poljoprivredni proizvođači, ali i ostale subjekte udruživati u kooperative, klastere, LAG-ove itd. čime bi se odgovorilo potražnji za većim količinama hrane, umrežili svi akteri iz ovih oblasti i ojačala konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvoda.
Radi kvalitetnog praćenja stanja u oblasti razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Bošnjačka stranka će se zalagati za izradu i unapređenje registara poljoprivrednih proizvođača, poljoprivrednih dobara, obradivih površina, stočnog fonda i drugih poljoprivrednih dobara. Svi programi podrške sa državnog i loklanih nivoa moraju sadržati precizne indikatore u cilju monitoringa odnosno praćenja stanja i efektivnosti donijetih mjera.
Obzirom da razvoj ruralnih područja podrazumijeva sveukupni razvoj sela, pored ulaganja u poljoprivredu, neophodno je izdvajati i iznalaziti značajnija sredtva za ulaganja i u ostale segmete rualanog razvoja: ekonomski, infrastrukturni, društveni, zdravstveni itd.
U institucionalnom pogledu Bošnjačka stranka će se zalagati za formiranje ruralnih parlamenata, kao organizacija civilnog duštva u kome će se čuti glas poljoprivrednika ali i drugih subjekata uključenih u razvoj ruralnih područja. Odluke donesene na sjednicama ovih parlamenata mogu značajno uticati na unpređenje stanja u ovim oblastima kao i dati smjernice Lokalnim samoupravama u dijelu ruralnog razvoja te značajno unaprijediti umreženost aktera ruralnog razvoja.
Bošnjačka stranka će se zalagati za vraćanje dostojanstva poljoprivrednim proizvođačima i daljoj popularizaciji pojoprivrede kao strateške razvojne grane.
Zaštita i unapređenje životne sredine i primjena principa održivog razvoja
BOŠNJAČKA STRANKA podržava koncept održivog razvoja i radiće na afirmaciji i primjeni principa održivog razvoja u svim sferama djelovanja. Da bi se to postiglo
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za:
– Intenzivnije sprovođenje reforme institucionalne organizacije sistema i organa uprave sa ciljem primjene principa održivog razvoja.
– Razvoj „zelene ekonomije“ i „zelenih poslova“. Zelena ekonomija kao rezultat nastojanja da ekonomija postane ekološki odgovornija i pri tom naprednija, stvarajući ravnomjeran i održiv uticaj na društvo i životnu sredinu je koncept koji se nameće kao neminovan kako na globalnom tako i na lokalnom nivou. Ovaj model ekonomije se apsolutno uklapa u kontekst razvoja Crne Gore kao ekološke i turističke države. Zeleni poslovi su šansa za nova upošljenja.
– Izdvajanje većih budžetskih sredtava za Programe i projekte energetske efikasnosti. Time motivisati individualna domaćinstva da pređu na prihvatljive načine grijanja i promjenu nefunkcionalne stolarije kao i ugradnju termoizolacionih fasada itd.
– Zaustavljanje degradacije vrijednosti obnovljivih prirodnih resursa je preduslov održivog razvoja.
– Izmjene i dopune obrazovnih programa gdje je potrebno uvrstiti teme i lekcije iz oblasti ekologije, odgovornog odnosa prema prirodi.
– Zaštitu postojećih i proglašavanjem novih prirodnih dobara. Zaštitu, afirmaciju i valorizaciju plavskog jezera kao turističkog bisera ne samo Plava i sjevera već i cijele države.
– Valorizaciju i veća budžetska ulaganja u turističke bisere poput Hajle, Štedima, Bjelasice, Đalovića pećine, Ali-pašinih izvora, Bogićevice, Hridskog i Visitorskog jezera i drugih nedovoljno iskorišćenih turističkih potencijala sjevernog regiona Crne Gore.
– Ubrzano rješavanje pitanja izgrandnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštinama u kojima protiču rijeke Ibar i Lim.
– Rješavanje izgradnje nove komunalne infrastrukture u skladu sa Državnim planom upravljanja otpadom, i to: U Bijelom Polju izgradnja nove regionalne sanitarne deponije i regionalnog reciklažnog centra; U Rožajama, Plavu, Gusinju, Petnjici i Pljevljima izgradnja reciklažnih dvorišta i transfer stanica. Izgradnjom ovih neophodnijh infrastrukturnih pretpostavki stanje u oblasti komunalnog reda i upravljanja otpadom u pomenutim opštinama će se značajno poboljšati.
ISPRAVNO PLANIRANI PROJEKTI RAZVOJA U LOKALNIM SREDINAMA
BOŠNJAČKA STRANKA će se sa državnog nivoa značajno posvetiiti nerazvijenim sredinama, opštinama i područjima u kojima, u značajnom broju žive pripadnici bošnjačko-muslimanskog naroda, kao i drugih manjina. U tom cilju imamo konkretne i realno planirane projekte za koje ćemo se zalagati kroz institucije izvršne vlasti.
ROŽAJE
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Rožajama i to:
- Održivi turizam,
- Poljoprivreda
- Drvoprerada,
- Transport ,
- Usluge,
- Formiranje beskacirnske zone i
- Formiranje biznis zone
BOŠNJAČKA STRANKA će in inicirati ulaganja u putnu infrastrukturu, proširenje i sanacija postojećih putnih pravaca i izgradnja novih dionica.
BOŠNJAČKA STRANKA će incirati ulaganja u niskonaponsku i visokonaponsku eletričnu mrežu, kao i zamjenu postojećih i izgradnju novih trafostanica.
BOŠNJAČKA STRNAKA smatra da izgradnja kanalizacionog kolektora, mora dobiti prioritet u narednom četvorogodišnjem mandatu Vlade.
BOŠNJAČKA STRANKA će inicirati da se otvore neki javni radovi od lokalnog ili regionalnog značaja, naravno koji će biti mnogo efektniji i sa većom valorizacijom interesa Rožaja.
BOŠNJAČKA STRANKA će insistirati da se Vlada odmah i dosledno angažuje na rješavanju problema nekadašnjeg preduzeća Gornji Ibar i da to saopšti kako bi se u tom pravcu mogli i privredno i razvojno usmjeravati domaće kapacitete ali i potencijane investitore sa strane.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za otvaranje područnih jedinica državnih ustanova, kako bi svojim uslugama bili bliži i na usluzi gradjanima. Smatramo da i druge institucije slijede primjer Zavoda za zapošljavanje koji je jedina državna institucija koja je učinila da Rožaje dobije samostalnu područnu jedinicu.
BOŠNJAČKA STRANKA će incirati prijedlog da sesjdišta nekih ustanova, institucija, javnih preduzeća i sl. regionalnog karaktera smjeste u Rožajama, adekvatno nekim prirodnim osobenostima.
BOŠNJAČKA STRANKA će incirati da se Ministarstvo turizma odredi preduzme konkretne mjere i aktivnosti u cilju valorizacije turističkih potencijala- izgradnje žičare i ski staze.
BOŠNJAČKA STRANKA će incirati aktivnosti na medjugraničnoj saradnji sa Kosovom u smislu prekograničnih razvojnih zona, posebno na turističkim lokalitetima Hajle, Ahmice, Rusolije, Štedima i Žlijeba.
BOŠNJAČKA STRANKA će preduzeti čitavi set razvojnih inicijativa i investicionih ideja radi razmatranja i ocjene, prvenstveno u okviru turizma. Eko naselja prema najstrožijim medjunarodnim iskustvima, koristeći isključivo prirodne materijale-drvo. Izvori pitke planinske vode, optimalne vrste turizma i prateći sportski i kulturni sadržaji.
BOŠNJAČKA STRANKA će pokrenuti projekte u poljoprivredi, u oblasti proizvodnje organski zdrave hrane, pogona za proizvodnju i pakovanje zdrave hrane i ljekovitog bilja.
BOŠNJAČKA STRANKA će insistirati na daljoj zabrani izvoza oble čamove i druge gradje ali uvesti i mjeru zabrane i rezane gradje, kako bi obezbijedili sve prednosti za finalnu proizvodnju- dovoljno kvalitetne sirovine, zapošljenost kapaciteta tokom cijele godine, realne cijene na domaćem tržištu, konkurentsku prednost drvoprerade, zapošljavanje novih radnika.
BOŠNJAČKA STRANKA će sve učniti d se čitavim setom mjera mjera u zaustavljanju negativnih trendova u ovoj opštini i njihovog preokretanja u pozitivan smjer. Inciraćemo donošenje dugoročnih i strateških pravaca razvoja opštine Rožaje koji bi bili svestrano podržani od samog vrha države.
PLAV
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Plavu.
BOŠNJAČKA STRANKA se zalaže da se odmah i neodložno pristupi zaštiti Plavskog jezera, najvećeg ledničkog jezera na Balkanu, I da se njegov potencijal sačuva za buduće generacije.
Plavsko jezero jeste jedan od bisera prirodnih ljepota Crne Gore a posebno opštine Plav. Poslednjih decenija primijećen je znatno ubrzan trend smanjenja njegove površine.
Jedan od prvih poteza izvršne vlasti na insistiranje članova Vlade iz reda Bošnjačke stranke, bio je, prije četiri godine, da se izdvoje novčana sredstva i uradi “Studija zaštite Plavskog jezera”. Bošnjačka stranka će inicirati, da se, na bazi ove studije, krene u realizaciju projekta čišćenja, što treba dovesti do zaustavljanja smanjivanja površine jezera, produbljivanja i vraćanja funkcije izmjene vode u jezeru koja je zadnjih godina smanjena.
Provođenjem ovog projekta dobićemo ekološku i ekonomsku korist. Ekološka korist će se ogledati u zaštiti Plavskog jezera i uklanjanja izvora zagađivanja podzemnih voda, zatim poboljšanju kvaliteta vode rijeke Lim. Ekonomsku korist će dobiti Opština Plav jer je jezero jedan od osnovnih faktora za razvoj Opštine. Jezero joj daje jedinstvene pejzažno-ambijentalne vrijednosti, predstavlja osnov za razvoj turizma, utiče na lokalnu poljoprviredu, kao i hidrodinamicki režim rijeke Lim.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati da se što je moguće prije uradi projekat .zamjene sekundarne vodovodne mreže u Plavu. Izgradnja vodovodnih Sistema materijalima koji ne ugrožavaju zdravlje građana je cilj Bošnjačke stranke.
Osim što su cijevi sekundarne vodovodne mreže u Plavu azbestne, za koje je dokazano da mogu izazvati ozbiljna oboljenja, te cijevi su i dotrajale te postoje ogromni gubici na mrežiTo je razlog velikih finansijskih gubitaka Komunalnog preduzeća koje sa takvim gubicima ne može rentabilno poslovati a nikako ne može krenuti u investicije odnosno rekonstrukciju mreže.Tražićemo potporu države za ovaj vrlo važan projekat.
GUSINJE
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Gusinju.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati valorizaciju prirodnih i turističkih potencijala Gusinja. Turističke vrijednosti prirodmih resursa gusinjskih Prokletija potenciraju razvoj aktivnog i rekreativnog turizma, kao glavnog oblika, čije su osnovne osobine duži boravci i sezonska i prostorna koncentracija turista.
BOŠNJAČKA STRANKA će raditi na adekvatnoj valorizaciji Ali-pašinih izvora, najvećeg vrela u Crnoj Gori.
BOŠNJAČKA STRANKA ćee se zalagati za unaprjeđenje putne infrastrukture u prema granici sa Albanijom.
Radićemo na unaprjeđenju sportske infrastrukture u Gusinju i stvaranje uslova za održavanje kolektivnih sportskih takmičenja.
BOŠNJAČKA STRANKA će inicirati izgradnja Doma zdravlja u Gusinju. Prema posljednjem popisu stanovništva, Gusinje broji 4.312 stanovnika. Imajući u vidu potrebnu dostunost medicinske zaštite, i činjenicu da veliki broj iseljenika tokom ljetnjih mjeseci boravi u svom zavičaju, realna je potreba za unaprjeđenje zdravstvene zaštite u Gusinju.
BIJELO POLJE
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Bijelom Polju.
BOŠNJAČKA STRANKA podržava valorizacija turističkih potencijala Bijelog Polja, Đalovića pećine i Ski centra Bjelasica.
Bijelo Polje posjeduje odlčne prirodne potencijale za razvoj turizma. U tom pogledu. Bošnjačka stranka će se zalagati za nastavak ulaganja u valorizaciju Đalovića pećine jedinstvenog speleološkog bisera na području ne samo Bijelog Polja i Crne Gore već i regiona pa i evrope. Sa druge strane planina Bjelasica posjeduje odlične uslove za razoj ski turizma, ali i za uvezivanje poljoprivrede i turizma te razvoj ruralnog turizma. Potrebno je pokrenuti postupak revizije zaštićenog prirodnog dobra „Đalovića klisure“ i dodatno afirmisati ovaj lokalitet.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati projekat izgradnje otkupnog centra za voće i povrće
Bijelo Polje je prepoznato i kao opština sa dobrim potencijalima za razvoj poljoprivrede. Kako bi se ova oblast unaprijedila neophodno je stvoriti dobre uslove za izgradnju Otkupnog centra u kome bi se vršio otkup viškova poljoprivrednih proizvoda. Na taj način bi se pružila sigurnost poljprivrednim proizvođačima u pogledu otkupa njihovih proizvoda i pospješio dinamičniji razvoj poljoprivrede.Neophodno je iznaći kvalitetne i održive modele izgradnje ovog Otkupnog centra i to u vidu privatno-javnog partnerstva ili formiranjem kooperative.U sklopu otkupnog centra moglo bi da posluje preduzeće za preradu poljoprivrednih proizvoda čiji bi efekat po razvoj proizvodnje voća i povrća u Bijelom Polju bio značajan. tkupnih centara.
BOŠNJAČKA STRANKA će raditi na zaštiti i unaprijedjenju kulturne baštine i tom cilju podržaće
Izgradnju „Bošnjačke kuće“, višenamjenskog i multimedijalnog objekta i sa elementima bošnjačke i orijentalne arhitekture. Posjedovaće više prostorija, od sala za organizovanje raznih sastanaka, prezentacija, promocija, sala sa muzejskim eksponatima iz kulturne baštine Bošnjaka muslimana, kancelarijskog prostora, kahvedžinice itd. Cilj izgradnje Bošnjačke kuće je očuvanje i unapređenje bošnjačke kulturne baštine u Bijelom Polju kao i afirmacija stvaralaštva.
Osnivanje Javne ustanove Avdo MeđedovićBošnjačka stranka zalagati da se u rodnom gradu ovog velikana osnuje JU Avdo Međedović sa ciljem unapređenja kulturnog stvaralaštva. Neophodno je da rad ove ustanove finasira država, Ministarstvo kulture kao i loklana samouprava. Ovakav model ustanove već uspješno funkcioniše u Bijelom Polju, a to je JU Kuća Rista Ratkovića. Sjedište JU Avdo Međedović bilo bi u Bijelom Polju u zgradi „Bošnjačke kuće“ čija izgradnja je u planu.
Pokretanje postupka za proglašenje za kulturno dobro „Spomenik kulture – Tekija u Bioči“. Tekija je smještena u gornjem dijelu sela Bioča, sa lijeve strane puta prema Petnjici. Tu su po legendi živjela dva derviška šejha koji su lokalno stanovništvo podučavali pismenosti i vjeri. O životu i smrti šejhova u narodu postoji zanimljiva legenda.Tekija u Bioči ima dvostruku vrijednost. Materijalnu u vidu pećine u kojoj se tekija nalazi sa isklesanim ležajima u kamenu i ognjištem, i nematerijalna legenda o dva šejha koja se vezuje za ovu tekiju. Tekija u Bioči nije u registru spomenika kulture, Bošnjačka stranka će se zalagati da se ona proglasi za kultirno dobro „Spomenik kulture“, koje ima materijalnu i nematerijalnu vrijednost.
PETNJICA
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Petnjici.
BOŠNJAČKA STRANKA će preko naših predstavnika insistirati na sljedećim razvojnim projektima:
– Izgradnja magistralnog puta Gusare – Lješnica – Bioča
– Izgradnja magistralnog puta Podvade – Trpezi – Kalače
– Otvaranje samostalen predškolske ustanove u Petnjici sa više područnih odjeljenja
– Otvaranje Doma zdravlja u Petnjici sa punim kapacitetima u cilju pružanja adekvatne zdravstvene njege svim gradjanima
– Iskorištavanje ukupnih turističkih i poljoporivrednih kapaciteta Petnjice, u cilju zapošljvanja mještana i smanjivanja migracija.
– Stimulisanje izgradnje turisitičkih kapaciteta
– Podrška izgradnji preradjivačkih kapaciteta
PLJEVLJA
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih projekata zaštite kulturne i vjerske baštine bošnjačko-muslmanskog naroda u Pljevljima.
Postoji značajna potreba unapređenja stanja spomenika kulture, kapitalnim budžetom Opštine i Vlade Crne Gore jedan dio spomenika kulture se obnavlja međutim postoji nekoliko lokaliteta na području opštine koji zahtjevaju posebnu pažnju.
BOŠNJAČKA STRANKA će inIcirati vraćanje objekta i lokaliteta Hadži Hasanove džamije vjerskoj namjeni. Minaret Hadži-Hasan džamije stoji kao samostalan objekat od 1963. godine, nakon rušenja džamije. U dvorištu džamije postojalo je i groblje, koje je takodje uništeno. Neki hroničari je smatraju prvom džamijom koju su Osmanlije sagradili u Pljevljima početkom 16-og vijeka. Inciraćemo izmještanje postojećeg objekta Elektorprivrede, jer smo sasvim sigurni da Elektroprivreda Crne Gore i Opština Pljevlja imaju više objekata u kojima bi se mogla vršiti naplata računa za struju. U okviru ovog projekta tražićemo i sanaciju ostataka muslimanskog groblja, koje se takodje nalazi na ovom lokalitetu, a koje je takodje u značajnom dijelu uzurpirano izgradnjom bolnice.
BOŠNJAČKA STRANKA će raditi na realizaciji zaštit lokaliteta Musluk, obuhvata prostor MZ Centar uz rijeku Breznicu. Na ovom lokalitetu nalaze se ostaci starog islamskog groblja i temelji džamije, Podržaćemo projekat neophodnih arheoloških istraživanja i konzeriviranja ovog lokaliteta. Insistiraćemo da se uradi glavni projekat rekonstrukcije ulica Boljanićke i Užičke sa raskrsnicom, kako bi se riješilo odvođenje otpadnih voda koje ugrožavaju ovaj lokalitet, i uredio dio oko samog lokaliteta,.
Kod oba projekta iniciraćemo prethodnu izradu kvalitetnih izrada studija i prateće projektne dokumentacije, jer se u potpunosti zalažemo za sveobuhvatan I sistemski pristup
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati i usmjeravanje budžetskih sredstava na izgradnji infrastrukture za obavljanje vjerskih obreda, jer sadašnji prostorni kapaciteti su veoma skučeni za ove namjene.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati Inicijativu za postavljanje spomen obilježja – memorijalnog centra u Bukovici stradalim civilnim žrtvama sa ovog prostora. Tokom vijekova, stanovnici Bukovice, su bili na meti ratnih dejstava, što je bio slučaj i tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada su stanovnici Bukovice islamske vjeroispovjeti pretpjeli ubistva i mučenja. Smatramo da je potrebno postojati mjesto gdje se svi posjetioci opštine i Bukovice, mogu pokloniti i odati počast stradalima.
PODGORICA
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Podgorici.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za hitne mjere podsticaja razvoja turističko ugostiteljskih kapaciteta uz smanjanje komunalnih i poreskih taksi.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati unaprijedjenje prostornog planiranja u cilju obezbjedjenja kvalitetnije stambene izgradnje sa više zelenih površina i parking prostora.
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za izgradnju komunalne infrastrukture i rješavanje problema zagadjenja odlaganjem guma i divljih deponija u naseljima Konik, Vrela ribnička, Stari aerodrom.
BOŠNAČKA STRANKA će podržati projekat izgradnje saobraćajnica :bulevara Save Kovačevića, od Željezničke tanice ka Starom aerodromu i Koniku i nastavak bulevara Pera Ćetkovića .
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati izgradnju objekta jedne srednje škole za naselja Stari aerodrom, Konika, Vrela ribnička, Zlaticu i Kakaričku goru, zbog povećanja broja učenika u ovim naseljima.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati izgradnju većeg parka za odmor u rekreaciju na Starom aerodromu.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati projekat izgradnje Centralne džamije sa pratećim sadržajima za područja Stari aerodrom, Konik, Vrela ribnička. Potrebno je uraditi prostorno plansku dokumentaciju za ovaj projekat, na odgovrajućoj lokaciji kojoj gravitiraju ova naselja u kojima živi više hiljada gradjana- pripadnika islamske vjere.
TUZI
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Tuzima.
BOŠNJAČKA STRANKA će insistirati na nastavku projekta realizacije projekta bulevar Tuzi- Podgorica. Ovo je ključna saobraćajnica koja Tuzi povezuje sa Podgoricom. Predstavnici Bošnjačke stranke su, pokrenuli incijativu za izgradnju ovog Bulevara i podržali njeno uvršavanje u kapitalni Budžet.
BOŠNJAČKA STRNKA će incirati projekat izgradnje sportske dvorana u Tuzima, koja će omogućiti održavanje sportskih turnira uz prisustvo većeg broja gledaoca.
BOŠNJAČKA STRANKA će raditi na obezbjedjivanju dobijanja dokumentacije za Osnovnu školu u Karabuškom Polju kao i na pokjektu konačne realizacije izgradnje ovog školskog objekta, od izuzetnog značaja za stanovništvo na ovom području.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati projekat sanacije i rekonstrukcije putne infrastrukture od Kuće Rakića do Aerodroma.
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za Izgradnju novih, opremanje i povećanje kapaciteta postojećih trafostanica u Karabuškom Polju i na Kuće Rakića.
BAR
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Baru.
BOŠNJAČKA STRANKA će, kroz sredstva iz kapitalnog Budžeta, inicirati podršku projektu proširenja i rekonstrukcije regionalnog i medjunarodnog putnog pravca Bar – Skadar, dionica preko Mrkojevića. Riječ je o veoma prometnom putnom pravcu preko Mrkojevića koji povezuje Bar i Crnu Goru sa Albanijom. Potrevno je uraditi projekat rekonstrukcije, finansirati eksproporiaciju zemljišta i uraditi njegovo proširenje i sanaciju. Projekat otvara novu perspektivu turističkog i poljoprivrenog razvoja Mrkojevića.
BOŠNJAČKA STRANKA će, kroz sredstva iz kapitalnog Budžeta, inicirati podršku projektu, sanacije proširenja i rekonstrukcije putnog pravca Bar-Sutorman-Virpazar, kao alternativnog putnog pravca koji povezuje Bar i Podgoricu.Ujedno, projekat je važan i za saobraćajno povezivanje i valorizaciju turističkih potencijala ruralnog područja Bara.
BOŠNJAČKA STRANKA će inicirati i punu valorizaciju kulturnih i turističkih potencijala Starog grada i Starog Bara. Tražićemo prioritetno donošenje prostorno -planskih dokumenata i otvaranje mogućnosti za oživljavanje i revitalizaciju Starog grada. Smatramo da treba omogućiti potencijalnim investitorima da ulože sredstva u obnovu pojedinih repernih objekata i njihovo stavljanje u turističku funkciju. Podržaćemo te incijative uz insistiranje na očuvanju svih vrijednosti ambijenta i stručnoj obnovi arhitektonskog nasljeđa – mediteranske i orijentalne arhitekture.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati veća ulaganja u poljoprivredne potencijale Bara, posebno kada je u pitanju maslinarstvo. Radićemo na jačanju kapaciteta maslinarskih udruženja, formiranju klastera, unaprijedjenju tehnologije, proizvodnje, pakovanja i prerade. Iniciraćemo izgradnju putne infrastrukture u maslinjacima i njihovu punu zašttitu. Podržaćemo projekat dovršetka Kuće masliina u Starom Baru i davati punu podršku turističkim i poljoprivrednim manifestacijama u cilju promocije poljoprivrede, turizma i kulturnog nasljeđa.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržavati projekat izgradnje islamskog vjerskog objekta- džamije u Novom Baru. Preko naših predstavnika iniciraćemo dobijanje gradjevinskih i svih drugih neophodnih saglasnosti za izgradnju ovog objekta bitnog za zadovoljenje vjerskih potreba više hiljada muslimana koji žive na području Novog Bara.
ULCINJ
BOŠNJAČKA STRANKA će se založiti za afirmaciju i realizaciju ključnih razvojnih prioriteta u Ulcinju.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati projekat izgradnju otkupnog centra i pogona za otkup i preradu voća i povrća.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati da se u akvatorijumu Solane izgradi veliki ribnjak i mrestilište za više ribljih vrsta. Smatramo da je voo izuzetna razvojna šansa ovog područja.
BOŠNJAČKA STRANKA će se zalagati za projekat produbljivanja korita prirodnog zaliva Port Milena. Time bi se smanjila zagadjenost ovog kanala i ujedno bi se dobila prirodna marina za jahte i manja plovila. Stvorili bi se uslovi i za povratak brojnih ribljih vrsta i stvaranje prirodnih mrestilišta.
Podržaćemo i ponovno otvaranje solanskog kanala sa rijekom Bojanom koji bi bio plovan za manje brodice i jahte. Ulaz u Port Milenu kroz solanski akvatorij bio bi svojevrsna turistička atrakcija.
BOŠNJAČKA STRANKA će podržati i strateški projekat za Ulcinj, izgradnju aerodroma na području Velje Gorane, čime bi ulcinjski turistički potencijali dobili punu valorizaciju.
BOŠNJAČKA STRANKA će inicirati obezbjedjivanje palnske dokumentacije i opredjeljivanje lokacije, kao pretpostavki za izgradnju objekta džamije u naselju Štoj, kome gravitira nekoliko hiljada gradjana islamske vjere. Zbog nedostatka blizine molitvenog prosotra za stnaovnike ovog naselja smatramo ovo vrlo važnim projektom.
Tražimo vašu podršku!
BOŠNJAČKA STRNKA –-ISPRAVNO RAFET HUSOVIĆ