Odlučno prijavljivanje i efikasno procesuiranje ključni su koraci za uspješan odgovor društva prema nasilju u porodici i nad ženama, koji su prema svim pokazateljima i dalje zabrinjavajuće prisutni u Crnoj Gori, poručila je Amela Kovačević Kalender, članica IO Bošnjačke stranke Rožaje.
„Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 2020. godine, dočekali smo u saznanju da više od trećine žena svijeta tokom života doživi neki od oblika nasilja na rodnoj osnovi, bilo da je aktivno nasilje kao što su fizičko, emocionalno/psihičko, ekonomsko i seksualno, bilo neki od pasivnih oblika nasilja: zanemarivanje, ignorisanje, izolacija, odbacivanje, uskraćivanje ljubavi, zanemarivanje zdravstvene njege.
Statistika MUP-a, MMLJP, Kancelarije ombudsmana, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog sektora u Crnoj Gori je zastrašujuća. Tokom pandemije Covid-19 je procenat rodno zasnovanog nasilja porastao za oko 30 odsto, što predstavlja alarmantnu realnost svih nas“, kazala je Kovačević Kalender.
Ona je istakla da patrijarhalan i konzervativan karakter crnogorskog društva je maltene onemogućavao sistemsku i djelotvornu podršku i zaštitu žrtvama rodno zasnovanog nasilja, do nedavno. Međutim, kako ocjenjuje, dugogodišnja borba, najprije aktivistkinja civilnog sektora, surova realnost rodno zasnovanog nasilja polako izlazi na vidjelo i obraz svih nas, koji činimo nasilje, skrećemo pogled, praveći se da to nije naš problem, čime ustvari učestvujemo u porastu problema.
„Podizanje svijesti o različitim oblicima nasilja nad ženama i nasilja u porodici predstavlja važan element u sprječavanju nasilja nad ženama zato što je pojačana svijest prvi korak u mijenjanju stavova i ustaljenog ponašanja koje odobrava različite oblike nasilja nad ženama. U tom cilju, Konvencija Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) nalaže državama potpisnicama, među kojima je i Crna Gora, da pokreću obimne inicijative za podizanje svijesti u sklopu niza mjera koje su usmjerene ka sprečavanju nasilja nad ženama (član 13)“, kaže Kovačević Kalender.
Bošnjačka stranka snažno podržava sve pravne ljekove za ovu društvenu bolest, poštovanje implementacije CEDAW-a, Istanbulske konvencije, Rezolucije 1325, Krivičnog zakonika Crne Gore, Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o rodnoj ravnopravnosti i svih drugih zakonskih i podzakonskih akata.
„Nadamo se da ćemo naredni Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dočekati s boljom statistikom u našoj zemlji“, zaključuje Kovačević Kalender.