Parlament je centralna institucija demokratije u svakom naprednom društvu i mjesto gdje Vlada polaže račune, ali i institucija koja treba primarno da izražava volju naroda, prenosi očekivanja građana, da pomogne u rješavanju najaktuelnijih problema sa kojima se građani suočavaju u svakodnevnom životu, poručio je Ervin Ibrahimović, šef kluba poslanika Bošnjačke stranke.
On je danas u Skupštini Crne Gore, povodom izbora potpredsjednika parlamenta, kazao da najveći zakonodavni dom mora da oslikava društvenu raznolikost pola, religije i etničke pripadnosti.
„Očuvanje i razvijanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, kao temelnjih vrijednosti pravde i jednakosti, je cilj kojem treba svi da težimo. To možemo postići isključivo stvarnom političkom demokratijom. Jedino tada, parlament može govoriti u ime nacije, u trenutku donošenja najvažnijih odluka za državu“, istakao je Ibrahimović.
On je obrazložio odluku da Bošnjačka stranka podrže kandidate za potpredsjednike Skupštine.
„Prije svega želimo da doprinesemo funkcionisanju institucija sistema, a samim tim i jačanju demokratskih procesa. BS se zalaže za snažniju afirmaciju žena u politici. To smo potvrdili na prethodno održanim parlamentarnim izborima, gdje je na našoj listi svako treće mjesto bilo rezervisano za ženu. Saglasan sam sa onima koji smatraju da je učešće žena u stvaranju politike pitanje ravnopravnosti i pravde, a samim tim i pitanje demokratije. U istoriji crnogorskog parlamentarizma, nažalost, samo je jednom za predsjednicu Skupštine bila izabrana žena i to 2001. godine Vesna Perović. Pored nje, tokom istorije još dvije žene su bile u najužem rukovodstvu Skupštine“, kaže Ibrahimović.
On je, govoreći o novoj potpredsjednici Branki Bošnjak iz redova PzP-a, istakao da je 90-tih godina prošlog vijeka u teškom i neizvjesnom periodu za manjinski narod imala senzibiliteta za njihove probleme i snažno stala u njihovu zaštitu.
„Vjerujem, da ćemo izborom uvaženog kolege Bulajića za potpredsjenika, jačati kulturu dijaloga i društveni konsenzus i time dati doprinos očuvanju digniteta ovog visokog doma. Podsjećam, kao izabrano tijelo koje predstavlja sve strukture društva, parlament ima jedinstvenu odgovornost, da demokratskim dijalogom i kompromisom, usklađuje sve suprostavljenje interese i očekivanja različitih grupa i zajednica, a sve u cilju interesa građana i države“, kazao je Ibrahimović.
On je upozorio i na jednu pojavu, za koju se nada da neće biti trend u budućnosti.
„Kao i kod izbora ministara u 42. Vladi, tako i kod izbora 27. saziva ovog parlamenta imamo jednovjerski sastav rukovodstva. Vjerujem, da to nije poruka manje brojnom narodu, odnosno skoro jednoj trećini građana Crne Gore. I smatram da smo svi svjesni da to ne ide u prilog jačanju demokratskih procesa i prosperitetu društva.Ovaj dom mora oslikavati raznolikost našeg društva. Jer ta raznolikost je i najveće bogatstvo naše države. Kao što je i nedavno rekao visoki predstavnik SAD-a Metju Palmer, da je izvor uspjeha Crne Gore upravo u njenoj uspješnoj multietničkoj demokratiji“, rekao je šef kluba poslanika bs.
Izrazio je nadu da će Radna grupa za izmjenu poslovnika imati osjećaj o važnosti multietničke demokratije i predložiti da manjinske partije imaju potpredsjedničko mjesto u parlamentu.