Poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović poručio je danas u parlamentu da je izazivanje nacionalne i vjerske mrže u Crnoj Gori postalo učestalo nakon završetka parlamentarnih izbora.
Smailović je tokom poslaničkih pitanja od ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića zatražio informacije da li su identifikovani i procesuirani počinioci svih djela usmjerenih ka izazivanju nacionalne i vjerske mržnje i upućivanja prijetećih poruka prema Bošnjacima u Pljevljima, Beranama, Nikšiću i Podgorici, u periodu od 30. avgusta do danas.
„Nakon parlamentarnih izbora održanih 30.8.2020.godine, svjedočimo porastu netrpeljivosti i širenju poruka koje afirmišu netoleranciju prema drugim narodima. Desilo se više napada na pripadnike bošnjačkog naroda u Pljevljima i Beranama i imovinu Islamske zajednice u Crnoj Gori. Skrnavljenje vjerskih objekata i ispisivanje grafita sa zastrašujućim prijetećim porukama na zidovima džamija, kao i na raznim drugim lokacijama u Crnoj Gori, uznemirilo je javnost“, kazao je Smailović.
Istakao je da je Crna Gora bila primjer multietničkog i multivjerskog sklada u regionu, a navedena dešavanja produbljuju podjele i šalju lošu poruku svijetu.
„Naročito su uznemireni pripadnici manje brojnih naroda prema kojima su i bile usmjerene poruke koje asociraju na ratna dešavanja sa prostora bivše Jugoslavije tokom devedesetih godina prošlog vijeka. Neposredno nakon održanih izbora desili su se verbalni napadi na pojedine građane bošnjačke nacionalnosti u Pljevljima. Upućivane su im šovinističke poruke i prijetnje. Zatim se desio i napad na prostorije Islamske zajednice u istom gradu. U prostoriji je pronađena poruka na papiru kojom se priziva ponavljanje genocida u Srebrenici. U Pljevljima je broj Bošnjaka od početka devedesetih godina prošlog vijeka znatno umanjen i ovakve poruke mržnje su uznemirile sada već malobrojno bošnjačko stanovništvo u ovom gradu. Nakon nemilih dešavanja u Pljevljima, i u Beranama smo svjedočili uvredljivom i prijetećem skandiranju prema bošnjacima iz Plava na fudblaskoj utakmici između Jezera i Budućnosti. Tom prilikom je i demoliran automobil jedne osobe iz Plava“, istakao je poslanik BS.
Podsjetio je da u nizu incidenata koji su zabrinuli kako javnost Crne Gore tako i međunarodnu javnost, desila su se skrnavljenja džamije Osmanagića u Podgorici i Hadži Ismailove džamije u Nikšiću, kao još jedan pokušaj zastrašivanja manje brojnih naroda.
“Hadži Ismailova džamija je, između ostalog, pod zaštitom Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskih spomenika Crne Gore i jedina sačuvana u ovom gradu. U svim navedenim slučajevima su na zidovima vjerskih objekata i njihovim ogradama ispisivani grafiti s prijetećom sadržinom koja asocira na stradanja bošnjačkog naroda na prostoru bivše Jugoslavije. Treba napomenuti i to da su se prethodnih mjeseci pojavljivali grafiti slične sadržine na zidovima napuštenih objekata i u nekoliko beranskih naselja“, rekao je Smailović.
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović kazao je da nije u potpunosti zadovoljan, jer svi slučajevi nijesu otkriveni.
„Ja kao ministar ne mogu da budem ovdje populista i da vam garantujem rezultate, ali ono što mogu da garantujem je da ćemo raditi sve da otkrijemo počinioce i potencijalne nalogodavce. Imate moju riječ”, poručio je Sekulović.