Jedan od predlagača rezolucije o Srebrenici Ervin Ibrahimović iz Bošnjačke stranke za Danas kaže da iako se većina članova na Odboru za ljudska prava i slobode nije izjasnila pozitivno, to „svakako ne umanjuje značaj rezolucije“.
„Naprotiv, svakim danom sve više intelektualaca, nevladinih organizacija i savjesnih pojedinaca daje podršku rezoluciji. Upravo zato mi i očekujemo da svi politički subjekti sa posebnom pažnjom pristupe ovoj temi tokom rasprave na sjednici parlamenta. Vjerujem da je rezolucija prilika da pokažemo da smo politički sazreli i da je suočavanje s prošlošću put ka trajnom pomirenju u regionu“.
Ibrahimović očekuje da rezolucija dobije potreban broj glasova od svih partija koje „baštine proevropske i prograđanske vrednosti“.
„Takođe, suočavanje s prošlošću je od suštinske važnosti, jer sa brojnih evropskih adresa je rečeno da država koja negira genocid u Srebrenici i veliča ratne zločine, ne može biti članica EU. Crna Gora, kao predvodnik integracija u regionu, treba da nastavi svoj evropski put. Usvajanjem ove rezolucije Crna Gora kao punopravna članica NATO-a pokazuje posvećenost evropskim i evroatlantskim vrijednostima. Podsjećam da su parlamenti EU, SAD-a i brojni drugi državni parlamenti donijeli slične rezolucije, kojima se osuđuje genocid u Srebrenici“, navodi naš sagovornik.
Ibrahimović naglašava da je „dobro da smo od lidera dvije partije koje čine vladajuću koaliciju, Alekse Bečića i Dritana Abazovića, čuli stav da se u Srebrenici desio genocid“.
„Pozdravljamo takvo gledište“, zaključuje naš sagovornik, i izražava optimizam da će rezolucija biti usvojena tim pre, kaže, „jer je i premijer Krivokapić, zahtjevom da se razriješi ministar Leposavić zbog skandalozne izjave o genocidu, ustvari poslao poruku šta i on misli o ovom slučaju“.
Izvor: Danas