Aktuelna vlada pokazala je, u institucionalnom smislu, vrlo rigidan odnos prema pripadnicima manjinskih naroda, ocijenio je predsjednik Političkog savjeta Bošnjačke stranke Suljo Mustafić, u emisiji „Znam da znaš“ Gradske radio televizije.
On je rekao da su manjinski narodi integralni dio društva i da trebaju biti u institucijama.
„Ono što je činjeno u vrijeme prethodne vlasti je za ponos Crne Gore, iako ulazak manjina u institucije vlasti nikada nije dostigao procenat koji one imaju u društvu“, istakao je Mustafić.
Kaže da međunarodna zajednica budno prati procese i da je više puta reagovala.
„Mi se trudimo da na svakoj adresi predstavimo stanje u Crnoj Gori onakvim kakvo jeste. Smjena vlasti je demokratska tekovina svakog društva, ali to ne znači da treba isključiti pripadnike manjinskih partija samo zato što su u većini podržavale prethodnu vlast“, rekao je Mustafić.
„Nivo političke kulture u Crnoj Gori opao“
Govoreći o trenutnom rejtingu Skupštine, kaže da je nivo političke kulture u Crnoj Gori opao i da svakog dana prisustvujemo besprizornom političkom vokabularu i načinu komunikacije sa drugom stranom, u kojoj se ne biraju sredstva.
„To će imati trajne i dugoročne posljedice po stanje našeg društva i imaćemo veliki problem da to ispravimo u narednim godinama. Ono što se dešava na čitavom Zapadnom Balkanu, a u Crnoj Gori posebno, ne daje mnogo razloga za optimizam. Najvažnije je sačuvati društvo i mlade generacije da ne usvajaju poremećeni sistem vrijednosti“, istakao je Mustafić.
Komentarišući sveprisutan govor mržnje u javnom prostoru, navodi da je samo pitanje kada će ko biti na meti.
„Etnička i svaka druga distanca se neumitno uvećava oko elementarnih vrijednosti koje čine društvo raznolikim. Crna Gora je multietnička država vjekovima unazad. Te vrijednosti treba čuvati. Politički profit koji neko izvlači iz toga je kratkoročan, dugoročna je šteta koja se stvara i djeca svih nas će imati problem da žive u društvu u kome su iskopani takvi rovovi“, rekao je Mustafić.
Komentarišući imenovanje predsjednika BS, Ervina Ibrahimovića, za potpredsjednika Skupštine, kaže da mu je drago što se kontinuitet nastavlja, i da je to dobra poruka, pogotovo kada se i većina i opozicija oko toga ujedine.
„Ali nije dovoljno taj konsenzus pokazati samo u parlamentu, već u svakodnevnom životu. Poruke koje se čuju od pojedinaca iz političkih grupacija ne idu u prilog tome“, rekao je Mustafić.
„Najbolji indikator rada Vlade Izvještaj EK“
Činjenica je, kako je kazao, da politički subjekti koji su podržali Vladu iskazuju brojne rezerve kada je riječ o njenim učincima.
„Na međunarodnom planu najbolji indikator rada Vlade smo dobili kroz Izvještaj Evropske komisije, koji je usmjeren na zastoj u pregovorima, na činjenicu da je u sistemu javne uprave napravljen rez neprimjeren za zemlje evropske demokratije, puki politički revanšizam. Izmijenjen je, suprotno evropskoj legislativi, Zakon o državnim službenicima i namještenicima, i doveden priličan broj kadrova koji nijesu imali reference nego druge vrste preporuka“, naveo je Mustafić.
Ukazuje da je od nekoliko stotina imenovanih funkcionera i rukovodnih kadrova svega nekoliko pripadnika manje brojnih naroda.
„U nekim institucijama sistema desilo se etničko čišćenje pripadnika manjinskih naroda, naročito u školstvu, gdje su svi kadrovi, ne ulazeći u rezultate njihovog rada, brutalno zamijenjeni i marginalizovani, i na njihovo mjesto dovedeni ljudi vrlo upitnih referenci“, rekao je Mustafić.
Govoreći o ekonomskoj politici Vlade, kaže da svjedočimo nevjerovatnim poskupljenjima goriva, životnih namirnica, povećanju nezaposlenosti, lošem odgovoru na zdravstvenu situaciju.
„Pravdati se da je ostavljena spržena zemlja možete mjesec ili dva, ali ako to traje duže vremena i dobijete šamar EK u vidu izvještaja, u pitanju je nedoraslost poslu koji radite. Prema manjinskim narodima postoji ignorantski odnos, čak i na elementarnoj bazi onoga što su zakonske obaveze poštovanja prava“, rekao je Mustafić.
Komentarišući da li će 3. januara doći do smjene vlade, kaže da to zavisi od odnosa poslanika većine, koja formalno podržava Vladu, prema interpelacijama za smjenu ministara.
„Postavlja se pitanje legitimiteta Vlade ukoliko bi i opstala, s obzirom na to da je već jedan ministar smijenjen. Subjekti koji podržavaju vladu svakog dana se utrkuju ko će upotrijebiti težu kvalifikaciju za njen rad“, ukazao je Mustafić.
„Memorandum poruka građanskog pomirenja u Crnoj Gori“
Kaže da je namjera Memoranduma o saradnji između URE, SNP-a, CIVIS-a i manjinskih partija okupljanje oko evropskih vrijednosti u Crnoj Gori, slobode i demokratije, borbe protiv kriminala, jačanja institucija sistema, vrijednosti ekološke države, inkluzivne Crne Gore.
„To je poruka građanskog pomirenja u Crnoj Gori“, rekao je Mustafić.
Navodi da je najava DNP-a da će podnijeti prijave protiv premijera Zdravka Krivokapića i ministra ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ratka Mitrovića, nakon smjene diektorice NPCG, samo jedna u nizu stvari koja pokazuje da u tom odnosu političkih subjekata nikad nije postojala neka vrsta saradnje koja je normalna u političkom sistemu.
Mustafić je, govoreći o budžetu i programu „Evropa sad“, naveo da pad budžeta znači pad vlade u svim državama.
„Sve ono što su predstavnici parlamentarne većine rekli o tim programima govori da on neće imati toliku podršku. Mi ćemo se vrlo ozbiljno i odgovorno odnijeti prema svim pitanjima. Podržaćemo sva rješenja koja idu u prilog boljem standardu građana, vodićemo računa da budžet bude održiv“, rekao je Mustafić, dodajući da nije siguran da će prihodna strana budžeta uspjeti da isprati rashodnu bez većih zaduženja.