Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović je u razgovoru za Standard rekao da učinke ove vlade ne treba gledati samo kroz prizmu određene nacionalne ili vjerske skupine, već je dovoljno istaći činjenicu da trenutno u Crnoj Gori nema osobe koja će reći nešto pohvalno o njoj i o njenim učincima.
“Previše pogrešnih poteza i pogrešnih odluka su donijeli da bi mogli govoriti o bilo kakvim pozitivnim pomacima. Aktuelna Vlada biće upamćena kao prva u višepartijskom sistemu Crne Gore, koja na pozicijama ministara nije delegirala ni jednog predstavnika iz redova Bošnjaka ili Albanaca. Rezultati rada ove Vlade su i blokada institucija. Takođe, imamo danas i zdravstvenu krizu u državi, što je pokazatelj da određeni procesi nijesu vođeni na adekvatan način”, rekao je Ibrahimović.
Šta je izgubila Crna Gora činjenicom da Bošnjaka nema u strukturama vlasti?
– Izgubili smo multietnički i građanski koncept Crne Gore, ono čime smo se ponosili i po čemu je bila prepoznata država u međunarodnim okvirima. Aktuelna Vlada se dominantno bavila revanšizmom prema političkim neistomišljenicima, gdje su, nažalost, u prvom redu, pripadnici manje brojnih naroda targetirani kao oni koje je prvo trebalo “očistiti” iz institucija sistema. Crna Gora je izgubila jednu četvrtinu energije i potencijala koji se nalaze upravo u redovima manjinskih naroda. U vremenu kada nam je potreban svaki čovjek koji može da doprinese izlasku iz ove krize, previše je neozbiljno odreći se pripadnika manje brojnih naroda.
Zašto ste, precizno, odbili saradnju sa Vladom Zdravka Krivokapića?
– Ova Vlada, kroz konkretne primjere je to pokazala, nije željela iskren i partnerski odnos sa predstavnicima manjinskih naroda. Podsjetiću vas da je sastanak mandatara Zdravka Krivokapića i našeg tadašnjeg lidera rahmetli Rafeta Husovića održan 16. oktobra 2020. godine. Na tom sastanku, Krivokapić je samo govorio o tome kako vidi trenutnu političku situaciju, uz obrazloženje da on nije dobio dozvolu za pregovore od strane lidera tri koalicije.
GO je donio jednoglasan stav da BS ne treba da nastavi pregovore o ulasku u vladu, zbog neozbiljnosti vladajuće većine. Procjena Predsjedništva stranke tada je bila da buduća vlada neće dobro funkcionisati, da koncept ekspertske vlade nije održiv i da će taj svojevrsni eksperiment biti poguban za građane i državu, što se i potvrdilo.
Mi smo tada, kao najbolji model u datim okolnostima ponudili manjinsku Vladu. Vjerujem da smo našim jasnim stavovima i principijelnošću potvrdili baš kao i 2016. godine, da o temeljnim principima na kojima počiva Bošnjačka stranka, nema pogađanja.
Nacionalnu netrpeljivost u Crnoj Gori je došla do kritične tačke?
– Bošnjačka stranka je na vrijeme upozorila na opasnost od eskalacije međunacionalne i međuvjerske mržnje. Očito ta naša upozorenja nisu ozbiljno shvaćena i bojim se da smo propustili šansu da to sasječemo u korijenu. Etnička distanca je posebno vidljiva poslije 30. avgusta i samo se pojačavala u narednom period. Jednostavno, potreban je restart društva i promjena vladajuće većine. Potreban je dijalog, kako bi se prevazišle te podjele i kako bi se vratili građanskom konceptu Crne Gore koji nas je krasio do 30. avgusta 2020. godine.
Kako do suštinskog razumijevanja i na koji način ubijediti sve da je CG komotna država za sve njene narode?
- Potrebno je jačati institucije sistema i poštovanje Ustava, vladavinu prava, različitosti Crne Gore, za koju smatram da je najveće bogatstvo našeg društva. Podvlačim, najveću odgovornost imaju predstavnici partija koje čine većinu, zatim državne institucije i na kraju poslanici i lideri opozicionih stranaka. Političari svojim ponašanjem i međusobnim uvažavanjem trebaju biti primjer građanima, dok neka nova vlada treba da bude konkretnija i da donosi kvalitetne odluke koje će imati za posljedicu mir i blagostanje za sve građane, bez obzira na vjersku ili nacionalnu pripadnost.
Da li nedavno potpisani Memorandum o sradanji može biti model za buduću vladu i način vladanja u Crnoj Gori?
-Cilj potpisnika Memoranduma je prije svega okupljane proevropskih snaga, sa akcentom na građanskom i sekularnom konceptu Crne Gore. Normalno, taj koncept okupljanja partija sa sličnim programskim načelima u nekoj kasnijoj fazi može dovesti i do saradnje i zauzimanja zajedničkih stavova po raznim političkim pitanjima. Otvoreni smo za nadogradnju teksta Memoranduma, ali i za sve druge političke konstituente koji dijele ove vrijednosti, da nam se pridruže.
Šta je realno rješenje poltičke krize u Crnoj Gori?
– Jasno je da je ova vlada suštinski već pala. U prilog tome govori i otkazivanje premijerskog sata, usljed nezainteresovanosti poslaničkih klubova pozicije i opozicije da postave premijeru pitanja. To je presedan u polititičkoj praksi i jasan znak da Krivokapić nema podršku ni onih koji su ga prije godinu podržali. Rješenje je manjinska vlada, koja bi imala za cilj zaustavljanje sunovrata Crne Gore i vraćanja povjerenja kod naših međunarodnih partnera. Ali, BS uvijek zagovara ideju da je test naroda najbolji model da saznamo kako smo radili u prethodnom periodu. Ako nema rješenja krize, izbori su uvijek opcija.
Šta ste zapamtili iz ove godine, a šta ne želite da pamtite?
-Podsjetiću vas da su u ovoj godini Bošnjačka stranka i bošnjački narod izgubili velikog lidera Rafeta Husovića i to je za mene obilježilo ovu godinu na izmaku. Sa druge strane, sam veoma srećan i zadovoljan kako smo kao stranka odgovorili tom izazovu gubitka lidera i kako smo uspjeli zajedničkim snagama da Bošnjačku stranku vratimo na pobjednički kolosjek i da smo danas faktor bez kojeg nema i ne može biti proevropske i građanske Crne Gore. Sva istražavanja koja su rađena u prethodnom periodu pokazuju trend rasta povjerenja BS-u, što je rezultat velikog rada, ali i ispravnih odluka koje smo donosili.
Godina na izmaku je definitivno bila u znaku pandemije koronavirusa. Naši ljekari i medicinsko osoblje su iznijeli najveći teret i zasigurno su oni naši heroji.