Optimista sam i nadam se da će doći do formiranja manjinske vlade, a taj proces je sada u završnoj fazi, kazao je potpredsjednik Bošnjačke stranke Damir Gutić gostujući u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj televiziji.
On je podsjetio da ta stranka nije bila zadovoljna radom izvršne vlasti proteklih skoro godinu i po, te da je sada “aktivni učesnik pregovora”. Takođe navodi da, kao aktivni učesnici u političkom životu Crne Gore, trude se da njihovi ciljevi budu i ostvareni kroz djelovanje i u parlamentu i u javnom životu. Kako je naveo, i u sam proces formiranja vlade “trude se da unesu sve programske prioritete” i zadovoljan je onime što je u tom dijelu urađeno.
“Nismo se vodili time koliko resora ćemo uzeti, nego postavljanja naših strateških odrednica i tako unesemo sve što je nama bitno”, dodao je on i potcrtao da broj resora ne odražava njihovo učešće u novoj vladi.
Potvrdio je, zatim, da je određeni broj resora namijenjen članovima BS, ali da je je njima od broja ministara mnogo važnije da pokrivaju oblasti za koje su najviše zainteresovani. To podrazumijeva ostvarivanje opštih interesa, interesa regija u kojima čine većinsko stanovništvo, a posebno da se “držimo svih odrednica i tekovina onoga što je do sada izgladano u Crnoj Gori”.
O dvije verzije sporazuma – jednu za bivšu opoziciju a drugu za SNP – kaže da je saznao iz medija.
“Ukoliko se postigne sporazum o novoj vladi, biće potpisan isti sporazum za sve njene konstituente. Vodiću se time da mandatar nema neke nama nepoznate ciljeve – što smatramo neprihvatljivim i u takve avanture ne bismo ulazili. Smatramo da ono što budemo potpisali nećemo pogriješiti”, dodao je on.
Za BS ne postoje prepreke za saradnju sa SDP-om i SD-om, kako u vladi tako i van nje, te još jednom ističe da konačna lista konstituenata buduće vlade još nije zaokružena. Podsjeća i da je upravo BS značajno doprinijela padu vlade na čijem je čelu Zdravko Krivokapić, te da će za naredne korake “sarađivati sa bilo kim” – uključujući stranke iz DF-a – za izgradnju bolje Crne Gore.
“Novu vladu mora da podrži 41 poslanik, a ne bih govorio o tome da unaprijed pretpostavljamo ko će koga isključivati iz nje. Vjerovatnoće u njoj biti jedan član koji misli drugačije, ali ukoliko ta vlada i mandatar teže onim vrijednostima za koje se zalažemo, ući ćemo u te procese bez uslovljavanja”, naveo je on i dodao da će u zavisnosti od toga da li će njihovi politički ciljevi biti inkorporirani u program buduće vlade, na kraju vidjeti da li joj je tu mjesto.
Konačno, u eventualnom ultimatumu SNP-a da u vladi ne budu SD-a i SDP-a Gutić kaže da će se “izjasniti na stranačkim organima”, te da mu do sada taj stav nije predočen.
Odbijanje potpredsjednika Skupštine Strahinje Bulajića da zakaže sjednicu Skupštine i za njega je “prikaz samovolje pojedinaca da blokiraju intitucije sistema”. BS će tražiti moguće modalitete da Ibrahimović sazove tu sjednicu, a po Gutiću je veoma važan stav ambasadora Francuske Timonijea da “dom u kome se donose zakoni ne treba da bude zatvoren, već da vrši svoju funkciju, a zakon za takav dom je većina”. Takođe je naveo kako “Bulajić nije vršilac dužnosti predsjednika parlamenta, nego samo jedan od njegovih potpredsjednika”.
“Zašto Ibrahimović ne sazove sjednicu nije pitanje koje je namijenjeno samo njemu, već je isto za sve društvene činioce u zemlji – da ukažu koji je to način na koji se može odblokirati rad Skupštine. A on će uraditi sve ono što je demokratskim pravilima definisano”, rekao je on i podsjetio da postoji još jedan potpredsjednik parlamenta.
U iščekivanju zvančnog stava i potpredsjednice Skupštine Branke Bošnjak iz DF-a o (ne)zakazivanju sjednice, prema riječima Gutića “u toku su široke konsultacije o tome da Ibrahimović to učini”, pod uslovom da se za to obezbijedi parlamentarna većina.