Politički direktor Bošnjačke stranke (BS) Suljo Mustafić optimista je da će izborni zakoni, ipak, biti reformisani prije nego građani naredne godine izađu na birališta. Bošnjaci će, kako je rekao za Radio Crne Gore, dati konstruktivan doprinos da se ponovo otvori politički dijalog. Za dijalog se zalažu, i kada je riječ o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti.
Iako je rad Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva blokiran, Mustafić vjeruje da će, ipak, doći do dogovora.
“Mi smo optimisti. Ponovo ćemo dati konstruktivan doprinos, koliko je do nas, da opet otpočne dijalog. Dijalog je jedini put i nema alternativu”, naveo je Mustafić.
On je naglasio da ne treba robovati rokovima, niti stereotipu da se izborni zakoni ne mijenjaju u izbornoj godini.
“Mnogo važnije od rokova je obezbjeđivanje dobre atmosfere, smanjivanje tenzija u društvu i poboljšanje uslova za izbore, koje niko neće dovoditi u pitanje, već će političari nakon njih jedni drugima pružiti ruku”, rekao je Mustafić.
Neće podržati Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola
Komentarišući predloženi Zakon o slobodi vjeroispovjesti, Mustafić je kazao da je važeći zakon u toj oblasti anahron i zastario, te da je Crnoj Gori neophodan moderan Zakon, usaglašen sa evropskim standardima.
“Smatram da treba da se otvori rasprava u Parlamentu o ovom Zakonu, da se kroz jedan širi dijalog i sa vjerskim zajednicama i sa političkim subjektima Zakon unaprijedi i ukoliko postoje spornosti, da se djeluje amandmanski. Ne treba zatvarati vrata dijalogu, niti nešto apriori odbacivati”, kazao je Mustafić.
Upitan da prokomentariše poziv jednog od lidera Demokratskog fronta Andrije Mandića da poslanici rimokatoličke i islamske vjeroispovjesti ne učestvuju u debati i glasanju o ovom predlogu, Mustafić je istakao da se taj Zakon tiče svih u Crnoj Gori.
“To je politička poruka. Ništa novo i ništa iznenađujuće sa te adrese, ali nas neće obeshrabriti ni u jednom smislu. I kada se raspravljalo o pitanjima koja se tiču manjinskih naroda, svi poslanici su učestvovali u raspravi. Crna Gora je građanska država”, zaključio je Mustafić.
Bošnjačka stranka neće podržati inovirani predlog Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola.
Nezadovoljni zastupljenošću u državnim organima
“Nema te agende, koja može učiniti da derogiramo naše temeljne programske principe. U temelju našeg programa je zaštita tradicionalne porodice i nama je to mnogo važno. Mi nemamo ništa protiv da drugi politički subjekti podrže taj Zakon”, naveo je Mustafić.
Smatra da eventualno neusvajanje tog Zakona ne može ugroziti evropski put Crne Gore. “Postoji niz zemalja EU, koje nemaju takav Zakon. Ne vjerujemo da to može biti kočnica na putu ka članstvu”, kazao je Mustafić.
U Bošnjačkoj stranci nijesu zadovoljni zastupljenošću Bošnjaka u državnim organima.
“Ima prostora za napredak. Raduje nas trend rasta broja pripadnika manjinskih naroda u državnim institucijama, ali nismo u potpunosti zadovoljni. Naravo, ne treba nacionalna pripadnost da bude primarni razlog zapošljavanja, već prije svega treba voditi računa o kadrovskim referencama i kompetencijama”, rekao je Mustafić.