IZBORNI PROGRAM BOŠNJAČKE STRANKE 2023. godine
Nastup
Bošnjačka stranka će nastupiti samostalno na parlamentarnim izborima 11. juna 2023. godine.
Jasno je! Bošnjačka stranka se pokazala kao autentični i jedini legitimni predstavnik bošnjačkog naroda u Crnoj Gori.
Jasno smo zastupali i branili interese svog naroda ali i interese države Crne Gore.
Jasno smo podvlačili crvene linije kompromisa, a takođe bili spremni na dogovore za boljitak svih.
Jasno smo birali opozocioni status kad je to bilo u interesu našeg naroda, i participirali u vlasti kada je to interes naroda zahtijevao.
Jasno smo saopštavali svoje stavove u Parlamentu, medijima i građanima.
Jasno je svima da je Bošnjačka stranka jedna od najstabilnijih političkih partija u Crnoj Gori, pa je jasno i zašto bilježimo konstantan rast podrške.
Jasno je da će Bošnjačka stranka i u buduće biti važan faktor koji će značajno uticati na kreiranje političkih procesa u Crnoj Gori.
Jasno je i čisto sve što smo radili i što planiramo da radimo, zato izbor na predstojećim parlamentarnim izborima je apsolutno jasan:
BOŠNJAČKA STRANKA, mr Ervin Ibrahimović – JASNO JE!
Od birača tražimo povjerenje i podršku. Povjerenje koje je utemeljeno na svim dosadašnjim rezultatima i podršku za period koji je ispred nas.
POLITIČKI PROGRAM
Bošnjačke stranka zalagaće se, kao i do sada, za dobrobit naših sunarodnika i svih građana države Crne Gore. Sigurni smo da ćemo dobrim izbornim rezultatom, osigurati našu zastupljenost u Parlamentu i, kao dio vlasti, osnažiti naše prisustvo i uticaj u institucijama izvršne vlasti. Zato se, kao i do sada, vrlo ozbiljno pripremamo za vršenje vlasti i realizaciju našeg izbornog programa.
Smatramo da smo u prošlom periodu, politički veoma dinamičnom i izazovnom, vodili odgovornu i dosljednu politiku, te donosili teške ali ispravne odluke, i ostvarili veliki broj zacrtanih ciljeva. Tražimo podršku za vrijeme ispred nas, u kome želimo da unaprijedimo ostvarene rezultate, ojačamo svoje učešće u instititucijama sistema i realizujemo projekte koji su od suštinskog interesa za državu Crnu Goru, sve građane i pripadnike bošnjačkog naroda.
Tražimo Vašu podršku za naš Izborni program koji obuhvata niz mjera i aktivnosti u političkom, društvenom i ekonomskom segmentu.
Planirane društvene mjere i aktivnosti. Jačanje institucija demokratije, slobode i bezbjednosti za sve građane
Duh demokratije ne može biti nametnut spolja, on mora izrasti iz unutrašnjosti naroda. Bošnjačka stranka se zalaže za institucionalni, demokrtski i nenasilni princip političke borbe, za afirmaciju parlamenta kao centralne institucije u kojoj se, u interesu građana, ostvaruje politički pluralizam ali i vrši demokratska kontrola ostalih grana vlasti. Parlament, kroz odgovoran odnos političkih partija i poslanika, veću odgovornost prema biračima i unaprijeđenu kulturu dijaloga treba da predstavlja epicentar demokratije i izvorišta svih grana vlasti. Parlament treba da bude institucija koja je kadra da pokrene politički dijalog o važnim a otvorenim pitanjima našeg društva i pronađe neophodni nivo konsenzusa na pitanjima razvoja društva i evroatlanskih integracija.
U skladu sa svojim Stranačkim programom, Bošnjačka stranka će biti otvorena za saradnju i udruživanje sa onim političkim subjektima sa kojima dijeli iste ili slične političke ciljeve i vizije. Sa onima koji uvažavaju utemeljenost i potrebe manje brojnih naroda i koji streme naprednom evropskom i demokratskom sistemu vrijednosti, NATO i EU integrcijama, vladavini prava i zaštiti i unapređenju prava i položaja manje brojnih naroda u Crnoj Gori. Sa onima koje uvažavaju ustavni karakter Crne Gore i imaju konkretne ideje za ekonomski razvoj i unapređenje životnog standard građana.
Bošnjačka stranka se zalaže za nepristrasno, nezavisno, efikasno i transparentno pravosuđe.
Sudska vlast, treba da bude jedan od najvažnijih stubova svake države i krajnja instanca u zaštiti prava građana. Pravosuđe treba osloboditi svih potencijalnih političkih uticaja kako bi dosljedno, objektivno i nepristrasno sudilo po zakonima ali i evropskoj sudskoj praksi, posebno u oblasti zaštite ljudskih prava i sloboda.
Dostignuta funkcionalna i finansijska nezavisnost u odnosu na ostale grane vlasti je važna i treba je unaprijediti kroz jasne kriterijume za izbor, napredovanje i ocjenu rada sudija, kao i transparentnu i ujednačenu sudsku praksu.
Zabrinjava nerijetka praksa da za isto pravno pitanje sudstvo donosi dijametralno različite odluke, slučajevi neprincipijelnog uticaja na sudije, netransparentni rad sudstva i trend pretvaranja u “esnafsko udruženje”, koje nedovoljno sarađuje s ostalim granama vlasti. Mora se više poraditi na uspostavljanju kvalitetnijeg načina izbora sudija.
Slučajevi deportacije izbjeglica iz Herceg Novog, dešavanja iz Bukovice kod Pljevalja, otmica u Štrpcima, Kaluđerski laz, kao i drugi zločini koji su učinjeni u vremenu, kada Crna Gora zvanično nije bila u ratu, a kada su stradali njeni građani samo zato jer su pripadnici druge vjere, odnosno nacije opominju i upozoravaju, ozbiljna su hipoteka sudske grane vlasti i poseban izazov za naredni sastav parlamenta.
Bošnjačka stranka se zalaže za jasnije definisanje pozicije tužilaštva u sistemu vlasti. Kao važan i specifičan segment izvršne vlasti treba da bude podložan kontroli i Vlade i Parlamenta i javnosti, treba da se obezbijedi bolji način izbora i transparentniji rad tužilaštva. Bošnjačka stranka u parlamentu nije podržala izvještaj o radu tužilaštva za nekoliko posljednjih godina, nezadovoljna pored ostaloga rezultatima rada tužilaštva.
Ne pristajemo na odugovlačenja, obmane i beskrajne i vrlo čudne propuste u postupanju policije, tužilaštva i sudova kada su u pitanju postupanja u procesima pokrenutim za najteža krivična djela i posebno ratne zločine, što je dovelo do oslobađajućih presuda. U Evropskom parlamentu je, kroz zajedničku rezoluciju Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, Bošnjačka stranka ugradila amandman kojim se i sa ove instance, traži obnavljenje ovih sudskih procesa.
Bošnjačka stranka će i dalje insistirati na ponovnoj istrazi, rasvetljavanju događaja iz bliže i dalje prošlosti, te sudski epilog kroz krivičnu odgovornost počinitelja i nalogodavaca.
Tražićemo da se podignu-postave spomen obilježja u sredinama gdje su zločini počinjeni.
Relativizacija zločina je opasna praksa koja se neprekidno ponavlja. Sa druge strane pokušavaju se rehabilitovati zločinci i ideologije u čije ime su činjeni zločini. I dalje vidno izostaje odgovarajuća reakcija našeg društva, od obrazovnog procesa, javnog informisanja i dr. koja bi dovela do jasnog otklona i osude svih a posebno najtežih krivičnih djela i ratnih zločina. Zabrinjava nas što nije bilo snažne reakcije državnih organa u suzbijanju javnog govora mržnje, negiranje izvršenih zločina, i genocida u Srebrenici.
Pravosuđe treba da pokaže da može da se nosi i sa izazovima u oblastima organizovanog kriminala i korupcije, posebno onih vezanih za trgovinu drogom, duvanskim proizvodima, ljudima, oružjem, kao I zaštitom od nasilja u porodici I nasilja nad ženama i djecom.
Podržavamo jačanje kapaciteta MUP-a, specijalnog tužilaštva i Agencije za sprečavanje korupcije, kako bi kao uvezan sistem imali što bolje rezultate u otkrivanju i optuživanju počinioca krivičnih djela.
EU integracije, snaženje partnerstva u NATO alijansi
Ne možemo da kontrolišemo događaje, ali možemo da utičemo na njih. Bošnjačka stranka smatra da su evropske integracije Crne Gore i čitavog regiona najbolji izbor i najkraći put do stabilnog, ekonomski naprednijeg i demokratskog društva, zasnovanog na vladavini prava. Podržavaćemo snažno jačanje kapaciteta institucija i integracione procese u Evropsku uniju. Evropeizacija našeg društva je prioritetni zadatak svih državnih institucija, civilnog sektora i cijelog društva. Zalažemo se za tješnjiju saradnju Parlamenta i Vlade u ovom procesu. Snažićemo svako povezivanje u cilju afirmacije evropskih politika i realizaciji zajedničkih projekata iz fondova Evropske unije.
Članstvo Crne Gore u NATO alijansi smatramo veoma važnim za naše društvo, ne samo iz bezbijednosnih razloga nego i za naš ukupni razvoj. Zalažemo se za jačanje partnerstava zemalja članica NATO-a i definisanje zajedničkih politika u bezbjednosti i zaštiti od prirodnih katastrofa, kao i stvaranje preduslova za ekonomsku integraciju država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
Djelovanje Bošnjačke stranke u Evropskoj narodnoj partiji
Zajedno smo jači. Bošnjačka stranka će kroz članstvo i rad u Evropskoj narodnoj partiji, najačoj političkoj grupaciji u EU, nastaviti sa afirmacijom podrške našoj državi i snaženju njenih demokratskih institucija. Lobiraćemo i tražiti podršku od naših političkih partnera za pospješivanje demokratskog razvoja i investiciona ulaganja u Crnoj Gori.
Unapređenje svih prava manje brojnih naroda
Želimo moć pravde, a ne pravo moći. Bošnjačka stranka je uvijek bila i ostaće snažni zagovornik poštovanja svih ustavnih kategorija i instituta sadržanih u najvećem pravnom aktu pravnog poretka Crne Gore. Posebnu pažnju ćemo posvetiti implementaciji svih onih prava i sloboda koje su zajamčene Ustavom Crne Gore kako bi se ista mogla primjenjivati i praktikovati slobodno, kako pojedinačno tako i u zajednici sa drugima.
Posebna prava i slobode koje će predstavljati fokus u daljem djelovanju BS, a koje će za rezultat imati povećan stepen spoznaje identiteta bošnjačkog naroda, tradicije i kulture jesu:
-slobodno i nesmetano izražavanje, čuvanje, razvijanje i javno ispoljavanje nacionalne, etničke, kulturne i vjerske posebnosti;
-slobodnu upotrebu i javno isticanje nacionalnih simbola i obilježavanje nacionalnih praznika;
-tražićemo da najmanje jedan od sudija Ustavnog suda Crne Gore bude iz reda manjinskog naroda;
-zalagaćemo se da se osnivaju prosvjetna, kulturna i vjerska udruženja uz materijalnu pomoć države;
-insistiraćemo da u sredinama sa značajnim učešćem u stanovništvu tradicionalni lokalni nazivi, imena ulica i naselja, kao i topografske oznake budu ispisani i na jeziku manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica;
-zalagaćemo se za autentičnu zastupljenost u Skupštini Crne Gore i skupštinama jedinica lokalne samouprave u kojima čine značajan dio stanovništva;
-tražićemo srazmjernu zastupljenost u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave;
-zalagaćemo se za uspostavljanje i održavnje kontakata sa građanima i udruženjima van Crne Gore sa kojima imamo zajedničko nacionalno i etničko porijeklo, kulturno-istorijsko nasljeđe, kao i vjersku pripadnost;
-insistiraćemo na osnivanju organizacija i tijela za zaštitu i unapređenje posebnih prava bošnjačkog naroda.
Srazmjerna zastupljenost u institucijama
U neprestanoj smjeni stvari i najjači bi mogli zatrebati pomoć slabijih. Angažovanjem Bošnjačke stranke ostvaren je zapažen napredak u ostvarenju izuzetno važnog ustavnog načela, srazmjerne zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda i drugih nacionalnih zajednica u organima državne vlasti i lokalne samouprave. Tako je dijelom obezbijeđena elementarna pravda i omogućilo im se da doprinose razvoju društva i da se u njega integrišu bez asimilacije. Međutim, sa smjenom vlasti 2020. godine svjedočili smo gotovo bezočnom čišćenju institucija od kadrova manje brojnih naroda. Borili smo se da to zaustavimo u čemu smo i uspjeli kada smo značajno doprinijeli padu te i takve Vlade, koja je bila neinkluzivna, odnosno krajnje diskriminirajuća prema manje brojnim narodima. Zalagaćemo se da se greške Vlade iz 2020. godine (koje su je i koštale pada) više ne ponavljaju.
Smatramo da se ni nakon dvije decenije ustavne garancije ovog prava, nije dostigao ni polovičan procenat zastupljenosti kadrova iz reda manje brojnih naroda u institucijama. Naprotiv, sa smjenom vlasti došlo je do regresa u ostvarivanju ovog prava.
Bošnjačka stranka će nastaviti sa afirmacijom politike srazmjerne zastupljenosti pripadnika bošnjačkog naroda u institucijama. U ovoj sferi posebno je važno obezbijediti srazmjerno učešće u lokalnim institucijama, u kojim se ostvaruje najveći dio potreba građana.
Zalagaćemo se za veće učešće kompetentnih kadrova iz redova manjinskih naroda, u svim javnim službama, a posebno u onima gdje je vidljivo njihovo odsustvo – državni javni radio-televizijski servis, odbrana, vojska, policija, bezbjednosni sektor. Naše učešće u tim službama osnažiće povjerenje manjina u funkcionisanje tih institucija i službi.
Socijalna politika
Bez socijalne pravde, poštovanja, jednakosti i primjene ljudskih prava nema zdravog i dugoročnog razvoja jednog društva. Bošnjačka stranka smatra da je sistem socijalne zaštite jedan od stubova države.
Briga o najranjivim kategorijama stanovništva je obaveza svih nas. Bošnjačka stranka kao i do sada prepoznaje povezanost socijalnih politika i politika tržišta rada sa ekonomijom naše države. Povećani rizik od siromaštva usled inflacije koja je zadesila našu državu dodatno nas obavezuje da se aktivno uključimo i zagovaramo politike koje će dovesti do poboljšanja životnog položaja stanovništva koje se nalazi u stanju potrebe za pomoći.
Poseban fokus stavićemo na penzionere kao jednu od najranjivijih kategorija stanovništva. Pored toga što će se Bošnjačka stranka zalagati za uvećanje minimalne penzije predložićemo i uvećanje srazmjerne penzije za penzionere koji su to pravo stekli na osnovu rada u zemljama regiona. Takođe Bošnjačka stranka će se zalagati za izmjene Zakona o boračko-invalidskoj zaštiti kako bi njima bile obuhvaćene i porodice žrtava iz Štrbaca, Bukovice i Kaluđerskog laza.
Bošnjačka stranka će se zalagati za razvoj usluga podrške životu u zajednici u svakoj opštini. Posebno je važno istaći značaj ovih usluga kako bi naši građani što duže boravili u svom kućnom okruženju a najznačajnije su razvoj stanovanja uz podršku, presonalni asistenti i dnevni boravci.
Bošnjačka stranka podržava reforme sistema invaliditeta, zalagaćemo se za uvođenje inkluzivnog dodatka za lica sa invaliditetom. Takođe ćemo zagovarati potrebu za boljom pristupačnosti za lica sa invaliditetom na svim nivoima.
Bošnjačka stranka će insistirati na jačanju kapaciteta Centara za socijalni rad kako bi naši građani na lakši i kvalitetniji način dobili potrebnu podršku i pomoć.
Bošnjačka stranka će predlagati zakonska rješenja u cilju ravnomjernije raspodjele materijalnih davanja kako bi pomoć došla do svih kojima je potrebna i zagovarati radnu aktivaciju korisnika socijalnih davanja.
Bošnjačka stranka će se zalagati i za bolji položaj žena i djece koji su žrtve nasilja. Insistiraćemo na izgradnji regionalnih skloništa kao i obezbjeđivanju novčanih naknada kako bi se ojačale osobe koje su pretrpljele nasilje. Takođe, Bošnjačka stranka će davati i predloge politika koji vode ka ujednačavanju zarada između muškaraca i žena.
Bošnjačka stranka će nastaviti zalaganje za završetak radova i otvaranje Domu starih u Plavu.
Briga o porodici
Svima je potrebna kuća za život, ali porodica koja pruža podršku je ono što gradi dom. Bošnjačka stranka smatra da je zdrava porodica osnov za zdravo društvo. Porodica ima značajnu ulogu u razvoju čovjeka pa tako i razvoju samog društva. U današnje vrijeme porodica je suočena sa brojnim teškoćama i problemima kako bi se održala i ispunila svoju funkciju i očekivanu ulogu.
Bošnjačka stranka će se zalagati za jačanje podrške porodici. Insistiraćemo na smanjenju troškova za odgoj djeteta, smanjenju cijena koštanja dječjih proizvoda kao
i usklađivanje roditeljstva sa radom.
Bošnjačka stranka će se zalagati da se na lokalnom i državnom nivou obezbjede sredstva za podršku rješavanju problema neplodnosti.
Bošnjačka stranka će dati predloge da se kroz subvencije na lokalnim nivoima obezbjedi podrška za rješavanje stanbenih pitanja mladih bračnih parova.
Bošnjačka stranka će predložiti razvoj usluga koje će biti podrška jačanju porodice.
Rodna ravnopravnost
Prava ne smiju poznavati rod. Kada govorimo o učešću žena manje brojnih naroda u društvenom životu Crne Gore, svjedočimo da njihov položaj nije na zavidnom nivou. U prilog tome služe dosadašnja iskustva koja kazuju da ni jedna žena, koja je ujedno i pripadnica manje brojnih naroda u Crnoj Gori, nije bila ministarka niti jednog Vladinog resora u dosadašnje 43. Vlade Crne Gore. Nije bila predsjednica ili potpredsjednica Skupštine Crne Gore, a o više pozicioniranim mjestima i da ne govorimo. Žene pripadnice manje brojnih naroda su dodatno marginalizovane od ostalih žena u Crnoj Gori.
Bošnjačka stranka će se zalagati da se takvo stanje promjeni. Da i žene iz reda bošnjačkog naroda budu vidljivije na društvenoj i političkoj sceni Crne Gore, jer među nama itekako ima žena koje mogu da odgovore svim potrebnim izazovima. Bošnjačka stranka će se zalagati da na rukovodećim mjestima žene budu više zastupljene. U prilog tome da smo ozbiljno krenuli u rješavanje ove problematike govori da se na našoj poslaničkoj listi našle 33 žene, što čini 40% od ukupnog broja kandidata.
Bošnjačka stranka će u svom budućem radu kroz organizaciju Foruma žena aktivno raditi na edukaciji žena kroz razne seminare, okrugle stolove, organizovanje debata i afirmaciju obuka za samostalno pokretanje biznisa u cilju njihove pripreme da se što bolje i lakše snađu u političkom, društvenom i poslovnom životu.
Bošnjačka stranka će se zalagati za ohrabrivanje žena da budu aktivni činioci društvenog i političkog života u Crnoj Gori, kao i na otklanjanju stereotipa koji vrlo često prate žene pripadnice Bošnjačkog naroda, da je njihovo mjesto samo u kući, što nikako nije tačno. Zalagaćemo se za što veću promociju obrazovanja i edukacije žena, kroz kako formalno tako i kroz neformalno obrazovanje i na taj način će se stvarati mogućnost osposobljavanja svih zainteresovanih žena za određene poslove. Zalagaćemo se za povećanje naknada porodiljama, kako bi na taj način olakšali troškove svim ženama i porodicama koje su se odlučile na taj korak. Bošnjačka stranka će se snažno zalagati za borbu protiv svakog vida diskriminacije žena, kojem svjedočimo svakodnevno.
Razvoj kulture, obrazovanja i školstva
Znanje je preduslov svakog napretka. Bošnjačka stranka će se zalagati da obrazovanje bude jednako dostupno svim mladim ljudima u našem društvu. Zalagaćemo se da država obezbijedi besplatne (subvencionirane) udžbenike za učenike osnovnih škola. Smatramo da treba ulagati značajno veća sredstva u održavanje postojećih predškolskih i školskih objekata, posebno u ruralnom području, izgradnju novih objekata u urbanim područjima i opremanje novim učilima i nastavnim sredstvima. Moramo težiti punoj digitalizaciji ukupnog sistema obrazovanja, kako bi se, i u narednom periodu uspješno suočavali sa vanrednim okolnostima, kakav je bio covid 19, gdje su učenici pohađali nastavu iz svojih domova.
Smatramo da postojeće nastavne planove i programe (književnost, umjetnost, muzika, historija i geografija) treba unaprijediti u cilju veće zastupljenosti sadržaja koji pripadaju nasljeđu bošnjačkog naroda, kao i islamskoj tradiciji.
Bošnjačka stranka će se zalagati za podizanje kvaliteta obrazovanja, u svim segmentma, kao i za kontinurano poboljšanje životnog standarda prosvjetnih radnika i
njihovo nagrađivanje prema rezultatima rada, a ne prema podobnosti bilo koje vrste.
Zalagaćemo se za osnivanje novih javnih ustanova za promociju i očuvanje kulture bošnjačkog naroda. Insistiraćemo na aktivnijoj promociji sadržaja iz oblasti kulture školstvu, u Centrima kulture, javnom servisu itd. Podržačemo sve aktivnosti i manifestacije koje za cilj imaju unapređenje kulturne baštine i stvaralaštva pripadnika bošnjačkog naroda.
Razvoj sporta
U zdravom tijelu zdrav duh. U Bošnjačkoj stranci smatramo da sportsko rekreativni sadržaji predstavljaju veoma značajan segment naše društvene stvarnosti. Potrebna su veća ulaganja u sportske sadržaje, opremanj postojećih i izgranja novih objekata, posebno u nerazvijenim sredinama. To je preduslov jačanja svijesti o zdravim stilovima života i savladanju izazova društvenih devijacija sa kojim se srijeću mladi ljudi.
Bošnjačka stranka će se zalagati za nagradjivanje sportskih talenata, kao i osnaživanje i materijalna podršku klubovim i kolektivima koji se bave nekomercijalnim
sportovima.
Podrška nevladinom sektoru i civilnim inicijativama
Većinu važnih stvari u svijetu postigli su ljudi koji nijesu odustajali kada se činilo da uopšte nema nade. Bošnjačka stranka smatra da su civilni sektor i nevladine organizacije pokretači mnogih akcija i pitanja, ali isto tako i korektiv i partner u demokratskom razvoju društva i da njihovi predstavnici treba da budu dio svih procesa.
Bošnjačka stranka će se zalagati za jačanje civilnog sektora i davaće podršku projektima nevladinih organizacija u svim sferama društva. Smatramo da je potrebno osnaživanje civilnog sektora, posebno u sredinama koje zaostaju u razvoju i na sjeveru države.
Snaženje saradnje sa dijaporom i isljenicima
Sve dok postojimo, ne postoji udaljenost. Bošnjačka stranka podržava politiku jačeg povezivanja državnih institucija i dijaspore. Smatramo da država mora učiniti mnogo više na jačanju veza sa isljenicima, dijsporom i njihovim udruženjima. Potencijal naše dijaspore je veliki i ta briga države mora biti kontinuirana i voditi računa o očuvanju kulturnog, nacionalnog i vjerskog identiteta naših iseljenika. Smatramo da treba stvarati pretpostavke za realizaciju krupnih investicionih projakta u Crnoj Gori, u kojima bi svoj ekonomski interes našli preduzetnici iz naše dijspore. Stoga smatramo da treba raditi na jačanju institucionalne saradnje i predvidjeti osnivanje posebnog resora – Ministarstva za dijasporu.
Veliki broj, gotovo polovina bošnjačke populacije živi i radi u inostranstvu i čine najbrojniji segment dijaspore i iseljenika koji je stalno vezan za Crnu Goru i svoj zavičaj. Sa brojem naše dijaspore se puno licitira pa se u javnosti često čuje da van granica ima još jedna Crna Gora, ali još nije napravljena ozbiljna procjena broja dijaspore.
Dijaspora pokazuje izuzetnu privrženost, posvećenost i ljubav prema svojoj domovini Crnoj Gori. Dijaspora je u značajnoj mjeri zaslužna za sve što je dobro u Crnoj Gori – kao što je doprinos ostvarivanju nezavisnosti Crne Gore, ekonomska aktivnost i investicije u Crnoj Gori. Dijaspora je u kontinuitetu zainteresovana za sudbinu Crne Gore i za njenu izvjesnu evropsku budućnost.
Bošnjačka stranka je jedina politička partija koja se iskreno zalagala za prava dijaspore, koja je prva u parlamentu Crne Gore pokrenula pitanja koja brinu našu dijasporu koja je na privremenom radu van granica Crne Gore. Bošnjačka stranka je inicijator osnivanja Uprave za dijasporu. Predstavnici Bošnjačke stranke su u prethodnom periodu baštinili odnose sa dijasporom i uzeli učešće na brojnim skupovima dijaspore u Evropi, Turskoj i Americi. Između ostalog možemo se pohvaliti odnosom i komunikacijom sa brojnim udruženjima dijaspore širom svijeta koje gaje kulturu i tradiciju Bošnjaka i Crne Gore.
Smatramo da država mora učiniti mnogo više na jačanju veza sa iseljenicima, dijasporom i njihovim udruženjima. Potencijal naše dijaspore je veliki i briga države mora biti kontinuirana.
Smatramo da treba stvarati pretpostavke za realizaciju krupnih investicionih projekata u Crnoj Gori, u kojima bi svoj ekonomski interes našli preduzetnici iz naše dijaspore a istovremeno doprinijeli poboljšanju privrede i kvaliteta života u Crnoj Gori.
Bošnjačka stranka će insistirati da se ubrza proces priznavanja naših vozačkih dozvola u Evropi / S.Rjemačkoj što bi u mnogome olakšalo boravak našoj dijaspori.
Zalagaćemo se da se što prije pokrene da naša dijaspora može da ostvari svoje zakonom zagarantovano pravo glasa u diplomatsko konzularnim predstavništvima.
Smatramo da treba raditi na jačanju institucionalne saradnje i predvidjeti osnivanje posebnog resora koji bi se bavio svim gore navedenim pitanjima – Ministarstva za dijasporu.
Bošnjačka stranka će se u Skupštini Crne Gore i drugim institucijama zalagati za unapređenje odnosa Crne Gore sa svojom dijasporom u svim oblastima i segmentima
Snaženje nacionalnih i vjerskih institucija
Mi smo ono što vjerujemo da smo. Bošnjačka stranka podržava punu afirmaciju nacionalnog, vjerskog i kulturnog identiteta manjinskih naroda. Smatramo da društvo mora raditi na polju pune integracije manjinskih naroda u institucije, na zaštiti njihovog identiteta, kao i promociji multikulture kao istinske vrijednosti Crne Gore. Za Bošnjačku stranku neprihvaljiva je institucionalna asimiliacija bilo koje manjinske zajednice.
Bošnjačka stranka će se zalagati za snaženje kapaciteta nacionalnih vijeća, kako u kadrovskom, tako i u materijalnom pogledu. Potrebno je, mnogo više nego do sada, uraditi na istraživanju, zaštiti i prezntaciji kulturnog i historijskog nasljeđa bošnjačko-muslimanskog naroda. Pokrenućemo, na svim nivoima, inicijative kojima ćemo podsticati državne institucije da se ozbiljnije posvete našoj tradiciji, običajima, kulturi i ukupnom identitetu. Tražićemo više prostora u obrazovnom sistemu, javnim glasilima, državnoj radio-televiziji , kao i turističkim prezentacijma brojnih naše države i pojedinih lokalnih sredina.
Zalagaćemo se za jačanje kapaciteta institucije manjinskih nacionalnih savjeta i povećanje budžetskih izdvajanja za njihove programe zaštite nacionalnog, jezičkog i vjerskog identiteta, kao i proširivanhe administrativnih kapaciteta. Bošnjačka stranka će podržavati jačanje ostvarivanja prava svih vjerskih zajednica.
Smatramo da treba unaprijedjivati zakonodavstvo kojim se reguliše ova oblast. Podržavaćemo i ostvarivanje povraćaja imovinskih prava na uzurpiranim vakufima
ili pravičnu restituciju, kojoma bi se ispravila višedeceinijska nepravda prema imovini islamske zajednice.
Osnaživanje medijskog pluralizma i inkluzivniji javni servis
Svaka sloboda počinje sa slobodom misli, slobodom riječi i slobodom da se ta riječ čuje. Bošnjačka stranka će se snažno zalagati za jačanje medijskog pluralizma, medijskih sloboda i samoregulaciju u medijima.
Zalažemo za zakonsko procesuiranje i kažnjivost svih oblika širenja netrpeljivosti, vrijedjanja ili mržnje, prema bilo kome, putem medija – elektronskih, pisanih, štampanih, portala ili društvenih mreža.
Tražićemo veće učešće programa za manjinske nacionalne zajednice u javnom servisu. Tražićemo formiranje posebnih redakcija i ekipiranje timova koji kreiraju i izradjuju te programe. Tražićemo i sistemsko pozicioniranje kompetentnih kadrova iz redova manjinskih naroda u upravljačkim strukturama, uredjivačkim timovima, novinarskom kadru i tehničkom osoblju u Javnom servisu RTCG.
Tražićemo da se u Javnom srevisu RTCG i lokslnim opstinskim javnim servisima formiraju redakcije za program na bosanskom jeziku i izučavanje kulture i tradicije Bošnjaka i drugih manje brojnih naroda
EKONOMSKI PROGRAM
Mjere i aktivnosti
Ekonomske teme moraju postati prioritetne u odnosu na druge. Boljiživotni standard svih građana biće naš imperativ s akcentom na smanjenje ekonomskih i socijalnih razlika između onih koji žive na sjeveru i jugu zemlje. Bošnjačka stranka će se zalagati da država, a ne tržište, mora da bude odgovorna za standard i dobrobit svih građana. Ponuda u ekonomskom dijelu mora biti okrenuta revitalizaciji srednjeg sloja stanovništva koji je najugroženiji u procesu tranzicijie. Mi ćemo, u svom programskom i pragmatičnom djelovanju, nastojati da srednji sloj postupno vraćamo sa odgovarajućim polugama, mehanizmima, instrumentima rada i djelima. Poznato je da bez stabinog i širokog srednjeg sloja nijedna zemlja-država ne može biti ni stabilna, ni srećna, ni uspješna niti može imati obilježja socijalne pravde.
Privredni rast s akcentom na nove proizvodne kapacitete i usluge
Smatramo da se pored turizma moraju razvijati i druge privredne grane. Nije dobro oslanjati se na jednu ili dvije grane razvoja. Bošnjačka stranka će se zalagati da izvori finansiranja razvoja ne budu potrošački, kao do sada. Nastojaćemo da se uvođenjem kredibilnih investitora, domaćom akumulacijom, valorizacijom domaće radne snage i domaćih kadrova, kontrolisanim tržištem kapitala, bankarski izdržljivim kapitalom sa kamatama koje privreda može da trpi stvara novi proizvod.
Bošnjačka stranka će podržavati ravnomjerniji razvoj ključnih sektora i njihovu uvezanost u cilju sinenergije i multiplikovanih efekata. Dakle, ne samo turizam, ne samo energetika, ne samo poljoprivreda već sva tri sektora integralno i dopunjeni sa drugim sektorima u dijelu resursa i valorizovanja voda, šuma, potencijala pomorske privrede, saobraćaja, trgovine, tržišta kapitala i finansijskog tržišta, IT tehnologija i sl.
Radićemo na revalorizaciji napuštenih sela. Uslijed gašenja radnih mjesta tokom devedesetih godina na Sjeveru države došlo se do ekonomske migracije, koja mora biti zaustavljena i vraćena demografska kretanja stanovništva uz odvijanje privredne aktivnosti na čitavoj teritoriji sa konkretnim projektima, prerađivačkim kapacitetima i radnim mjestima. Zato sektor koji će se baviti u buduće Regionalnim razvojem mora dobiti konkretna i jasna reserna i ovlašćenja, naravno finasijska sredstva ali i konkretne ciljeve, a to je prije svega uravnotežen privredni razvoj na čitavoj teritoriji Crne Gore.
Podržavaćemo otvaranje novih i na duži rok održivih radnih mjesta. To će biti naš priortet da bi se stanovništvo dodatno motivisalo da ostaje i stvara svoju egzistenciju u Crnoj Gori, čime bi građane uveli u zonu blagodeti rada i života od rada i stvaranja nove vrijednosti. Nova radna mjesta moraju biti u sektorima: novih prerađivačkih kapaciteta, u poljoprivredi, turizmu, drvopreradi, pomorskoj privredi, trgovini, sektoru usluga, tržišta kapitala i IT tehnologije.
Potrebno je insistirati na većem stepenu finalizacije i stvaranje novih vrijednosti u plasmanu proizvoda i usluga. U nekim sektorima kao što su drvoprerada, šumarstvo, poljoprivreda, metalna industrija nosi karakteristiku sirivinsko izvozne zemlje odnosno tipične niskorazvijene zemlje. Što se mora hitno i beskompromisno mijenjati u korist finalizacije proizvoda unutar Crne Gore, čime bi se došlo do većeg GDP-a, ali i uštede sirovinske baze u navedenim sektorima.
Planiramo da čitavim setom mjera i politika založiti da se na sjeveru i srednjoj regiji razviju konkurentni prerađivačke kapacitete za:
▪ Preradu poljoprivrednih proizvoda;
▪ Drvopreradu;
▪ Proizvodnji šireg asortimana za potrebe turističke privrede;
▪ Cementnoj industiji,
▪ Asortimenti u domenu metalske industrije,
Smatramo da se u ovim oblastima mogu revitalizovati više hiljada radnih mjesta. Dakle, nužno je da što prije dođe do valorizacija resursa (mineralnog porijekla, rude, drvo, vodni resursi) moraju biti na održivoj osnovi i strogo kontrolisani, redovni monitoring.
Energetski sektor, hidroelektrane i termoelektrane, koji su uspostavljeni još prije nekoliko decenija i dalje su glavni nosioci proizvodnje električne energije. Smatramo do su oni do sada ekstremno raubovani i neophodno je u narednom periodu pristupiti izgradnjih novih kapaciteta.
Podržaćemo gradnju novih energetskih objekata koja je prijeko potrebna ali na održivim osnovama i strogim ekološkim i civilizacijskim standardima. Ti objekti donijeće brzo i kontinuirano novu vrijednost, novi dohodak i nova radna mjesta. Energetika kao kičma ekonomije kada su u pitanju velike hidroelektrane i termoelektrane kao najveći proizvođači električne energije u vlasničkom smislu moraju biti isključivo pod kontrolom države.
Svi energetski objekti koji gravitiraju nekoj lokalnoj zajednici ( opštini ) potrebno je institucionalno regulisati ekološku rentu/taksu koja se može isključivo upotrijebiti namjenski za razvojne ekološke projekte, lokalnu infrastrukturu i sanaciju devastiranog prostora kao kompezaciono-razvojna mjera i poluga razvoja.
Bošnjačka stranka će podržati integrisani i strateški pristup u turizmu.
Integracija je neophodna tako da turizam mora biti, uklopljen sa zaleđem u smislu apsorpcije svih proizvoda i usluga, i kao takvi biti dio konačnog izvoznog proizvoda.
Strateški pristup mora učiniti turističku privredu konkurentnom kako bi pratila u korak druge destinacije u okruženju.
Bošnjačka stranka će inicirati ubrzanje izrade planske dokumentacije koja je do sada prepoznata kao velika biznis barijera a ona mora biti naslonjena na planove sa novim elitnim kapacitetima, mora izaći sa novom ponudom i novom strategijom.
Bošnjačka stranka će se zalagati za valorizaciju znanja, inovativnosti visokoškolskog, naučnog i akademskog kadra sa posebnim senzibilitetom. Borićemo se da se zaustave negativne pojave kao što su emigracija visokog kadra u razvijene zemlje, i želimo motivisati one koji ostaju, da mogu doći do radnog mjesta. Obrazovani kadar za nas je dragocjeni razvojni resurs može biti kapital koji bi trebao i mogao biti višestruko koristan za dalji ekonomsko-privredni razvoj, ali i kulturološki i razvoj društva kao visoko moralnog i visoko obrazovanog društva.
Bošnjačka stranka smatra da promet roba i trgovinsku politiku uz preuzete evropske konvencije, standarde i sporazume kreirati i implementirati u korist sopstvenih grana i sopstvene privrede. Bošnjačka stranka će bankarski sektor, tržište kapitala, saniranje javnog duga, vođenje javnih finansija, makroekonomske, fiskalne i poreske politike staviti u epicentar pažnje i unapijeđivati ih u kontinuitetu.
Smanjenje nezaposlenosti i otvaranje novih radnih mjesta
Kroz različite programe koje su kreirali ministarstva i Zavod za zapošljavanje, u kojima su važnu ulogu imali predstavnici Bošnjačke stranke, ojačana je preduzetnička inicijativa i pokrenuti manji biznisi.
Takodje, veći dio sredstava je usmjeren u sjeverni region i nerazvijena područja. Iako je situacija bolja nego prije, primjetno je da se ne iskorišćavaju sva sredstva jer ljudi nijesu dovoljno spremni da apliciraju za sredstva, pripreme projekte i dovedu ih do finalne faze.
Bošnjačka stranka će se, u državnim institucjama, zalagati u kreiranju novih i održivih rješenja u programima aktivnih mjera za nezaposlena lica, i njihovom približavanju i konkurentnosti na tržištu rada. Isto tako, i na nivou lokalnih samouprava zalagaćemo se da se osmisle odjeljenja za pomoć privrednicima, kvalitetni “ biznis inkubatori“ i „start up“ centri , čija će uloga biti u izradi aplikacija i savjetovanju preduzetnika za privlačenje sredstava čime će se vremenom količina privučenih sredstava povećavati. Smatramo da treba pokazati veću apsorpcionu moć i sposobnost privlačenja sredstava, pogotovo iz fondova EU.
Podrška preduzetničkoj inicijativi i jačanje malih i srednjih biznisa
Bošnjačka stranka će se zalagati i konstantno unaprijedjivati snagu preduzetničke
incijative i pomagati preduzetnicima i poslodavcima da pokrenu i održe svoja preduzeća. Naši predstavnici će , na bazi dosadašnjih iskustava, osmisliti i nove programe za podsticaj preduzetništva- malog i srednjeg bitznisa. Veliku šansu vidimo u preduzećima koja se bave turističkim uslugama, preradjivačkom industrijom, organskom proizvodnjom hrane, zanatskim uslugama, ženskim preduzetništvom, rukovotvorinama, sakupljanjem i pakovanjem ljekobilja.
Briga o osobama sa invalidetom
Bošnjačka stranka će nastaviti sa radom na unaprijedjenju položaja osoba sa invaliditetom. Naši predstavnici će se zalagati za punu implementaciju i
unaprijedjivanjem zakonskih rješenja u ovoj oblasti.
Bošnjačka stranka će se zalagati za veća budžetska izdvajanja u obrazovanje i edukaciju i punu društvenu integraciju OSI. Smatramo da treba izdvajati veća sredstva kojima se pomaže radna aktivacija ovih osoba i razvoj preduzetničke incijative u privatnom
sektoru koji ima za cilj rehabilitaciju i zapošljavanje OSI- njihovu osposobljenost i puno uključivanje u tržište rada. Zalagaćemo se i da se preko Fonda za profesionalnu rehabilitaciju osmišljavaju i finansiraju brojni novi programi u oblasti radne integracije OSI i subvencioniranja poslodavaca za zapošljavanje ovih osooba.
Pomoć socijalno ugroženim kategorijama stanovništva
Bošnjačka stranka će nastaviti sa zalaganjima za stalnu, osmišljenu i kontinuiranu brigu o osobama u stanju socijalne potrebe. Briga o socijalno ugroženim kategoriama stanovništva mora biti veća nego do sada.
Bošnjačka stranka će se založiti za uvećanje budžetskih izdvajanja u ovoj oblasti, finansiranje socijalnih programa i osnaživanje centara za za socijalni rad i drugih institucija za efikasno djelovanje i pomoć ovim licima. U saradnji sa loklanim upravama snažićemo značaj socijalnog preduzetništva i pomoć u radnoj aktivaciji određenog broja ovoh lica.
Ravnomjerni regionalni razvoj
Bošnjačka stranka smatra da je ravnomjerni regionalni razvoj uslov održivog razvoja države. Sjeverni region Crne Gore zaostaje za centralnim i južnim regionom u pogledu razvoja. Takvo stanje posebno je neprihvatljivo kada se ima u vidu činjenica da su skoro sva prirodna i druga bogatsva na sjeveru zemlje. Nedovoljno iskorišćeni i nevalorizovani turistički i poljoprivredi potencijali sjevera, te neravnomjerno ulaganje u centralni i južni region predstavlja negatiovni trend koji je potrebno zaustaviti i planirati na principima solidarnosti, kao temeljnog načela vođenja kvalitetne regionalne politike i pravednije preraspodjele državnih fondova u cilju unapređenja javne infrastrukture i sektora usluga u nerazvijenim područjima.
Bošnjačka stranka će se zalagati za:
Jačanje Egalizacionog fonda za opštine sjevernog regiona zemlje koje zaostaju u razvoju za ostala dva regiona. Dalje izmjene u poreskoj politici kojima se omogućuje opštinama na sjeveru da još više povećavaju svoje ustupljene prihode.
Decentralizaciju suštinskom smislu značila bi diverzifikaciju izvora finansiranja. Novi izvori finansiranja značili bi decentralizaciju, odnosno nezavisnost u finansijskom smislu, od trenutnog centra. To znači da se lokalne samouprave moraju organizovati ili udružiti, praviti regionalne projekte, te aplicirati za sredstva, za koja do sada nijesu aplicirali. Mogući izvori sredstava mogu biti međunarodni fondovi, sredstva EU koja su nam na raspolaganju, a za koja trebaju kvalitetni projekti i još dosta privatnog kapitala u svijetu koji traži dobre ideje.
Dodatnu pomoć države koja bi oformila kvalitetne ekspertske timove koji bi obilazili lokalne uprave, sagledavali njihove kapacitete I usmjeravali ih one projekte koji su realni i
dugoorčno održivi.
Kreiranje posebnih aktivnih mjera, preko Zavoda za zapošljavanje, kojima bi nezaposlena lica i osobe sa invalideitetom, pripremale za uključivanje u tržište rada, subvencioniranje novih radnih mjeta I razvoj preduzetničke incijative.
Nastavak radova na ostalim dionicama započetog auto puta Bar – Boljari. Izgradnju ovog auto puta vidimo kao preduslov kvalitenog regionalnog razvoja i kvalitetne saobraćajne
umreženosti sjevera sa centralnim i južnim dijelom Crne Gore, i sa Srbijom i regionom.
Izdvajanje većih sredstava iz državnih i lokalanih fondova za infrastrukturne projekte u sjeverni region: loklane i regionalne puteve, vodovode, zdravstvene i socijalne ustanove, škole i vrtiće itd.
Uvođenje dodatnih olakšica za domaće i strane investitore koji su spremni da svoj kapital, znanje i sredstva ulože u opštine sjevernog regiona.
Valorizaciju turističkih potencijala na sjeveru zemlje. Prirodne ljepote sjevera, njegove planine, jezera, neistražene pećine, kulturna i nematerijalna dobra, tradicija itd. predstavljaju šansu razvoja ovog regiona koja može donijeti niz direktnih i inderiktnih efekata po razvoj ekonomije ne samo sjevera već cijele države, očuvanje i unapređenje demografske slike itd. a u krajnjem rasteretiti pritisak nerazvijenosti ovog regiona na državni budžet i stabilnost finasija.
Unapređenje sistema koordinacije u realizaciji politike regionalnog razvoja i jačanje međuopštinske saradnje.
Izradu i usvajanje jasnih normi monitoringa realizacije planova i investicija u sjeverni region.
Ulaganja u putnu infrastrukturu – regionalni putevi
Putna infrastuktura spade u vrhu prioriteta kada su infrastrukturni projekti u pitanju. Bošnjačka stranka će u narednom periodu insistirati na ulaganju u putnu infrastrukturu, na način da se sredatva obezbijede iz različitih izvora, preko kapitalnog budžeta do raznih domaćih i međunarodnih fondova.
Mnoga mjesta, posebno na sjeveru države vape za rekonstrukcijom ili izgradnjom novih lokalnih ali i regionalnih putnih pravaca. Uslov svakog razvitka jeste razvijena i kvalitetna putna mreža. Zalagaćemo se za završetak započetih i rekonstrukciju i izgradnju novih i planiranh putnih pravaca.
Razvoj ruralnih područja i podrška poljoprivrednoj proizvodnji
Poljoprivreda kao strateška grana razvoja Crne Gore u narednom periodu treba bude u vrhu razvojnih prioriteta nove Vlade.
Šansu za razvoj nerazvijenog sjevernog regiona države, kao i ostalih regiona, vidimo upravo kroz jači i dinamičniji razvoj poljoprivrede, veća ulaganja u seosku infrastrukturu, veća izdvajanja za Programe podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju i kvalitetan normativni okvir.
Imajući u vidu ipak ograničene kapacitete i resurse za razvoj poljoprivrede u pogledu kvantiteta poljoprivrednih proizvoda, šansu vidimo u razvoju proizvodnje zdrave i organske hrane. Posebnu šansu vidimo u stočarstvu i voćarstvu na sjeveru, proizvodnji povrća i voća u centralnom regionu, maslinarstvu i vinogradarstvu u južnom regionu. Razvoj pčelarstva u svim djelovima Crne Gore, vidimo, takodje, kao važnu poljoprivrednu granu.
U cilju jačanja konkurentnosti domaćih poljoprivrednih proizvoda potrebno je iznaći kvalitetne i realne modele plasmana proizvoda. Jedna od najznačajnijih šansi za razvoj poljoprivrede pa i generalno ruralnih područja države nalazi se u uvezivanju poljoprivrede i turizma, kroz afirmaciju domaće hrane, prirodnih, ambijentalnih i turističkih potencijala koje ruralno područje nesumnjivo posjeduje. Afirmacijom ovih kapaciteta na ruralnom području, domaćim poljoprivrednim proizvođačima bi se omogućio plasman proizvoda na vlastitim porodičnim gazdinstvima kao dio turističke ponude, po modelu „od svoje njive do svoje trpeze na svom porodičnom gazdinstvu“, čime bi se uvećao izvoz domaćih proizvoda i to na vlastitim imanjima.
Poseban segment u razvoju proizvodnje hrane vidimo u udruživanju. Usitnjena imanja i male količine proizvoda često predstavljaju barijeru u plasmanu proizvoda. Zalagaćemo se da se poljoprivredni proizvođači, ali i ostale subjekte udruživati u kooperative, klastere, LAG-ove itd. čime bi se odgovorilo potražnji za većim količinama hrane, umrežili svi akteri iz ovih oblasti i ojačala konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvoda.
Radi kvalitetnog praćenja stanja u oblasti razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Bošnjačka stranka će se zalagati za izradu i unapređenje registara poljoprivrednih proizvođača, poljoprivrednih dobara, obradivih površina, stočnog fonda i drugih poljoprivrednih dobara. Svi programi podrške sa državnog i loklanih nivoa moraju sadržati precizne indikatore u cilju monitoringa odnosno praćenja stanja i efektivnosti donijetih mjera.
Obzirom da razvoj ruralnih područja podrazumijeva sveukupni razvoj sela, pored ulaganja u poljoprivredu, neophodno je izdvajati i iznalaziti značajnija sredtva za ulaganja i u
ostale segmete rualanog razvoja: ekonomski, infrastrukturni, društveni, zdravstveni itd.
U institucionalnom pogledu Bošnjačka stranka će se zalagati za formiranje ruralnih parlamenata, kao organizacija civilnog duštva u kome će se čuti glas poljoprivrednika ali i drugih subjekata uključenih u razvoj ruralnih područja. Odluke donesene na sjednicama ovih parlamenata mogu značajno uticati na unpređenje stanja u ovim oblastima kao i dati smjernice Lokalnim samoupravama u dijelu ruralnog razvoja te značajno unaprijediti umreženost aktera ruralnog razvoja.
Bošnjačka stranka će se zalagati za vraćanje dostojanstva poljoprivrednim proizvođačima i daljoj popularizaciji pojoprivrede kao strateške razvojne grane.
Zaštita životne sredine i održivi razvoj
Podržavamo koncept održivog razvoja i radićemo na afirmaciji i primjeni principa održivog razvoja u svim sferama djelovanja. Da bi se to postiglo
Bošnjačka stranka će se zalagati za:
– Intenzivnije sprovođenje reforme institucionalne organizacije sistema i organa uprave sa ciljem primjene principa održivog razvoja.
– Razvoj „zelene ekonomije“ i „zelenih poslova“. Zelena ekonomija kao rezultat nastojanja da ekonomija postane ekološki odgovornija i pri tom naprednija, stvarajući ravnomjeran i održiv uticaj na društvo i životnu sredinu je koncept koji se nameće kao neminovan kako na globalnom tako i na lokalnom nivou. Ovaj model ekonomije se apsolutno uklapa u kontekst razvoja Crne Gore kao ekološke i turističke države. Zeleni poslovi su šansa za nova upošljenja.
– Izdvajanje većih budžetskih sredtava za Programe i projekte energetske efikasnosti. Time motivisati individualna domaćinstva da pređu na prihvatljive načine grijanja i promjenu nefunkcionalne stolarije kao i ugradnju termoizolacionih fasada itd.
– Zaustavljanje degradacije vrijednosti obnovljivih prirodnih resursa je preduslov održivog razvoja.
– Izmjene i dopune obrazovnih programa gdje je potrebno uvrstiti teme i lekcije iz oblasti ekologije, odgovornog odnosa prema prirodi.
– Zaštitu postojećih i proglašavanjem novih prirodnih dobara. Zaštitu, afirmaciju i valorizaciju plavskog jezera kao turističkog bisera ne samo Plava i sjevera već i cijele države.
– Valorizaciju i veća budžetska ulaganja u turističke bisere poput Hajle, Štedima, Bjelasice, Đalovića pećine, Ali-pašinih izvora, Bogićevice, Hridskog i Visitorskog jezera i drugih nedovoljno iskorišćenih turističkih potencijala sjevernog regiona Crne Gore.
– Ubrzano rješavanje pitanja izgrandnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u opštinama u kojima protiču rijeke Ibar i Lim.
– Rješavanje izgradnje nove komunalne infrastrukture u skladu sa Državnim planom upravljanja otpadom, i to: U Bijelom Polju izgradnja nove regionalne sanitarne deponije i regionalnog reciklažnog centra; U Rožajama, Plavu, Gusinju, Petnjici i Pljevljima izgradnja reciklažnih dvorišta i transfer stanica. Izgradnjom ovih neophodnijh infrastrukturnih pretpostavki stanje u oblasti komunalnog reda i upravljanja otpadom u pomenutim opštinama će se značajno poboljšati.
Projekti
Bošnjačka stranka će insistirati na dovršavanju započetih i izgradnju novih infrastrukturnih i drugih projekata, posebno u manje razvijeniom sjeveru države i opštinama i sredinama gdje žive pripadnici bošnjačkog naroda.
Ključni projekti u infrastrukturi na kojims će Bošnjačka stranka raditi:
Rožaje:
- Zavšetak radova (druga faza) Ski centara „Štedim“,
- Stvaranja svih pretpostavki na povezivanje Rožaja i Peći savremenim tunelom;
- Izgradnja sportskih školskih sala u većim seoskim centrima, Biševu, Balotiću i Bašči i sanacija postojećih fiskulturnih sala u okvru osnovnoh škola;
- Izgradnja još jednog objekta vrtića u Rožajama u okviru DUP-a industrijske zone centar;
- Izgradnja gradskog kolektora za prečišćenje otpadnih voda;
- Završetak radova na vodovodu Ćosovsko vrelo i puštanje u rad istog;
- Rekonstrukcija i modernizacija regionalnog puta Rožaje-Vuča, preko Biševa i Bijele Crkve, i njegovo povezivanje sa opštinom Tutin;
- Završetak radova na rekonstrukciji magistralnog puta M-2, Rožaje-Špiljani;
- Rekonstrukcija regionalnog puta, Berane-Trpezi-Kalače i dionice od Trpezi do Kalača;
- Izgradnja Doma za boravak starih osoba;
- Izgradnja Reciklažnog centara i rješavanja trajnog problema deponovanja čvrstog otpada na teritoriji cijele, i sanacija divljih deponija;
Bijelo Polje: - Završetak kapitalnih projekta u Bijelom Polju, Đalovića klisure i ski centra Cmiljača na Bjelasici;
- Rekonstrukcija lokalnih puteva u Bijelom Polju: Srđevac – Sušica, Stjepanica – Godijevo i Gubavač – Bistrica;
- Izgradnja otkupnog centra za voće i povrće;
- Izgradnja regionalne sanitarne deponije i regionalnog reciklažnog centra;
- Izgradnja Bošnjačke kuće u Bijelom Polju;
- Osnivanje javne ustanove kulture “Avdo Međedović”.
Plav: - Izgradnja puta Plav – Bogićevica, kao dionice puta Plav – Dečani;
- modernizacija postojećeg puta Andrijevica – Plav – Gusinje;
- rekonstrukcija puta Plav-Jasenica-prevoj Vranica;
- obezbjeđenje dodatnih količina vode za Plav, Prnjavor, Bogaiće, Malo Selo, Vojno Selo, Brezojevice i Murino;
- nastavak projekta odvođenja otpadnih voda i odnošenja otpada, na području opštine;
- izgradnja Doma starih u Plavu;
- uređenje prostora na prilazu Plavskom, Hridskom i Visitorskom jezeru i izgradnja pješačke staze uz obalu Plavskog, Hridskog i Visitorskog jezera;
- rekonstrukcija puta Plav-Bogaiće-Paljevi;
- stvaranje uslova za formiranje lokalne medijske kuće.
Gusinje: - Podržaćemo valorizaciju prirodnih i turističkih potencijala Gusinja. Turističke vrijednosti prirodmih resursa gusinjskih Prokletija potenciraju razvoj aktivnog i
ekreativnog turizma, kao glavnog oblika, čije su osnovne osobine duži boravci i sezonska i prostorna koncentracija turista. - valorizacija Ali-pašinih izvora, najvećeg vrela u Crnoj Gori;
- Izgradnja putne infrastrukture u prema granici sa Albanijom.
- unaprjeđenju sportske infrastrukture u Gusinju i stvaranje uslova za održavanje kolektivnih sportskih takmičenja.
- Iniciraćemo izgradnju Doma zdravlja u Gusinju.
Petnjica: - Izgradnja magistralnog puta Gusare – Lješnica – Bioči;
- Rekonstrukcija putnog pravca Bioča – Petnjica;
- Izgradnja magistralnog puta Podvade – Trpezi – Kalače;
- Otvaranje samostalen predškolske ustanove u Petnjici sa više područnih odjeljenja;
- Otvaranje Doma zdravlja u Petnjici
- Iskorištavanje ukupnih turističkih i poljoporivrednih kapaciteta Petnjice,
- Podrška izgradnji preradjivačkih kapaciteta.
Berane: - Osposobljavanje i stavljanje u funkciju aerodrome;
- Izrada Programa subvencioniranja i otvaranja novih radnih mjesta.
Pljevlja: - Podržaćemo projekat neophodnih arheoloških istraživanja i konzeriviranja lokaliteta Musluk.
- Insistiraćemo da se uradi glavni projekat rekonstrukcije ulica Boljanićke i Užičke sa raskrsnicom, kako bi se riješilo odvođenje otpadnih voda koje ugrožavaju ovaj
lokalitet, i uredio dio oko samog lokaliteta,. - izgradnja infrastrukture za obavljanje vjerskih obreda, jer sadašnji prostorni kapaciteti su veoma skučeni za ove namjene.
- postavljanje spomen obilježja – memorijalnog centra u Bukovici stradalim civilnim žrtvama sa ovog prostora.
Podgorica: - Unaprijedjenje prostornog planiranja u cilju obezbjedjenja kvalitetnije stambene izgradnje sa više zelenih površina i parking prostora.
- Izgradnju komunalne infrastrukture i rješavanje problema zagadjenja odlaganjem guma i divljih deponija u naseljima Konik, Vrela ribnička, Stari Aerodrom.
- Izgradnja saobraćajnica: bulevara Save Kovačevića, od Željezničke tanice ka Starom aerodromu i Koniku i nastavak bulevara Pera Ćetkovića .
- Izgradnju objekta srednje škole za naselja Stari aerodrom, Konika, Vrela ribnička, Zlaticu i Kakaričku goru, zbog povećanja broja učenika u ovim naseljima.
- Izgradnju većeg parka za odmor i rekreaciju na Starom aerodromu.
- Izgradnje Centralne džamije sa pratećim sadržajima za područja Stari aerodrom, Konik, Vrela ribnička.
Tuzi: - Završetak svih radova na bulevaru Tuzi- Podgorica;
- Izgradnje sportske dvorana u Tuzima, koja će omogućiti održavanje sportskih turnira uz prisustvo većeg broja gledaoca;
- Izgradnja Osnovne škole u Karabuškom Polju
- Sanacije i rekonstrukcija putne infrastrukture od Kuće Rakića do Starog Aerodroma.
- Izgradnja novih, opremanje i povećanje kapaciteta postojećih trafostanica u Karabuškom Polju i naselju Kuće Rakića.
Bar: - Potpuna rekonstrukciha regionslnog puta Bar-Kamenički most – Krute preko Mrkojevića prema Skadru;
- Potpuna rekonstrukcija regionalnog puta Bar-Sutorman-Virpazar, preko Tuđemila;
- Izgradnja islamskog vjerskog objekta u Novom Baru;
- Valorizacija Starog grada Bara i njrgove kontakt zone ključni za razvoj turizma;
Ulcinj: - Izgradnja otkupnog centra i pogona za otkup i preradu voća i povrća.
- Iniciraćemo da se u akvatorijumu Solane izgradi veliki ribnjak i mrestilište za više ribljih vrsta.
- Iniciraćemo projekat produbljivanja korita prirodnog zaliva Port Milena. Time bi se smanjila zagadjenost ovog kanala i ujedno bi se dobila prirodna marina za jahte i manja plovila. Stvorili bi se uslovi i za povratak brojnih ribljih vrsta i stvaranje prirodnih mrestilišta.
- Podržaćemo i ponovno otvaranje solanskog kanala sa rijekom Bojanom koji bi bio plovan za manje brodice i jahte. Ulaz u Port Milenu kroz solanski akvatorij bio bi svojevrsna turistička atrakcija.
- Podržaćemo projekat izgradnje aerodroma na području Velje Gorane
- Izgradnju objekta džamije u naselju Štoj, kome gravitira nekoliko hiljada gradjana islamske vjere.
Izborna lista “Jasno je! – Bošnjačka stranka – mr Ervin Ibrahimović
- Ervin Ibrahimović
- Amer Smailović
- Kenana Strujić Harbić
- Damir Gutić
- Admir Adrović
- Mirsad Nurković
- Edina Dešić
- Jasmin Ćorović
- Adel Omeragić
- Irfan Husović
- Ervin Duraković
- Adaleta Pecević
- Aldijana Sijarić
- Sanel Balić
- Merima Džogović
- Merdin Purišić
- Izet Ćorović
- Mirsad Azemović
- Edita Šahman
- Mersudin Gredić
- Nedžib Ibrišimović
- Dženeta Kajić
- Mevludin Dizdarević
- Edin Tuzović
- Ernad Suljević
- Dženita Kurtagić
- Ismet Latić
- Almir Avdić
- Mirza Medunjanin
- Mersida Aljićević
- Anesa Ramović
- Adela Čindrak
- Muradif Grbović
- Rahman Ajdarpašić
- Selma Omerović
- Hamza Dacić
- Alen Kalač
- Mersad Šutković
- Semra Kalač
- Amer Demić
- Nedžad Murić
- Kemal Alić
- Naida Dobardžić
- Rahman Škrijelj
- Ilda Babačić
- Anita Šabotić
- Emir Dacić
- Sehera Kalender
- Mirzeta Ramdedović
- Elvisa Ljaić
- Erzana Redžematović
- Edin Kolić
- Semiha Kurpejović Ramusović
- Seid Šabović
- Suada Musić
- Amra Kecević
- Zerina Sijarić
- Fadil Zejnelagić
- Šefko Kurpejović
- Elvir Osmanović
- Lejla Seferović
- Ramo Kurbardović
- Armin Sijarić
- Raisa Omeragić
- Damir Raščić
- Albina Fetahović
- Mirsada Bošnjak
- Izet Đečević
- Aldina Monić
- Emir Strujić
- Amina Dautović
- Nermin Škretović
- Adna Rastoder
- Aldan Ramović
- Edina Fulurija
- Fuad Feratović
- Edis Dautović
- Anela Mujević
- Fahrudin Spahić
- Amin Nokić
- Suljo Mustafić