Da li je i koliko je moguće učešće Bošnjačke stranke u rekonstruisanoj ili mogućoj novoj Vladi ?
Crna Gora se nalazi u ozbiljnoj političkoj krizi i to je činjenica koju više čak ni u vladajućoj koaliciji niko ne može da ospori. Svakodnevno svjedočimo ne samo da sistem ne funkcioniše, već da se svakodnevno rapidno urušava, da izvršna i zakonodavna vlast ne rade u punom kapacitetu, odnosno da su u blokadi, jer su bez podrške aktuelne vlasti. Pokazalo se da “ekspertska” Vlada nije opravdala očekivanja, ali i da su najveći gubitnici građani, usljed poražavajućih rezultata vlasti zbog povećanja nezaposlenosti, rasta cijena životnih namirnica i goriva, itd..
Priča o rekonstrukciji Vlade, samo je dodatno potvrdila da je aktuelna većina u krizi. Bošnjačka stranka nikada zvanično nije pozvana za bilo kakvu priču oko rekonstrukcije Vlade. Možda je procjena premijera da manjinski narodi ne treba da aktivno učestvuju u društveno-ekonomskim procesima u državi, odnosno da ga ne dotiču preporuke predstavnika EU da manjine treba da budu aktivni sudionici svih procesa u državi.
Bošnjačka stranka od dana završetka izbora poziva na dijalog, na postizanje širokog konsenzusa. Uvijek smo otvoreni za razgovor o novoj Vladi, u cilju postizanja bolje budućnosti za sve građane Crne Gore.
Da li bi lično vama i članovima Bošnjačke stranke predstavljalo problem da sjedite u Vladi sa liderima Demokratskog fronta?
Građani Crne Gore su svjesni da ova kriza na političkoj sceni ne može da traje u nedogled. Siguran sam da su toga svjesni i predstavnici vlasti, što ih obavezuje da otpočnu dijalog, koji je najmoćnije oružje demokratije, a sve u pravcu izlaska iz v.d. stanja države. Predstavnici Bošnjačke stranke su pokazali u svom radu da mogu da sjede i sarađuju sa svima koji žele dobro građanima Crne Gore, koji podržavaju sekularno uređenje države, koji su za evropski i evroatlantski put.
Vanredni parlamentarni izbori se moraju dogoditi, pitanje je tajminga, koji svi zajedno treba da dogovaramo. Ono što je sigurno jeste da nakon tih vanrednih parlamentarnih izbora, Bošnjačka stranka će biti dio vlasti. Mi želimo da budemo aktivni sudionici u procesu odlučivanja, ne želimo da Bošnjaci budu izopšteni iz sistema. Ono što je cjelokupnom društvu jasno jeste da će BS biti dio svake buduće Vlade nakon vanrednih parlamentarnih izbora.
Po vašem mišljenju, da li je bolje rešenje za aktuelnu Vladu rekonstrukcija ili formiranje potpuno nove Vlade sa novim premijerom i ministrima ?
Sva priča koju posljednjih mjesec ipo dana pokreću premijer i aktuelna većina, liči mi na pokušaj da se pronađe krivac u sopstvenim redovima. Niko unutar parlamentarne većine nema hrabrosti da saopšti istinu građanima Crne Gore, da prizna da je Vlada suštinski pala i da uradi ono što je jedino pošteno – vrati mandat građanima na ponovno odlučivanje. Bježanje od suda naroda je dokaz da nismo kao društvo spremni da snosimo odgovornost za ono što smo radili. Mi u Bošnjačkoj stranci smo uvijek spremni za taj sud naroda.
Da li bi Vi bili član takve Vlade ? Da li se može naći kompromis između Bošnjačke stranke i aktuelne parlamentarne većine na dobrobit građana ?
Sve što smo radili u prethodnih 15 godina, bilo je u korist naroda koji predstavljamo, kao u korist svih građana Crne Gore. To su građani i prepoznali. Mi želimo da Crna Gora što prije bude članica EU, da naši građani imaju životni standard kakav imaju stanovnici zemalja EU. Spremni smo na saradnju sa svima onima koji dijele evropske vrijednosti, koji ne dovode u pitanje sve ono što je Crna Gora postigla od obnove nezavisnosti. Želimo saradnju sa partijama i organizacijama koje poštuju sve osobenosti nas Bošnjaka i koji su spremni da uvaže realnost da su predstavnici manjinskih naroda ravnopravni sa svim ostalim građanima.
Da li je nakon 30.avgusta došlo do rasipanja članova Bošnjačke stranke s obzirom da smo svjedoci prelaska nekih istaknutih članova Vaše partije u redove konstituenata nove vlasti ?
Odluka Bošnjačke stranke da nakon 30. avgusta slijedi svoja programska načela i da borbu za bolje sjutra nastavi kao konstruktivna opozicija, još više je učvrstila povjerenje između predsjedništva partije i našeg članstva. Mi smo svojom pricipjelnošču pokazali da politiku vidimo kao put, kojim treba koračati, a sve u cilju da Bošnjacima i svim građanima Crne Gore bude bolje.
Insistiranje određenih centara moći da javnosti predstave situaciju da Bošnjačku stranku napušta članstvo, bio je jedan od pokušaja slabljenja naše partije. Ipak, to je bilo kratkog daha i završilo se kao jedan bezuspješan pokušaj spinovanja javnosti.
Bošnjačka stranka bilježi priliv članstva. Kada imate situaciju da vam prilaze novi članovi, a opoziciona ste partija, to je dodatna vrijednost i rezultat uspješne politike koju vodimo. Uostalom i istraživanje koje je upravo Borba objavila nedavno, pokazuje da Bošnjačka stranka u ovom momentu ima preko 5 odsto podrške, što jasno i nedvosmisleno govori da smo mi politički subjekt koji će zasigurno biti nezaobilazan faktor u svim narednim procesima u Crnoj Gori, što je dobro za Crnu Goru. Bez jake Bošnjačke stranke nema ni prosperitetne Crne Gore.
I za kraj, sa vaše tačke gledišta da li će doći do pomirenja u Crnoj Gori ?
Zadatak svih, posebno nas političara, koji obavljamo odgovorne funkcije, mora biti jačanje povjerenja. Crna Gora je dug niz godina bila primjer multietničkog sklada. Tu temeljnu vrijednost moramo njegovati i čuvati. Kao predsjednik Bošnjačke stranke želim da posebno naglasim da u onim sredinama gdje imamo međuetnički sklad, poput Rožaja, Plava, Gusinja, Petnjice, Tuzi, Ulcinj i drugih opština, upravo su te sredine i ti građani najbolji primjer kako se čuva multietnički sklad.
Građani su nam poslali nedvosmislenu poruku da su za multietničku, multikonfesionalnu, građansku i antifašističku Crnu Goru.