Revanšistički pristup, nepotizam, porast partitokratizma, izraženo naginjanje ka klerikalizmu, gotovo jednonacionalni i jednovjerski sastav izvršne vlasti, pad ekonomije, samo su neke od odlika nove vlasti koje nedvosmisleno govore da ova Vlada nije odgovorila zadatku – ocijenio je, u intervjuu Pobjedi, Ervin Ibrahimović, predsjednik Bošnjačke stranke.
Ministar Leposavić smijenjen je glasovima, između ostalog, i DPS-a. Zbog toga je DF počeo bojkot Skupštine. Kako komentarišete takvu situaciju? Šta će biti sa Vladom i novom većinom?
Pozdravljamo odluku o smjeni ministra, smatramo da je ona ispravna. Sa druge strane, činjenica da je vladajuća većina po pitanju smjene ministra Leposavića imala podijeljen stav, govori o nefunkcionalnosti same vladajuće većine. Ovo ne čudi, imajući u vidu dijametralno suprotne ciljeve i programe konstituenata nove vladajuće većine. Bojkot Skupštine koji je najavljen od DF-a svakako predstavlja krizu nove vlasti. Novi izbori su jedna od opcija, koliko je ona realna nezahvalno je u ovom momentu prognozirati, to zavisi od predstojećih dogovora unutar same vladajuće većine.
Krivokapić je na plenumu izgovorio da u Skupštini postoji „nemoral i političko licemjerje“. Kako doživljavate ponašanje premijera? Kakav je to govor u parlamentu?
Mi se zalažemo za korektnu i civilizovanu komunikaciju unutar plenuma, bez uvredljivih riječi i ponižavanja sagovornika. Vjerujem da su upravo poslanici Bošnjačke stranke primjer kako se treba ophoditi u komunikaciji sa kolegama. Nekada se za Skupštinu Crne Gore govorilo da je to Dom lordova, odlikovao je visok nivo parlamentarizma, kulture dijaloga i vodilo se računa o načinu iznošenja stavova i u momentima uzavrele parlamentarne rasprave. Nažalost, u posljednje vrijeme svjedoci smo narušavanja kultura dijaloga i stanje je potrebno svakako mijenjati na bolje. Ali isto tako, oni koji dođu kao gosti u Skupštinu moraju pokazati odgovornost i poštovanje prema poslanicima koje su građani izabrali da ih predstavljaju, kao i poštovanje prema centralnoj instituciji u našoj državi.
Usvojena je Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Kakva je to poruka, šta to za Bošnjačku stranku znači?
Ovo je velika pobjeda pravde i istine. Ovo je ujedno i pobjeda istine nad neistinom, nad negiranjem istine i nad relativizacijom istine. Dvotrećinskom podrškom za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, Skupština je poslala snažnu poruku da su vrijednosti evropske, građanske i multikulturalne Crne Gore većinske.
Dvije trećine poslanika je nedvosmisleno za suočavanje s prošlošću, bez koje nema perspektive, ne samo u Crnoj Gori, već i u okruženju. Rezolucija je korak u pravcu pomirenja i ozdravljenja odnosa između država u okruženju. Zahvaljujemo se svim poslanicima koji su glasali za Rezoluciju.
Kako ocjenjujete rad Krivokapića i njegovog kabineta za prvih 200 dana?
Obećali smo u startu da ćemo biti strpljivi i dati Vladi 200 dana da pokaže prve rezultate. Nažalost, iako je na momente imala i pohvalnih stvari, ova Vlada nije položila ispit. Revanšistički pristup prema neistomišljenicima iz sada opozicionih stranaka, nepotizam, porast partitokratizma, izraženo naginjanje ka klerikalizmu, gotovo jednonacionalni i jednovjerski sastav Vlade, pad ekonomije, nesposobnost da se nabujale podjele smanjuju i prevazilaze, nesnalaženje pojedinih ministara, stagnacija u EU integracijama, skandali sa povjerljivim podacima kada je odnos prema NATO-u u pitanju, samo su neke od odlika nove vlasti koje nedvosmisleno govore da ova Vlada nije odgovorila zadatku. Predloženi budžet je definitivan dokaz nesnalaženja nove većine i bojim se da će to građani najviše osjetiti.
Bošnjačka stranka je, sa drugim partijama iz opozicije, napustila Odbor za izbornu reformu. Šta će dalje biti sa tim tijelom? Postoji li uslov da se vratite i koji je?
Bošnjačka stranka je pristalica dijaloga, dogovora i kompromisa. Smatramo da jedino na taj način možemo doći do rezultata. Pred nama je mnogo posla, potrebno je izabrati VDT-a i izglasati ostale važne pozicije putem dvotrećinske većine. Za to nam je potreban dijalog. Odgovornost je i na poslanicima opozicije, a posebno na poslanicima vlasti.
Kao član Odbora za bezbjednost, kako gledate na to što je premijer Krivokapić imenovao Dejana Vukšića za direktora ANB bez mišljenja Odbora i Skupštine?
Ne može se opravdati takav stav premijera. To je kršenje procedura i pravila i svakako ne podržavamo praksu da se krše pravila koja sami donosimo. To takođe potvrđuje činjenicu da je saradnja parlamenta i Vlade na niskom nivou.
Što će biti Vaši prioriteti kao novog predsjednika Bošnjačke stranke?
Nastaviću da vodim stranku putem koji je trasirao naš bivši predsjednik Husović. Vjerujem da je to najispravniji put, kojim treba da se kreće BS. To je put evropskih integracija, ravnomjerni razvoj, sa posebnim osvrtom na razvoj sjevera, snaženjem multinacionalne, multivjerske, multikulturalne, demokratske, antifašističke i evroatlantske Crne Gore. Moramo uraditi još više kako bi se smanjilo iseljavanje iz naše države. Stvaranje uslova za investiranje u Crnu Goru i nova radna mjesta, posebno za mlade, biće prioriteti naše politike. Želim da se izgradi bolji odnos sa našom dijasporom, koja je najvažniji potencijal za razvoj naše države. Radiću na jačanju partije i širenju članstva, unapređenju odnosa sa našim partnerima iz EPP-a.
Kako Vam Crna Gora izgleda danas i kako se Bošnjaci osjećaju u njoj?
Crna Gora je nakon promjene vlasti napravila korak unazad. Nijesam za promjenu vlasti radi same promjene. Ako promjena nije promjena na bolje, onda nije ni opravdana. Nažalost, promjena vlasti u Crnoj Gori je promjena nagore. U takvom ambijentu, ekonomsku sigurnost i bolju perspektivu ne mogu osjetiti ne samo Bošnjaci, već i ostali građani Crne Gore. Nabrojao sam razloge zašto je to tako. Građani trpe, a to je nedopustivo. Ipak, nadam se da će i ovo stanje vrlo brzo biti iza nas i da će se Crna Gora ponovo naći na ispravnom putu stabilnosti, usmjerena ka ubrzanom ispunjavanju poglavlja, kako bi se u što kraćem roku našla u društvu najrazvijenih država Evrope.
Nema problema u BS
Nedavno je nekoliko funkcionera napustilo Bošnjačku stranku. Zbog čega se to desilo, ima li unutrašnjih problema u partiji?
Nedavno smo održali 4. redovni Kongres, gdje je izabran predsjednik partije i članovi Glavnog odbora. Usvojen je Program stranke koji je na fonu prethodnih, čime smo željeli da pokažemo kako stranka korača sigurnim i utabanim političkim putem koji je trasirao naš bivši predsjednik partije rahmetli Rafet Husović. Na Kongresu je usvojen novi Statut stranke koji je u mnogim segmentima unaprijeđen. Akcenat je stavljen na dodatno otvaranje stranke, transparentnost, demokratičnost i dostupnost. Određeni organi stranke su zamijenjeni drugim, a uvedeni su i brojni novi koji za cilj imaju jačanje partije i uključivanje većeg broja ljudi. Dakle, Bošnjačka stranka je pokazala da su joj interesi bošnjačkog naroda na prvom mjestu, sve odluke koje smo do sada donijeli ispostavile su se kao ispravne, tako da nema bojazni za članstvo. Na prethodnim parlamentarnim izborima napravili smo najbolji rezultat od postojanja stranke i vjerujemo da će rezultat na narednim izborima biti još bolji.
Partiju je, za razliku od toga kako su to pojedini mediji predstavili, napustilo svega šest članova. Ne postoje problemi odliva članstva iz BS kako se to željelo prikazati. Naprotiv, bilježimo konstantno pristupanje novih članova partiji, a najnovije ankete su nam potvrdile da Bošnjačka stranka bilježi trend rasta.