Buduću saradnju vidimo sa političkim subjektima koji su spremni na ispunjavanje svih preuzetih obaveza iz procesa učlanjenja u Evropsku uniju (EU), odnosno sa onima koji su spremni da budu na braniku vrijednosti građanske, multietničke, sekularne i antifašističke Crne Gore, kazao je u razgovoru za “Dan” poslanik Bošnjačke stranke (BS) Amer Smailović.
Iz Demokratskog fronta nedavno je saopšteno da žele da konstituišu novu vladu, uz poruku da su vrata otvorena i za političke predstavnike nacionalnih manjina. Smailović navodi da su za dijalog, ali da Bošnjačka stranka već mjesecima ukazuje na neophodnost rješavanja političke krize i u tom pravcu su nudili izlaz u vidu novih izbora ili formiranja manjinske vlade.
Preduslov promjena vlasti
Iz BS su više puta poručivali da je koncept manjinske vlade, kroz okupljanje svih proevropskih snaga, veoma dobar izlaz iz političke krize. Drugi model koji su nudili je vlada izbornog povjerenja, u kojoj bi bili svi politički subjekti i koja bi mogla imati oročeni mandat od šest mjeseci ili godinu, a njen glavni zadatak bio bi vraćanje građanskog povjerenja i priprema uslova za vanredne parlamentarne izbore ili izbore na svim nivoima.
Prema mišljenju poslanika Smailovića, aktuelna politička kriza se najbolje ogleda u paralizi rada parlamenta, a samim tim i Vlade.
– Imamo nefunkcionalnu vlast, nema kompromisa oko izbora pravosudnih tijela, svjedočimo brojnim socijalnim i ekonomskim problemima, na koje se nadovezuje konstantan rast cijena prehrambenih proizvoda, naftnih derivata… Trenutna garnitura na vlasti, zbog svoje ideološke i svake druge heterogenosti, nije u stanju da vodi zemlju u ovako kompleksnoj situaciji u kojoj smo se našli, dodatno pogođenoj kovid krizom, Zato je preduslov svih preduslova promjena vlasti i izbor nove i sposobnije – naveo je Smailović.
Premijer Zdravko Krivokapić više puta je saopštio da nije istina da je Vlada iz sastava isključila predstavnike manjina i garantovao svim građanima bez obzira na nacionalnu pripadnost da će od ove vlade dobiti isključivo poštovanje, uvažavanje i zaštitu prava.
Međutim, na razgovore o rješavanju političke krize i o rekonstrukciji Vlade pozvao je albanske partije, ali je izostao poziv Bošnjačkoj partiji.
Smailović ističe da aktuelna vlada, na čelu sa premijerom, nije pokazala želju da grade partnerstvo.
– Žalimo zbog toga, ali je veća odgovornost na njima. Smatramo da ova vlada nije odgovorila zadatk i da nam je potreban dijalog da pronađemo najfunkcionalniji model kako bi se stvorili uslovi za održavanje vanrednih izbora. Potrebna je nova vlada, koja će biti inkluzivna, poštovati osobenosti manje brojnih naroda i štititi njihova prava. To treba da bude Vlada koja će biti u stanju da stvori uslove za priliv direktnih stranih investicija, otvaranje novih radnih mjesta i podizanje standarda građana – naveo je Smailović.