Predsjednik Bošnjačke Stranke mr Ervin Ibrahimović pitao je predsjednika Vlade Milojka Spajića kada će sa Njemačkom biti potpisan sporazum o priznavanju vozačkih dozvola iz Crne Gore, i time pokazati da brinemo za naše građane u dijaspori.
“Za razliku od Crne Gore i Kosova, imamo Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Makedoniju, gdje su ove države potpisale sporazum sa Njemačkom. Međutim, naša država od 2015. godine još nije potpisala taj sporazum i vjerujem da ćemo obradovati naše ljude koji su na privremenom radu u Njemačkoj, da će biti napokon potpisan taj sporazum. Bošnjačka stranka ima visoko u agendi saradnju sa dijasporom, ona nema rezervnu državu, i ona je najveći prijatelj ove države. Moramo odgovoriti na njihove potrebe”.
Ibrahimović je podsjetio da je BS u prethodnom periodu aktivno radila sa kolegama iz Bundestaga na stvaranju pretpostavki da se ovo pitanje riješi.
“Predstavnici Bošnjačke stranke, posebno od kako smo članica EPP, uvijek na svim sastancima potenciraju temu priznavanje vozačkih dozvola. Ovo pominjem iz razloga koliko je Bošnjačka stranka važan most između Crne Gore i Brisela. Zato sa puno optimizma u razgovorima sa predstavnicima CDU i drugim predstavnicima iz Bundestaga, dobio sam ohrabrujuću informaciju da u ovoj godini, u pravom smislu postoje šanse da se ovaj sporazum napokon potpiše”.
Premijer Spajić je u odgovoru kazao da očekuje potpisivanje sporazuma na jesen.
“Prema posljednjim informacijama, od 10. jula 2024. većina saveznih pokrajina je dala pozitivno mišljenje za zaključivanje sporazuma. Slijedi priprema nacrta zajedničkog pisma namjere, koje će biti upućeno na usaglašavanje nadležnim crnogorskim institucijama preko Saveznog MVP. Na kraju podsjetiću da je pitanje priznavanja crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj pokrenuto još 2015, a formalizovano godinu kasnije, a sada sam siguran da će kroz intenzivnu saradnju biti riješeno u najskorijem roku”, kazao je Spajić.
Predsjednik BS je kazao da je ohrabren ovim odgovorom, ali i naglasio da se sa posebnom pažnjom mora voditi računa o zahtjevima dijaspore.
“Koristim priliku da uvijek pričam o dijaspori i da im se zahvalim za sve što rade. Ako je neko primjer kako se voli svoja država, onda je to dijaspora. Ako je ko primjer kako investirati, i pomoći ljudima onda je to dijaspora. Najveći investitor je dijaspora. Ovdje samo otvaram pitanje da li dovoljno radimo na potrebama naše dijaspore. Ja mislim da ne. Treba poručiti da je ovaj parlament spreman da omogući dijaspori da glasa u našim diplomatsko konzularnim predstavništvima”.