U Skupštini se raspravljalo i o Predlogu zakona o šumama. Poslanik Bošnjačke stranke Mirsad Nurković je kazao da konačno imamo zakon koji će otvoriti jedno novo poglavlje u korišćenju šuma i šumskih sortimenata
„Ono što je pozitivno jeste da zaista već duži niz godina je evidentna potreba da se pređe na novi način korišćenja šuma. Evidentno je i da postojeći zakon koji je predviđao koncesiono davanja šuma nije dao očekivane efekte u procesu unapređenja drvoprerade, u procesu novozapošljenih radnika. Podsjetiću da samo prije centralizacije i prije donošenja zakona o šumama koji je značio centralizovan način upravljanja šumama u drvopreradi na sjeveru Crne Gore je radilo preko 10.000 građana. Danas, u drvopreradi i šumarstvu radi oko 2.300, dakle imamo pad za 80 odsto zaposlenosti u ovom sektoru“.
Nurković je podsjetio da je prije zakona koji je trenutno na stazi postojalo slično rješenje.
„Kada smo imali upravu za šume koja se bavila nekim djelatnostima upravljanja šumama i imali smo preduzeća za ekspolataciju koje je tada bitisalo kada se podijelilo javno preduzeće „Crna Gora- šume“ na Upravu za šume i preduzeće za ekspolataciju. Sva ta preduzeća koja su tada poslovala, poslavala su sa gubitkom. I to je nešto što je tada bilo inicijator da se pređe na postojeći model funkcionisanja u korišćenju šuma“.
Nurković je istakao i da bez obzira što se izriču novčane kazne, moramo imati još oštriju kaznenu politiku.
„Radi se o jednom zakonu koji u mnogo čemu na malo drugačiji način uređuju postojeće korišćenje šuma. Pohvalna je činjenica kada je kaznena politika u pitanju, s tim što ja zaista imam dilemu i skoro sam siguran da neće dati rješenje, bez obzira što se mnoge odredbe zamjenju kaznama zatvora u odnosu na plaćanje kazne. Trbamo imati određeni pristup zaista drugačiji.
Poslanik BS-a je kazao i da neka rješenja nisu dobra.
„Novo priredno društvo će razvijati sektor usluga u šumarstvu. Dakle, ovdje se postavlja pitanje da li će se ono baviti uslugama ili će ono angažovati druge da vrše usluge za njih. Jedan od razloga da se odstupi od dosadašnjeg koncepta korišćenja šuma jeste činjenica da smo u crnogorskim šumama imali 60 preduzeća. Ukoliko se vratimo na to da mi opet dajemo nekom da vrši usluge za javno preduzeće, mi ćemo opet imati neka druga preduzeća koja će se baviti tim uslugama. Tu vidim veliki problem, uz činjenicu da doznaka stabala mora biti u dijelu privrednog preduzeća a ne u upravi za šume“.
Nurković je kazao i da to što je Vlada dala mišljenje nema nikakvu garanciju da će lokalne uprave na sjeveru biti obeštećenje za dobit koja je bila planirana a nije ostvarena.
„Pozitivni efekat je činjenica da ćemo imati određene prihode od pdv-a, koje do sada nismo imali, i to je nešto što će značajno uvećati prihode budžeta, imaćemo sertifikovane šume, dakle moći ćemo proizvode od naših šuma izvoditi prema zemljama EU. Takođe, kada je u pitanju kubikaža, rekli ste da je cilj da dosegnemo 824.000 kubika sječivog etata u nekom doglednom periodu. Prvo, da li imamo šumskog potencijala za toliki sječivi etat? Drugo, da li imamo potencijala da to preduzeće bude osposobljeno da izvrši toliku sječu, jer do sada nijesmo imali toliko sječivog etata u realizaciji, možda samo u planovima“.