Član Predsjedništva Bošnjačke stranke i sekretar BS u Evropskoj narodnoj partiji (EPP) Admir Šahmanović, učestvovao je na konferenciji o Zapadnom Balkanu, na temu “Integracija prije pridruživanja”, koja je u organizaciji EPP-a održana u sjedištu evropskog parlamenta u Briselu.
Konferenciju su otvorili Manfred Weber, predsjednik EPP-a, Ilijana Ivanova, komesarka za inovacije, istrazivanje, kulturu, obrazovanje i mlade u EPP i Andrij Kovacev, potpredsjednik EPP-a i izvjestilac za proširenje, zapadni Balkan i južnu regiju.
Šahmanović je, u okviru konferencije, uzeo aktivno učešće na panelu “Na putu ka EU” i tom prilikom konstatovao da Crna Gora već treću godinu za redom dobija negativne ocjene Evropske komisije u Izvještaju o napretku. Šahmanović je ocijenio da su razlozi za ovako nepovoljan izvještaj po Crnu Goru politička nestabilnost i uskopartijske kalkulacije u prethodnom periodu, što je rezultiralo da su integracije bile u drugom planu. On je ocijenio da je pitanje integracija danas više nego prethodnih godina uslovljeno i političkim stavovima domaćih elita u odnosu na geopolitička dešavanja, te da su u Crnoj Gori u prethodnom periodu ozbiljan uticaj na vlast i javne politike imale političke partije i elite koje po tom pitanju ne dijele spoljnopolitičke stavove EU.
Istakao je da je primjetno da se fokus pažnje javnosti, sa jedne strane, vraća na neka istorijska pitanja i pitanja nacionalnog identiteta dok, sa druge strane, mlade generacije teže prije svega slobodi kretanja i ekonomskim integracijama, kao i da se u značajnom dijelu javnosti stvara pogrešna percepcija da je svrha sprovođenja reformi nužnih za integraciju, isključivo članstvo u EU i da se nedovoljno radi na promociji društvene korisnosti reformi.
U vezi sa tim, kazao je Šahmanović, integracija prije pristupanja EU znači, prije svega, potrebu jačanja institucija uz jasno definisanje nadležnosti, linije autoriteta, time i odgovornosti, a sve u cilju uspostavljanja institucionalnih mehanizma za stvaranje države vladavine prava i socijalne pravde, te uspostavljanje demokratije na svim nivoima.
“Jake institucije počivaju na sposobnim i spremnim kadrovima uz više liderski – manje menadžerski pristup, koji će i ići u susret izazovima, a ne samo pružati reakciju na već ispoljene pojave. Tu se postavlja pitanje da li smo kao društvo spremni za nove globalno ispoljene trendove kada je riječ o ljudskim resursima – šta je to što bi za mlade i sposobne kadrove bilo dovoljno podsticajno da ostanu u svojim sredinama, jer novac svakako više nije jedini i preovlađujući činilac, a država mora počivati na jakim institucijama koje počivaju na kompetentnim kadrovima”, kazao je Šahmanović.
On je izrazio zabrinutost zbog čestih kadrovskih potresa u javnoj upravi, smatrajući da je to značajno oslabilo njene kadrovske kapacitete.
Potrebno je, zaključio je Šahmanović, ojačati prisutnost EU u regionu kroz investicije, jačati prije svega saobraćajnu infrastrukturu, pružiti podršku Crnoj Gori u privlačenju ekonomskih koridora, ali i uvesti praksu jačanja bilateralnih odnosa sa evropskim ministrima, kako bi se na osnovu iskustva država koje su prošle proces tranzicije i uspostavile određene standarde iskoristile najbolje prakse za što brže sprovođenje reformi.