Poslanik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović poručio je u parlamentu tokom premijerskog sata da je informisanje na maternjem jeziku nacionalnih manjina, pa time i Bošnjaka, temeljni uslov za ostvarenje svih drugih prava iz korpusa prava manjinskih naroda.
Ibrahimović je obrazlažući pitanje premijeru Dušku Markoviću na koji način Vlada može poboljšati zastupljenost Bošnjaka u u programskoj i kadrovskoj strukturi Radio i Televizije Crne Gore istakao da nacionalni Javni servis ima značajno mjesto i trebao bi da bude jedan od ključnih promotera očuvanja i unaprjeđenja identiteta i nacionalne samobitnosti svih naroda u Crnoj Gori.
„Naravno da mi nije bila namjera da na bilo koji način utičem na nezavisnost uređivačke politike javnog servisa. Ali sam iskoristio institut premijerskog sata da bih skrenuo pažnju cjelokupne javnosti da moramo nastaviti da promovišemo najveću vrijednost našeg društva, a to je zajedništvo i tolerancija građana, multikulturizam, odnosno bogatstvo različitosti naroda naše države. Na ispitu smo svi, poslanici, članovi Vlade, rukovodioci Javnog servisa i drugi“, rekao je Ibrahimović tokom skupštinskog zasijedanja.
Ponovio je da je Crna Gora pozitivan primjer multietničkog i multivjerskog sklada, i treba da nastavi kao i svaka moderna demokratska država da konstantno ulaže napore ka zdravom funkcionisanju multinacionalne zajednice.
„Smatram da je informisanje na maternjem jeziku nacionalnih manjina, pa time i Bošnjaka, temeljni uslov za ostvarenje svih drugih prava iz korpusa prava manjinskih naroda. Nacionalni Javni servis ima značajno mjesto i trebao bi da bude jedan od ključnih promotera očuvanja i unapređenja identiteta i nacionalne samobitnosti svih naroda u Crnoj Gori, sa krajnjim ciljem ostvarivanja građanske ravnopravnosti“, poručio je poslanik BS-a.
Ibrahimović je naglasio da činjenica da u Savjetu RTCG-a nema predstavnika ne samo Bošnjaka već i drugih nacionalnih manjina, ne može proizvesti željene rezultate.
„Rezultate koji su od izuzetne važnosti, kako za pripadnike manjinskih nacionalnih zajednica, tako i za ukupno crnogorsko društvo u procesu evropskih integracija. Zato sam na početku rekao da je velika odgovornost i na nama poslanicima, kao zakonodavni organ, treba pokrenuti inicijativu o izmjeni zakona ili kroz Radni odbor 4. Možda i na prijedlog nacionalnih vijeća izglasati određene izmjene u izboru i sastavu novih članova Savjeta, kako bi se na taj način zadovoljila potreba ravnopravne zastupljenosti predstavnika manjinskih naroda koji bi u tom organu kandidovali mnoga potrebna pitanja koja se tiču zastupljenosti manjina i programskih sadržaja na javnom nacionalnom servisu“, rekao je Ibrahimović.